Azərbaycanın görkəmli bəstəkarı Arif Məlikovun 85 yaşı tamam olur
Sentyabrın 13-də görkəmli Azərbaycan bəstəkarı, Bakı Musiqi Akademiyasının Bəstəkarlıq kafedrasının müdiri, Xalq artisti, "Şərəf nişanı" və "İstiqlal" ordenləri laureatı, akademik Arif Məlikovun 85 yaşı tamam olur.
Arif Cahangir oğlu Məlikov 13 sentyabr 1933-cü ildə Bakı şəhərində anadan olub. O, 1960-cı ildə Üzeyir Hacıbəyli adına Azərbaycan Dövlət Konservatoriyasını (indiki Bakı Musiqi Akademiyası) Qara Qarayevin bəstəkarlıq sinfində bitirib. Həmin ildən orada dərs deməyə başlayıb və hazırda qurumun professoru və Bəstəkarlıq kafedrasının müdiri kimi fəaliyyət göstərir.
Bəstəkarın yaradıcılığı parlaq istedad və özünəməxsusluq ilə səciyyələnir. O, öz əsərlərində milli musiqi ənənələrini XX əsr musiqisinin nailiyyətləri ilə birləşdirərək mütərəqqi təfəkkürə malik sənətkar kimi çıxış edir. Onun yaradıcılığına yüksək ideya, dolğun məzmun, obrazların dərin emosional-psixoloji ifadəsi xasdır.
Arif Məlikov yaradıcılığının təbiətinə görə simfoniyaçıdır. O, öz simfoniyaları ilə XX əsrin sonu – XXI əsrin əvvəlində milli simfonik musiqimizin əsas inkişaf istiqamətini müəyyən edib. Bəstəkarın əsərləri onun yeni formalar, müasir konstruktiv yollar axtarışını əks etdirməklə müəllifin yaradıcılığının genişmiqyaslı olduğunu və rəngarəngliyini nümayiş etdirir.
Görkəmli türk şairi Nazim Hikmətin librettosu əsasında yazdığı ilk böyük əsəri - "Məhəbbət əfsanəsi" (1961) baleti Arif Məlikova dünya şöhrəti qazandırıb. A.Məlikov "Ölümdən güclü ", "Yer üzündə iki nəfər", "Əlibaba və qırx quldur", "İki ürək dastanı", "Yusif və Züleyxa" baletlərinin, “Azərbaycan” balladasının, "Dalğalar" 3 hissəli operettanın və 8 simfoniyanın müəllifidir. O, həmçinin 30-a yaxın Azərbaycan filminə musiqi bəstələyib. 2016-cı ildə bəstəkarın 28 cilddən ibarət "Not əsərlərinin tam külliyyatı" çap edilib.
Görkəmli bəstəkarın xalqımız tərəfindən böyük rəğbətlə qarşılanan, sevilən əsərləri eyni həyəcan və coşqu ilə dünyanın hər bir ölkəsində dinlənilir, səhnələşdirilir. Onun əsərləri dünyanın bir çox ölkələrində - Rusiya, ABŞ, Böyük Britaniya, Fransa, Yaponiya, Türkiyə, Braziliya, Avstriya, Norveç, Finlandiya, İtaliya, Misir, Tailand, Yuqoslaviya, Bolqarıstan, Rumıniya, Macarıstan, Çexiya, Slovakiya, Polşa, Almaniya, Özbəkistan, Qazaxıstan, Moldova, Ukrayna və Gürcüstanda ifa olunub.
A.Məlikov həm də təcrübəli müəllim kimi böyük nüfuz sahibidir. Onun sinfində təhsil alan onlarla istedadlı gənc bəstəkar öz müəllimindən sənətin sirlərini, kompozisiyanın əsaslarını öyrənməklə yanaşı, alimin himayəsi altında böyük həyat məktəbi keçir. Akademikin rəhbərliyi altında 80-dən çox bəstəkar və nəzəriyyəçi hazırlanıb.
O, Azərbaycan SSR Əməkdar incəsənət xadimi (1965), "Şərəf nişanı" ordeni (1971), Azərbaycan SSR Xalq artisti (1978), Azərbaycan SSR Dövlət mükafatı laureatı (1986), SSRİ Xalq artisti (1986), "İstiqlal" ordeni (1998), "Heydər Əliyev" ordeni (2013) kimi yüksək dövlət mükafatlarına, eyni zamanda, "Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı" (2015) və digər mükafatlara layiq görülüb.
85 illiyini qeyd etməyə hazırlaşan canlı klassikimiz Arif Məlikovun sənət yaşını heç kəs bilmir. Onun yaşı musiqimizin yaşı qədər qədim və gəncdir. “Məhəbbət əfsanəsi” ilə şöhrəti əfsanələşmiş bənzərsiz sənətkara yeni-yeni yaradıcılıq uğurları, möhkəm can sağlığı arzulayırıq.

Notable Azerbaijani composer Arif Melikov is 85
On September 13 Notable composer of Azerbaijan, Head of the Composition Chair of the Baku Music Academy, People's Artist, laureate of the “Honor Badge” and “Istiglal” medals Academician Arif Melikov is 85.
Melikov Arif Jahangir oglu was born on September 13, 1933 in Baku. In 1960 he graduated from the composer class of Gar Garayev of the Azerbaijan State Conservatory named after U.Hajibeyli (now the Baku Musical Academy).
In the year of graduating from the conservatory, he started his career here, and today he is a professor and head of the Department of Composition of this institution. Speaking about the role of A.Melikov in the development of Azerbaijani musical art, it must also be said that, along with composer creativity, he also engages in pedagogical activity. Under his leadership, more than 80 composers and theorists have been trained.
In 1960 he graduated from the Azerbaijan State Conservatory after Uzeyir Hajibayli (present Baku Music Academy) in Gara Garayev composition class. From that time, he began his teaching activities and now works as a Professor of the organization and a director of the Composer's Chair.
Speaking about A.Melikov's role in development of the Azerbaijani musical art, it is necessary to tell also that along with composer creativity he is engaged also in pedagogical activity. Under his management more than 80 composers and theorists are trained.
By the nature of his work, Arif Melikov is a symphonist. His works have defined the main directions of the national symphonic music of the late XX - XXI centuries. Creativity of the composer is directed to individual creative style. In his works, a deep national origin is felt, that is, the organic connection of the modern principles of composer writing with the classical patterns of Azerbaijani music. Arif Melikov has fundamentally mastered the classical traditions of the musical art of the past and thoroughly studied all modern musical trends and trends. His works are put on the stages of Russia, the USA, Great Britain, France, Japan, Turkey, Brazil, and other countries of the world.
The ballet "The Legend of Love", written in 1961 based on the libretto of the Turkish poet Nazim Hikmet, brought the composer world fame. He is the author of the ballets "Stronger than Death", "Two on the Earth", "Ali Baba and 40 Thieves", "Dastan of Two Hearts", "Yusif and Zuleikha", ballads "Azerbaijan", operettas from three parts "Waves" and 8 symphonies . He composed music for the 30 Azerbaijani films. In 2016, the 28-volume volume by the composer "Work of Bulk of Sheet Music" was published.
In 1965 he was awarded the title of Honored Worker of Art of the Azerbaijan SSR, in 1971 the Order of the “Honor Badge”. He was awarded as People's Artist of the Azerbaijan SSR in 1978, laureate of the State Award of the Azerbaijan SSR in 1986, People's Artist of the USSR in 1986, the “Istiglal” Order in 1998, “Heydar Aliyev” Order in 2013, Gold Medal after “Nizami Ganjavi” of the Republic of Azerbaijan, etc.
We congratulate scientist on the occasion of 85th anniversary wish him robust health and success in his future works!