Humanitar Elmlər Bölməsinin növbəti büro iclası keçirilib
Oktyabrın 16-da AMEA Humanitar Elmlər Bölməsinin büro iclası keçirilib. Tədbirdə bölmə üzvləri, müvafiq elmi müəssisələrin rəhbərləri, elmi katibləri və aidiyyəti üzrə əməkdaşlar iştirak ediblər.
İclası giriş sözü ilə açan bölmənin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli gündəlikdə yer alan məsələlər haqqında məlumat verib.
İlk olaraq elmi-təşkilati məsələlərə baxılıb. Bölmənin qərarları ilə Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda Uşaq ədəbiyyatı şöbəsi, Memarlıq və İncəsənət İnstitutunda Təhsil şöbəsi, Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun nəzdində Eksperimental fonetik araşdırmalar laboratoriyasının yaradılması, həmçinin Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun Elmi şurasının tərkibində dəyişiklik edilməsinə dair Rəyasət Heyəti qarşısında vəsatət qaldırılıb.
Gündəlikdə yer alan növbəti məsələ Fizika İnstitutunun əməkdaşı Tahirə Bağırovanın "Azərbaycan klassiklərinin ədəbi irsinin nəşr tarixi (M.Ə.Sabir və H.Cavidin əsərləri əsasında)" monoqrafiyası ilə bağlı olub. Müzakirələrdən sonra əsər nəşrə tövsiyə edilib.
Sonra cari məsələlərə baxılıb. İlk olaraq Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyinin keçirilməsi müzakirə edilib. Bölmə yubileylə bağlı Humanitar Elmlər Bölməsinin elmi sessiyasının, eləcə də Humanitar və İctimai elmlər bölmələrinin birgə təşkilatçılığı ilə respublika konfransının keçirilməsini qərara alıb.
İclasda akademik Rasim Əfəndiyevin 90 illik yubileyinin keçirilməsi qərara alınıb. Həmçinin AMEA-nın elmi müəssisələrində 2018-ci ildə aparılmış elmi təqiqat işlərinin yekunlarına dair hesabatlar haqqında AMEA Rəyasət Heyətinin müvafiq qərarının icrası ilə bağlı müzakirə aparılıb.

16 октября состоялось очередное заседание бюро Отделения гуманитарных наук Национальной академии наук Азербайджана. Открывший мероприятие вступительным словом, академик-секретарь отделения, академик Теймур Керимли ознакомил присутствующих с вопросами, стоящими на повестке дня.
На заседании были рассмотрены научно-организационные вопросы. Первым делом был обсужден вопрос создания Отдела детской литературы в Институте литературы, Отдела образования в Институте архитектуры и искусства, Лаборатории экспериментальных фонетических исследований при Институте языкознания, а также изменения в составе Научного совета Института архитектуры и искусства.
Следующими на повестке дня стояли вопросы о монографии «История издания литературного наследия классиков Азербайджана (М. А. Сабир и Г. Джавид)» сотрудницы Института физики Тахиры Багировой. После обсуждений работа была зарекомендована для публикации.
Был обсужден 100-летний юбилей Азербайджанской Демократической Республики. Принято решение провести республиканскую конференцию научной сессией Отделения и совместной организационной работой Гуманитарного и Общественного отделений.
Было решено провести 90-летний юбилей академика Расима Эфендиева. Также обсуждалась реализация соответствующего решения Президиума НАНА по отчётам об итогах научных работ, проведенных в научных учреждениях НАНА в 2018 году.