Kubanın ölkəmizdəki səfiri AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkında olub
Kuba Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Alfredo Nieves Portuondonun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkında (YT Park) olub.
“AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkı” MMC-nin direktoru, i.ü.f.d. Nazim Şükürovla görüşdə qonaqlara YT Parkın yaranma tarixi və fəaliyyəti barədə məlumat verilib. Bildirilib ki, AMEA YT Park elm, texnologiya və innovasiya vasitəsilə ilə milli iqtisadi inkişafa töhfə verməyi qarşısına məqsəd qoyub və qurumun ərazisi xüsusi iqtisadi zona olmaqla vergilərdən azaddır. Bundan əlavə, milli innovasiya sistemini genişləndirmək və bu sahəyə investisya axınını gücləndirməyi hədəf alaraq uğurlu layihələrin həyata keçirilməsini dəstəkləyir.
Kubanın ölkəmizdəki səfiri öncə səmimi qəbula görə minnətdarlığını bildirib. O, respublikalarımız arasındakı diplomatik əlaqələrin yüksək səviyyədə olduğunu vurğulayıb. Bildirib ki, Kubada da texnoparklar xüsusi əhəmiyyət kəsb edir və dövlət tərəfindən dəstəklənirlər.
Qonaq Kubanın aparıcı şirkətləri "Biokubafarma" və "Labiofan"ın fəaliyyətindən geniş bəhs edib. Qeyd edib ki, farmasevtika sahəsində mühüm nailiyyətləri olan bu şirkətlər şəkərli diabet və xərçəng hüceyrələrinin məhv olunmasına xidmət edən tibbi preparatların istehsalı ilə məşğuldurlar. Bu aparıcı dərman istehsalçılarının AMEA YT Parkla əməkdaşlıq əlaqələrinin yaradılması istiqamətində işlər görülməlidir.
Görüşdə, həmçinin ölkələrimizin texnoparkları arasında əlaqələrin genişləndirilməsi, kadr mübadiləsi və qarşılıqlı səfərlərin təşkilinin vacibliyi vurğulanıb.
Daha sonra nümayəndə heyəti ərazidə fəaliyyət göstərən rezidentlərin istehsal sahələri və hazır məhsul anbarları ilə tanış olub.

Cuban Ambassador to Azerbaijan visited the High Technology Park of ANAS
The delegation headed by Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Cuba to Baku Alfredo Nieves Portuondo visited the High Technology Park of ANAS.
Director of the High Technologies Park of ANAS, Ph.D. in Economy Nazim Shukurov informed the guests about the history of the establishment and operation of the Park. It was noted that, the Park of ANAS aims to contribute to national economic development through science, technology and innovation, and the territory of the organization is exempt from taxes as a special economic zone. In addition, he supports the successful implementation of national projects aimed at expanding the innovation system and increasing investment in this area.
Ambassador of Cuba in Azerbaijan expressed his gratitude for the warm welcome. He stressed the high level of diplomatic relations between our republics. He noted that the techno parks in his country are of particular importance and are supported by the state.
He spoke about the activities of leading companies in Cuba - "Biokubafarma" and "Labiofan". He noted that, these companies, which have significant achievements in the field of pharmaceuticals, are engaged in the production of drugs that serve to destroy diabetes and cancer cells. He noted that, it is necessary to do work on establishing cooperation between these companies and the Park of BT of ANAS.
The sides also stressed the importance of expanding cooperation between the techno parks of our countries, exchanging experts and organizing mutual visits. Then the delegation got acquainted with the production areas of residents and warehouses.