Şamaxı Astrofizika Rəsədxanası Ümumdünya Kosmos Həftəsi çərçivəsində “Açıq qapı” günü elan edir
AMEA Şamaxı Astrofizika Rəsədxanası oktyabrın 4-dən 10-dək Ümumdünya Kosmos Həftəsi çərçivəsində “Açıq qapı” günü elan edir.
Qeyd edək ki, 1957-ci il oktyabrın 4-də Yerin ilk süni peykinin (“Sputnik-1”) orbitə çıxarılması, habelə dövlətlərin kosmik fəzanın, o cümlədən Ay və digər səma cisimlərinin öyrənilməsi və onlardan istifadə edilməsi üzrə fəaliyyət prinsipləri haqqında 1967-ci il 10 oktyabr tarixli müqavilənin qüvvəyə minməsi ilə əlaqədar BMT Baş Məclisi 1999-cu il dekabrın 6-da Ümumdünya Kosmos Həftəsinin təsis olunması haqqında qərar qəbul edib. Ümumdünya Kosmos Həftəsi çərçivəsində hər il 90-dan çox ölkədə kosmik fəzanın araşdırılmasına həsr olunan silsilə tədbirlər keçirilir. İlk bu cür həftə 2000-ci ildə “Kosmik minilliyin başlanğıcı” mövzusunda keçirilib.
Azərbaycan bu beynəlxalq layihəyə 2015-ci ildən qoşulub və hər il bir həftə ölkədə astronomiya və kosmos elminin təbliğinə dair tədbirlər keçirilir. Bu tədbirlərə Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasında “Açıq qapı” günləri, film təqdimatları, tanınmış astronomlarla görüşlər və s. daxildir.

День «Открытых дверей» в рамках Всемирной недели космоса
С 4 по 10 октября Шамахинская астрофизическая обсерватория НАНА объявляет День «Открытых дверей» в рамках Всемирной недели космоса.
Неделя с 4 по 10 октября была провозглашена Всемирной неделей космоса (World Space Week) Генеральной Ассамблеей ООН 6 декабря 1999 года (резолюция 54/68). Указанные даты воскрешают в памяти такие события, как запуск первого искусственного спутника Земли 4 октября 1957 года и вступление в силу 10 октября 1967 года Договора о принципах деятельности государств по исследованию и использованию космического пространства. Порядка 90 стран приняли участие в более чем 2200 мероприятиях с участием более 1,3 млн. посетителей. Первая такая неделя состоялась в 2000 году на тему «Начало космического тысячелетия».
Азербайджан присоединился к этому международному проекту с 2015 года и ежегодно проводит в стране мероприятия по астрономии и космической науке. Эти мероприятия включают Дни открытых дверей в Шамахинской астрофизической обсерватории, презентации фильмов, встречи с известными астрономами и т. д.