AMEA-nın Elmi nəşriyyat şurasının iclası keçirilib
Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun direktoru, AMEA-nın Elmi nəşriyyat şurasının sədri, akademiyanın müxbir üzvü Misir Mərdanov Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinə (FRTEB) daxil olan institutlarda çap edilən elmi jurnalların məsul katiblərilə görüşüb.
Görüşdə M.Mərdanov bölmənin müəssisələrində işıq üzü görən jurnalların anket sorğusunun nəticələrini açıqlayıb.
Alim jurnalların ingilis dilində nəşrinin, eləcə də çap və onlayn versiyaları üçün ayrı-ayrılıqda beynəlxalq standartlarda İSSN seriya nömrəsinin alınmasının vacibliyini vurğulayıb. Bundan əlavə, jurnalın dövriliyinə ciddi riayət edilməsinin, redaksiya heyətinin beynəlxalq tərkibdə olmasının önəminə toxunub.
Dərc edilən materiallar üçün elmi rəyin alınmasından danışan M.Mərdanov bildirib ki, məqalələrin rəyə göndərilməsi qaydaları, nöqsanların aradan qaldırılmasına ayrılmış müddət jurnalın veb-saytında göstərilməlidir.
Alim həmçinin vurğulayıb ki, hər bir məqalə üçün ingilis dilində tam biblioqrafik məlumat, o cümlədən məqalənin adı, müəlliflərin siyahısı və onların iş yeri, materialların annotasiyası (abstrakt) və açar sözləri, ədəbiyyat siyahısı, eləcə də jurnalın əlaqə məlumatları və nəşr edən nəşriyyatın hüquqi ünvanı, həmçinin arxivi veb-saytda əksini tapmalıdır.

Director of the Institute of Mathematics and Mechanics, chairman of Scientific Publishing Board of ANAS, correspondent member of the Academy Misir Mardanov met with responsible secretaries of scientific journals published in the Divisions of Physics, Mathematics and Technical Sciences (DPMTS).
During the meeting M.Mardanov announced the results of surveys of the journals published in the divisions's offices.
The scientist emphasized the importance of publishing the journals in English, as well as the need to obtain the ISNN serial number in international standards separately for print and online versions. He also touched upon the seriousness of the journals 's periodicity and the importance of its editorial staff in the international arena.
Speaking about the scientific findings for the published materials, Mardanov said that the rules for submitting articles to the ballot papers and the period of elimination of deficiencies should be reflected on the journals 's website.
The scholar also emphasized that the full bibliographic information in English for each article, including the title of the article, the list of authors and their place of work, annotation of material and keywords, literature list, as well as contact details of the journals and the publishing legal address , as well as the archives on the web site.