32-ci Beynəlxalq Xarəzm Mükafatı elan edilir
İran İslam Respublikası Elm, Tədqiqat və Texnologiya Nazirliyinin İran Elm və Texnologiya Təşkilatı 32-ci Beynəlxalq Xarəzm Mükafatını elan edib.
Hər il təşkil olunan müsabiqənin əsas məqsədi elm və texnologiyanın müxtəlif sahələri üzrə mühüm nəticələr əldə etmiş tədqiqatçı və ixtiraçıların səylərinin qiymətləndirilməsidir.
Beynəlxalq Xarəzm Mükafatı informasiya texnologiyaları, elektronika və kompüter elmləri, yaşıl texnologiyalar, sənaye və texnologiya idarəçiliyi, tibb elmləri və nanotexnologiyalar, biotexnologiyalar, kimya texnologiyaları və s. elm sahələrini əhatə edir.
Müsabiqə artıq 31 ildir ki, “COMSATS”, “ECO”, “ELSEVIER”, “ICARDA”, “IORARCSTT”, “TWAS”, “UNIDO”, “UNESCO”, “WAITRO”, “WIPO” kimi beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən dəstəklənir.
Mükafat üçün namizədlər çalışdıqları elmi müəssisə tərəfindən təqdim edilə bilərlər. Müraciətlər ingilis dilində təqdim olunmalıdır.
Materialların qəbulu noyabrın 20-dək aparılır. Beynəlxalq Xarəzm Mükafatı laureatları dekabrda elan olunacaq. Mükafatlandırma mərasimi 2019-cu ilin fevralında keçiriləcək.

Международная премия Хорезм будет выдаваться учёным, достигшим успехов в различных сферах науки
Министерство науки, исследований и технологий Исламской Республики Иран и Иранская научно-техническая организация объявили 32-ю Международную премию Хорезм.
Основная цель конкурса, который проводится каждый год, - оценить труды исследователей и изобретателей, добившихся значительных результатов в различных областях науки и техники.
Международная премия Хорезм охватывает такие сферы науки, как информационные технологии, электронику и компьютерные науки, зелёные технологии, управление промышленностью и технологией, медицинские науки и нано технологии, биотехнологии, химические технологии и др.
Конкурс уже 31 год спонсируется такими международными организациями, как “COMSATS”, “ECO”, “ELSEVIER”, “ICARDA”, “IORARCSTT”, “TWAS”, “UNIDO”, “UNESCO”, “WAITRO”, “WIPO”.
Кандидаты на премию могут быть представлены научным учреждением, в которым они работают. Заявки должны быть представлены на английском языке.
Приём материалов продолжится до 20 ноября. Победители Международной премии будут объявлены в декабре. Церемония награждения состоится в феврале 2019 года