Kubanın ölkəmizdəki səfiri AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkında olub
Kuba Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Alfredo Nieves Portuondonun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkında (YT Park) olub.
“AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkı” MMC-nin direktoru, i.ü.f.d. Nazim Şükürovla görüşdə qonaqlara YT Parkın yaranma tarixi və fəaliyyəti barədə məlumat verilib. Bildirilib ki, AMEA YT Park elm, texnologiya və innovasiya vasitəsilə ilə milli iqtisadi inkişafa töhfə verməyi qarşısına məqsəd qoyub və qurumun ərazisi xüsusi iqtisadi zona olmaqla vergilərdən azaddır. Bundan əlavə, milli innovasiya sistemini genişləndirmək və bu sahəyə investisya axınını gücləndirməyi hədəf alaraq uğurlu layihələrin həyata keçirilməsini dəstəkləyir.
Kubanın ölkəmizdəki səfiri öncə səmimi qəbula görə minnətdarlığını bildirib. O, respublikalarımız arasındakı diplomatik əlaqələrin yüksək səviyyədə olduğunu vurğulayıb. Bildirib ki, Kubada da texnoparklar xüsusi əhəmiyyət kəsb edir və dövlət tərəfindən dəstəklənirlər.
Qonaq Kubanın aparıcı şirkətləri "Biokubafarma" və "Labiofan"ın fəaliyyətindən geniş bəhs edib. Qeyd edib ki, farmasevtika sahəsində mühüm nailiyyətləri olan bu şirkətlər şəkərli diabet və xərçəng hüceyrələrinin məhv olunmasına xidmət edən tibbi preparatların istehsalı ilə məşğuldurlar. Bu aparıcı dərman istehsalçılarının AMEA YT Parkla əməkdaşlıq əlaqələrinin yaradılması istiqamətində işlər görülməlidir.
Görüşdə, həmçinin ölkələrimizin texnoparkları arasında əlaqələrin genişləndirilməsi, kadr mübadiləsi və qarşılıqlı səfərlərin təşkilinin vacibliyi vurğulanıb.
Daha sonra nümayəndə heyəti ərazidə fəaliyyət göstərən rezidentlərin istehsal sahələri və hazır məhsul anbarları ilə tanış olub.

Посол Острова свободы в нашей стране посетил Парк высоких технологий НАНА
Делегация во главе с Чрезвычайный и полномочный послом Республики Куба в Баку Альфредом Ниэвеса Портуондо посетила Парк высоких технологий (Парк ВТ) НАНА.
Директор Парка высоких технологий НАНА, доктор философии по экономике Назим Шукуров проинформировал гостей об истории создания и деятельность Парка. Было отмечено, что Парк НАНА стремится внести свой вклад в национальное экономическое развитие посредством науки, технологий и инноваций, а территория организации освобождается от налогов как особая экономическая зона. Кроме того, он поддерживает успешную реализацию национальных проектов, направленных на расширение инновационной системы и увеличение инвестиций в этой области.
Посол Кубы в Азербайджане выразил благодарность за тёплый приём. Он подчеркнул высокий уровень дипломатических отношений между нашими республиками. Он отметил, что технопарки в его стране имеют особое значение и поддерживаются государством.
Он рассказал о деятельности ведущих компаний Кубы – «Biokubafarma» и «Labiofan». Он отметил, что эти компании, которые имеют значительные достижения в области фармацевтических препаратов, занимаются производством лекарств, которые служат для уничтожения диабета и раковых клеток. Он отметил, что необходимо проделать работу по установлению сотрудничества между этим компаниями и Парком ВТ НАНА.
Стороны также подчеркнули важность расширения сотрудничества между технопарками наших стран, обмена экспертами и организации взаимных визитов. Затем делегация ознакомилась с производственными площадями резидентов и складами.