“Azərbaycan xalçaları” jurnalının növbəti sayında maraqlı məqalələr dərc olunub
“Azər-İlmə” Xalçaçılıq Mərkəzinin və AMEA Rəyasət Heyətinin birgə təsisçiliyi ilə nəşr olunan “Azərbaycan xalçaları” elmi-publisistik jurnalının 27-ci sayı işıq üzü görüb.
Sənətşünaslıq və tarix ixtisasları üzrə Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının elmi nəşrləri sırasında olan jurnalda rəsmi xronika, sənətşünaslıq, tarixşünaslıq, ayrı-ayrı xalq tətbiqi sahələrini əhatə edən müəllif yazıları, reportajlar, elmi məqalələr yer alıb.
Jurnalın bu sayında akademik İsa Həbibbəylinin “Naxçıvan-İslam mədəniyyətinin paytaxtı”, prof. Vidadi Muradovun “Qobustan gündəliyi”, prof. Kübra Əliyevanın “Qafqaz Albaniyasında zoomorf keramika”, i.ü.f.d. Yunus Sadıqovun “Azərbaycanda yunçuluq və xalçaçılıq”, t.ü.f.d. Cavid Bağırzadənin “Gəncə Xalça-Çahud Kombinatı”, t.ü.f.d. Ramil Ağayevin “Ərəb xilafəti dövründə Azərbaycanın hüdudları və əhalisi ibn Xəldunun təsvirində”, t.ü.f.d. Yaşar Rəhimovun “Duzdağın 1901-1907-ci illər tarixinə dair”, Toğrul Xəlilovun “Naxçıvanda qalaların yayılma arealı” və s. məqalələr yer alıb.

The 27th issue of the scientific-publicist journal "Azerbaijani carpets" of "Azer-Ilma" and the Presidium of ANAS has been published.
The journal, which is among the scientific publications of the Higher Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan on art criticism and history specialties, includes author's essays, interviews, scientific articles covering official chronicles, art criticism, historiography, different national applications.
This issue includes academician Isa Habibbeyli's "Nakhchivan-Islamic Capital of Culture", doctor in history, prof. Vidadi Muradov's "Gobustan diary", doctor of art criticism, prof. Kubra Aliyeva's "Zoomorphous Ceramics in the Caucasian Albania", PhD in history Javid Bagirzadeh's "Ganja Carpet-Chahud factory", Ph.D. in history Ramil Agayev's "The borders of Azerbaijan and the population of the Arab Caliphate in the description of Ibn Khaldun", Ph.D. in history Yashar Rahimov's bok "On the history of Duzdag in 1901-1907" others’ articles.
Editor-in-chief of the journal is Honored Art Worker, Doctor of Historical Sciences, Professor Vidadi Muradov.