Şamaxı Astrofizika Rəsədxanası Ümumdünya Kosmos Həftəsi çərçivəsində “Açıq qapı” günü elan edir
AMEA Şamaxı Astrofizika Rəsədxanası oktyabrın 4-dən 10-dək Ümumdünya Kosmos Həftəsi çərçivəsində “Açıq qapı” günü elan edir.
Qeyd edək ki, 1957-ci il oktyabrın 4-də Yerin ilk süni peykinin (“Sputnik-1”) orbitə çıxarılması, habelə dövlətlərin kosmik fəzanın, o cümlədən Ay və digər səma cisimlərinin öyrənilməsi və onlardan istifadə edilməsi üzrə fəaliyyət prinsipləri haqqında 1967-ci il 10 oktyabr tarixli müqavilənin qüvvəyə minməsi ilə əlaqədar BMT Baş Məclisi 1999-cu il dekabrın 6-da Ümumdünya Kosmos Həftəsinin təsis olunması haqqında qərar qəbul edib. Ümumdünya Kosmos Həftəsi çərçivəsində hər il 90-dan çox ölkədə kosmik fəzanın araşdırılmasına həsr olunan silsilə tədbirlər keçirilir. İlk bu cür həftə 2000-ci ildə “Kosmik minilliyin başlanğıcı” mövzusunda keçirilib.
Azərbaycan bu beynəlxalq layihəyə 2015-ci ildən qoşulub və hər il bir həftə ölkədə astronomiya və kosmos elminin təbliğinə dair tədbirlər keçirilir. Bu tədbirlərə Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasında “Açıq qapı” günləri, film təqdimatları, tanınmış astronomlarla görüşlər və s. daxildir.

ANAS Shamakhi Astrophysical Observatory of announces the “Open door day” as part of World Space Week from October 4 - 10.
From 4 to 10 October, it was announces World Space Week by the UN General Assembly dated 6 December 1999 (resolution 54/68). These dates recall in memory such events as the launch of the 1st artificial satellite of the Earth on October 4, 1957 and the Order dated October 10, 1967 on the Treaty on Principles of State Activities of the Exploration and Use of Outer Space.
Within the framework of the World Space Week a series of events are held every year more than 90 countries to explore the cosmic space. The first such “World Space Week” was held in 2000 on “Beginning of Space Millennium”.
Azerbaijan has joined this international project since 2015 and annually holds events in the country on astronomy and space science. These events include open doors at the Shamakhi Astrophysical Observatory, film presentations, meetings with famous astronomers, etc.