Goranboy rayonu ərazisində tunc dövrünə aid yaşayış yeri aşkarlanıb
AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun Naftalan-Goranboy arxeoloji ekspedisiyası tərəfindən rayonun Şəfəq kəndi ərazisində çoxtəbəqəli yaşayış yeri aşkarlanıb.
İnstitutun aparıcı elmi işçisi, ekspedisiyanın rəhbəri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Müzəffər Hüseynov bildirib ki, tunc dövrünə aid olan yaşayış yerinin üzərində antik və orta əsrlərin maddi-mədəniyyət nümunələrinə rast gəlinir. Tapıntı Şəfəq kəndindən 500-600 metr şimal-qərbdə, qədim dərə yatağının sol sahilindədir. Hündür-konusvari formalı təpədən ibarət olan yaşayış yeri iki hektardan artıq ərazini əhatə edir.
Ekspedisiya tərəfindən yaşayış yerinin cənub və şərq yamacında yoxlama qazıntıları həyata keçirilib. Arxeoloji tədqiqatlar zamanı mədəni təbəqənin qalınlığının 10 metrdən artıq olduğu müəyyənləşdirilib. Ərazidə tunc, antik və orta əsrlərə aid saxsı və daş məmulatları aşkarlanıb. Tunc dövrünün saxsı məmulatı qara, boz və qonur rəngli küp, küpə, bardaq, boşqab və digər qabların hissələrindən ibarətdir.

Bronze Age settlement was found in Goranboy region
The Naftalan-Goranboy archaeological expedition of the Institute of Archeology and Ethnography of ANAS found a multi-layered settlement in Shafag village.
Ancient and medieval material and cultural samples were found on the settlement of the Bronze Age. The find is 500-600 meters north of the village of Shafag, on the left bank of the ancient stream. The dwelling consists of a heights of over two hectares Leading researcher at the Institute, head of expedition, PhD in history Muzaffar Huseynov said.
The expedition carried out excavations on the southern and eastern slopes of the settlement. Archeological investigations have revealed that the thickness of the cultural layer is greater than 10 meters. Bronze, antique and medieval pottery and stone products were found on the site. The Bronze Age pottery is made of black, gray and brown cube, cube, cup, plate and other containers.