Azərbaycanın görkəmli bəstəkarı Arif Məlikovun 85 yaşı tamam olur
Sentyabrın 13-də görkəmli Azərbaycan bəstəkarı, Bakı Musiqi Akademiyasının Bəstəkarlıq kafedrasının müdiri, Xalq artisti, "Şərəf nişanı" və "İstiqlal" ordenləri laureatı, akademik Arif Məlikovun 85 yaşı tamam olur.
Arif Cahangir oğlu Məlikov 13 sentyabr 1933-cü ildə Bakı şəhərində anadan olub. O, 1960-cı ildə Üzeyir Hacıbəyli adına Azərbaycan Dövlət Konservatoriyasını (indiki Bakı Musiqi Akademiyası) Qara Qarayevin bəstəkarlıq sinfində bitirib. Həmin ildən orada dərs deməyə başlayıb və hazırda qurumun professoru və Bəstəkarlıq kafedrasının müdiri kimi fəaliyyət göstərir.
Bəstəkarın yaradıcılığı parlaq istedad və özünəməxsusluq ilə səciyyələnir. O, öz əsərlərində milli musiqi ənənələrini XX əsr musiqisinin nailiyyətləri ilə birləşdirərək mütərəqqi təfəkkürə malik sənətkar kimi çıxış edir. Onun yaradıcılığına yüksək ideya, dolğun məzmun, obrazların dərin emosional-psixoloji ifadəsi xasdır.
Arif Məlikov yaradıcılığının təbiətinə görə simfoniyaçıdır. O, öz simfoniyaları ilə XX əsrin sonu – XXI əsrin əvvəlində milli simfonik musiqimizin əsas inkişaf istiqamətini müəyyən edib. Bəstəkarın əsərləri onun yeni formalar, müasir konstruktiv yollar axtarışını əks etdirməklə müəllifin yaradıcılığının genişmiqyaslı olduğunu və rəngarəngliyini nümayiş etdirir.
Görkəmli türk şairi Nazim Hikmətin librettosu əsasında yazdığı ilk böyük əsəri - "Məhəbbət əfsanəsi" (1961) baleti Arif Məlikova dünya şöhrəti qazandırıb. A.Məlikov "Ölümdən güclü ", "Yer üzündə iki nəfər", "Əlibaba və qırx quldur", "İki ürək dastanı", "Yusif və Züleyxa" baletlərinin, “Azərbaycan” balladasının, "Dalğalar" 3 hissəli operettanın və 8 simfoniyanın müəllifidir. O, həmçinin 30-a yaxın Azərbaycan filminə musiqi bəstələyib. 2016-cı ildə bəstəkarın 28 cilddən ibarət "Not əsərlərinin tam külliyyatı" çap edilib.
Görkəmli bəstəkarın xalqımız tərəfindən böyük rəğbətlə qarşılanan, sevilən əsərləri eyni həyəcan və coşqu ilə dünyanın hər bir ölkəsində dinlənilir, səhnələşdirilir. Onun əsərləri dünyanın bir çox ölkələrində - Rusiya, ABŞ, Böyük Britaniya, Fransa, Yaponiya, Türkiyə, Braziliya, Avstriya, Norveç, Finlandiya, İtaliya, Misir, Tailand, Yuqoslaviya, Bolqarıstan, Rumıniya, Macarıstan, Çexiya, Slovakiya, Polşa, Almaniya, Özbəkistan, Qazaxıstan, Moldova, Ukrayna və Gürcüstanda ifa olunub.
A.Məlikov həm də təcrübəli müəllim kimi böyük nüfuz sahibidir. Onun sinfində təhsil alan onlarla istedadlı gənc bəstəkar öz müəllimindən sənətin sirlərini, kompozisiyanın əsaslarını öyrənməklə yanaşı, alimin himayəsi altında böyük həyat məktəbi keçir. Akademikin rəhbərliyi altında 80-dən çox bəstəkar və nəzəriyyəçi hazırlanıb.
O, Azərbaycan SSR Əməkdar incəsənət xadimi (1965), "Şərəf nişanı" ordeni (1971), Azərbaycan SSR Xalq artisti (1978), Azərbaycan SSR Dövlət mükafatı laureatı (1986), SSRİ Xalq artisti (1986), "İstiqlal" ordeni (1998), "Heydər Əliyev" ordeni (2013) kimi yüksək dövlət mükafatlarına, eyni zamanda, "Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı" (2015) və digər mükafatlara layiq görülüb.
85 illiyini qeyd etməyə hazırlaşan canlı klassikimiz Arif Məlikovun sənət yaşını heç kəs bilmir. Onun yaşı musiqimizin yaşı qədər qədim və gəncdir. “Məhəbbət əfsanəsi” ilə şöhrəti əfsanələşmiş bənzərsiz sənətkara yeni-yeni yaradıcılıq uğurları, möhkəm can sağlığı arzulayırıq.

Исполняется 85 лет выдающемуся азербайджанскому композитору Арифу Меликову
13 сентября 85 лет исполняется выдающемуся композитору Азербайджана, заведующему Кафедры композиции Бакинской музыкальной академии, Народному артисту, лауреату орденов «Знак почёта» и «Истиглал», академику Арифу Меликову.
Ариф Джангир оглы Меликов родился 13 сентября 1933 года в городе Баку. В 1960 году он окончил композиторский класс Гара Гараева Азербайджанской государственной консерватории имени У. Гаджибейли (ныне Бакинская музыкальная академия). В год окончания консерватории, он здесь же начал свою преподавательскую деятельность, и на сегодняшний день он является профессором и заведующим Кафедры композиции этого учреждения. Говоря о роли А. Меликова в развитии азербайджанского музыкального искусства, надо сказать также, что наряду с композиторским творчеством он занимается и педагогической деятельностью. Под его руководством подготовлено более 80 композиторов и теоретиков.
По природе своего творчества Ариф Меликов – симфонист. Его произведения определили основное направления национальной симфонической музыки конца XX – XXI вв. Творчество композитора направлено в индивидуальный творческий стиль. В его произведениях чувствуется глубокое национальное начало, то есть органическая связь современных принципов композиторского письма с классическими закономерностями азербайджанской музыки. Ариф Меликов фундаментально усвоил и классические традиции музыкального искусства прошлого и тщательно изучил все современные музыкальные течения и направления. Его произведения ставятся на сценах России, США, Великобритании, Франции, Японии, Турции, Бразилии, и др. стран мира.
Балет «Легенда о любви» , написанный в 1961 году по мотивам либретто турецкого поэта Назима Хикмета принёс композитору мировую славу. Он автор балетов «Сильнее смерти», «Двое на Земле», «Али-Баба и 40 разбойников», «Дастан двух сердец», «Юсиф и Зулейха», баллады «Азербайджан», оперетты из трёх частей «Волны» и 8 симфоний. Он сочинил музыку к порядку 30 азербайджанских фильмов. В 2016 году опубликован 28-томник композитора «Полный сборник нотных произведений».
В 1965 году он удостоен звания Заслуженный деятель искусства Азербайджанской ССР, ордена «Знак почёта» в 1971 году. Ему присвоено имя Народного артиста Азербайджанской ССР в 1978 году, лауреат Государственной награды Азербайджанской ССР в 1986 году, Народный артист СССР в 1986 г., орден «Истиглал» в 1998 году, орден «Гейдара Алиева» в 2013 году, в том числе награждён «Золотой медалью имени Низами Гянджеви Азербайджанской Республики» и др.
Желаем великому, живому классику, готовящемуся отмечать своё 85-летие Арифу Меликову, новых успехов в его творчестве и крепкого здоровья.