MEK-də “AXC-100. İstanbul – Bakı: toxunula bilən arxivlər” mövzusunda təqdimat keçirilib
AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında (MEK) Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin (AXC) 100 illiyinə həsr olunan “AXC-100. İstanbul-Bakı: toxunula bilən arxivlər” mövzusunda təqdimat keçirilib.
Təqdimat tədqiqatçı jurnalist Dilqəm Əhməd tərəfindən Türkiyə arxivlərində AXC və mühacirət tarixinə aid araşdırmalar əsasında hazırlanıb. D.Əhməd iştirakçılara sərginin məqsədi, nümayiş etdirilən əsərlər, onların mövzusu və mahiyyəti barədə məlumat verib.
Daha sonra o, Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin Polşadan göndərdiyi 3 açıqca, 5 ədəd orjinal fotoşəkil, görkəmli dövlət xadiminin öz imzası ilə “Nizami” kitabı, cənazə mərasimi ilə bağlı dəfn albomu, AXC-nin ilk gerbi, Əhməd bəy Ağaoğlunun Maltada yazdığı gündəlik və fotoalbom, Azərbaycan mühacirət dönəminə aid kiçik bayraqlar, Mirzə Bala Məmmədzadə, Abbasqulu Kazımzadə və Mustafa Vəkiloğluna aid məktub və digər nadir materialları təqdim edib.
Qeyd edək ki, MEK tərəfindən Prezident İlham Əliyevin “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyi haqqında” 16 may 2017-ci il tarixli Sərəncamı çərçivəsində silsilə tədbirlər həyata keçirilir.

В ЦНБ прошла презентация на тему «АДР-100. Стамбул – Баку: доступные архивы»
В Центральной научной библиотеке (ЦНБ) прошла презентация на тему «АДР-100. Стамбул – Баку: доступные архивы», посвящённая 100-летию Азербайджанской демократической республики, которая была подготовлена на основе работ по АДР и эмигрантской истории исследователя, журналиста Дилгама Ахмеда в турецких архивах. В своём выступлении Д. Ахмед проинформировал о цели выставки, представленных произведениях, их важности и тематики.
Затем он продемонстрировал 3 открытки М. Э. Расулзаде отправленные им из Польши, 5 оригинальных фотографий, книгу «Низами с подписью М. Расулзаде, альбом с фотографиями с церемонии его погребения, первый герб АДР, фотоальбом Ахмед бека Агаоглы и написанный им дневник в Мальте, флажки периода азербайджанских эмигрантов, фото и письма, относящиеся М. Б. Мамедзаде, А. Казымзаде и М. Векилоглы, а также др. материалы.
Следует отметить, что в ЦНБ реализован ряд различных мероприятий в рамках Распоряжения Президента Ильхама Алиева от 16 мая 2017 года «О 100-летнем юбилее Азербайджанской демократической республики».