“Azərbaycanda Azıx mağarası və miqrasiya axınları” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçiriləcək
Oktyabrın 1-dən 5-dək Qəbələdə Azıx mağarasından 1968-ci ildə qədim insanın çənəsinin aşkar edilməsinin 50 illiyinə həsr edilmiş “Azərbaycanda Azıx mağarası və miqrasiya axınları” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçiriləcək.
Beynəlxalq tədbirin təşkilatçıları AMEA Rəyasət Heyəti, Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutu və SEBA (Seul-Bakı) Azərbaycan-Koreya Mədəniyyət Mübadiləsi Assosiasiyasıdır.
Konfransda Azıx mağarasında qədim insan çənəsinin kəşfinin elmi əhəmiyyəti, paleolit dövründə Afrika və Avrasiyada qədim insanların miqrasiya prosesləri, müasir texnologiyaların tətbiqi ilə aparılan tədqiqatların yeni nəticələri və s. mövzular üzrə müzakirələr aparılacaq. İştirakçılar, həmçinin Qəbələ rayonu ərazisində aparılan arxeoloji tədqiqatlarla tanış olacaq, Mingəçevir rayonu ərazisindəki Qaraca paleolit düşərgəsini ziyarət edəcəklər.
İngiltərə, Rusiya, Gürcüstan və Ukraynadan paleolit dövrü üzrə tanınmış mütəxəssislərin qatılacağı konfransın açılış mərasimi oktyabrın 1-də AMEA-nın Əsas binasında olacaq. Daha sonra konfrans öz işini Qəbələ şəhərində davam etdirəcək.

В Азербайджане пройдёт международная научная конференция «Азыхская пещера и миграционные потоки»
1 - 5 октября в Габале состоится международная научная конференция на тему «Азыхская пещера в Азербайджане и миграционные потоки», посвящённая 50-летию находки челюсти древнего человека в пещере Азых. Организаторами мероприятия являются Президиум НАНА, Институт археологии и этнографии и Ассоциация культурного обмена Азербайджана и Кореи SEBA (Сеул-Баку). Церемония открытия состоится 1 октября в Главном здании НАНА, где будут участвовать известные специалисты по периоду палеолита из Англии, России, Грузии и Украины. Далее конференция будет продолжена в городе Габала.
На мероприятии будут проведены дискуссии на темы научной важности найденной челюсти древнего человека в Азыхской пещере, миграционных процессов древних людей в Африке и Евразии, новых результатов применения современных технологий и др. Участники также ознакомятся с археологическими исследованиями, проводимыми в Габалинском районе, и посетят лагерь палеолита Гараджа на территории района Мингячевир.