“Azərbaycan xalçaları” jurnalının növbəti sayında maraqlı məqalələr dərc olunub
“Azər-İlmə” Xalçaçılıq Mərkəzinin və AMEA Rəyasət Heyətinin birgə təsisçiliyi ilə nəşr olunan “Azərbaycan xalçaları” elmi-publisistik jurnalının 27-ci sayı işıq üzü görüb.
Sənətşünaslıq və tarix ixtisasları üzrə Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının elmi nəşrləri sırasında olan jurnalda rəsmi xronika, sənətşünaslıq, tarixşünaslıq, ayrı-ayrı xalq tətbiqi sahələrini əhatə edən müəllif yazıları, reportajlar, elmi məqalələr yer alıb.
Jurnalın bu sayında akademik İsa Həbibbəylinin “Naxçıvan-İslam mədəniyyətinin paytaxtı”, prof. Vidadi Muradovun “Qobustan gündəliyi”, prof. Kübra Əliyevanın “Qafqaz Albaniyasında zoomorf keramika”, i.ü.f.d. Yunus Sadıqovun “Azərbaycanda yunçuluq və xalçaçılıq”, t.ü.f.d. Cavid Bağırzadənin “Gəncə Xalça-Çahud Kombinatı”, t.ü.f.d. Ramil Ağayevin “Ərəb xilafəti dövründə Azərbaycanın hüdudları və əhalisi ibn Xəldunun təsvirində”, t.ü.f.d. Yaşar Rəhimovun “Duzdağın 1901-1907-ci illər tarixinə dair”, Toğrul Xəlilovun “Naxçıvanda qalaların yayılma arealı” və s. məqalələr yer alıb.

Научно-публицистический журнал «Азербайджанские ковры», издается при соучредительстве Центра ковроткачества «Азер-илме» и Президиума НАНА.
В журнале, который входит в список научных изданий Высшей аттестационной комиссии при Президенте Азербайджанской Республики по специальностям искусствоведения и истории, отражены официальная хроника, авторские статьи в сфере искусствоведения, историографии, отдельных народных промыслов, а также репортажи, научные статьи.
В журнале опубликованы статьи «Нахчыван - столица исламской культуры» академика Исы Габиббейли, «Гобустанский дневник» профессора Видади Мурадова, «Зооморфная керамика Кавказской Албании» профессора Кюбры Алиевой, «Шерстяная промышленность и ковроткачество в Азербайджане» Юнуса Садыгова, «Гянджинский коврово-суконный комбинат» Джавида Багирзаде, «Место войлока в развитии культуры национальной одежды» Гюльзада Абдуловой, «Композиция и трансформация ковра «Барда» Валиды Пашаевой, и др.
Главный редактор журнала – Заслуженный деятель искусств, доктор исторических наук, профессор Видади Мурадов.
Читатели могут ознакомиться с электронной версией журнала по ссылке http://azerilme.az/Azerbaycan-xalcalari/2018N27/