Geologiya və Geofizika İnstitutunun alimləri şoranlaşmış torpaqların bərpası üçün yeni elmi üsul kəşf ediblər
14.09.2018 10:30
AMEA-nın Geologiya və Geofizika İnstitutunun (GGİ) alimləri respublikada yararsız torpaqların bərpası və inkişafı üçün yeni elmi üsul təklif ediblər. Belə ki, onlar dağ-mədən və neft sənayesi tullantılarının yenidən istifadə üsulunu kəşf ediblər. Alimlərin  sözügedən elmi nəticəsi artıq patentləşdirilib.
Sözügedən ixtira üzərində institutun Geoekologiya şöbəsinin baş elmi işçisi, texnika elmləri doktoru, professor Mirəli Alosmanovun rəhbərlik etdiyi 11 alimdən ibarət qrup işləyib. Nəticədə şoranlaşmış torpaqların istifadə ediləcək vəziyyətə gətirilməsi üçün əlavə edilən çoxkomponentli materiallar neft quyularının qazılmasından alınan tükənməz ehtiyatı olan şlam və yerli Xızı gili əsasında alınıb. Həmçinin Gədəbəyin mədən suyu və azotla modifikasiya olunmuş turş məhlul əsasında çoxkomponenli qidaverici elementlərlə zəngin olan kompleks birləşməsinin alınması nəzərdə tutulub.
Yeni ixtira ilə bağlı GGİ-nin elmi işlər üzrə direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Dadaş Hüseynov bildirib ki, ölkəmizin kənd təsərrüfatında istifadə üçün nəzərdə tutulmuş 1.450.000 hektar torpaq sahəsinin təxminən 450 min hektarı  şoranlaşmış və münbitliyini itirmiş torpaqlardır: "İxtiranın reallaşmasında həm yerli, həm də xarici investorların iştirakı qaçılmazdır. Çünki belə bir üsul ölkəmizdə ilk dəfədir tətbiq olunur. Bununla belə ondan ekoloji və iqtisadi baxımdan çox faydalı gözləntilərimiz var".
D.Hüseynov əlavə edib ki, yeni ixtiranın səmərə müddəti onun hansı əkin sahəsinə və birillik, eləcə də çoxillik bitkilərə tətbiq ediləcəyindən asılıdır.

Новый научный метод для восстановления засоленных почв
Учёные Института Геологии и геофизики (ИГГ) предложили новый научный метод для восстановления и развития непригодных земель. Они обнаружили новый способ повторного использования отходов горнодобывающей и нефтедобывающей промышленности. Научный результат учёных уже запатентован.
Над этим открытием работала группа из 11 учёных, под руководством главного научного сотрудника Отдела геоэкологии, доктора технических наук, профессора Мирали Алосманова. Многокомпонентные материалы для восстановления засоленных почв были приобретены на основе ила - неисчерпаемого запаса, полученного от бурения нефтяных скважин, и местной глины района Хызы. Также планируется приобрести комплексное сочетание питательных многокомпонентных веществ на основе минеральной воды Гадабейского района и азотно-модифицированного кислотного раствора.
По словам заместителя директора по научным работам ИГГ, члена-корреспондента НАНА Дадаша Гусейнова, из 1 450 000 гектаров площади земель, предназначенных для сельского хозяйства в нашей стране около 450 000 га. являются засоленными и потерявшими плодородность: «Участие отечественных и иностранных инвесторов в реализации изобретения неизбежно. Потому, как такой метод впервые применяется в нашей стране. Однако мы ожидаем хороших результатов, как с экономической, так и с экологической точки зрения».
Д. Гусейнов добавил, что эффективность нового метода зависит от площади его возделывания и от однолетних, а также многолетних растений.