AMEA Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin əməkdaşları Bolqarıstanda elmi ezamiyyətdədirlər
AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin Xarici ölkələrin akademik qurumları ilə əlaqələr söbəsinin rəisi Bünyamin Seyidov və həmin şöbənin rəis müavini, siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Ruslan Qasımov Bolqarıstanın paytaxtı Sofiya şəhərində elmi ezamiyyətdədirlər.
Səfərin məqsədi AMEA ilə Bolqarıstan Elmlər Akademiyası (BEA) arasında imzalanmış sazişə əsasən həyata keçirilən "Qara dəniz və Xəzər dənizi regionlarının mədəni irsinin öyrənilməsi çərçivəsində Azərbaycan-Bolqarıstan əlaqələrinə yenidən baxış” layihəsi üzrə görüləcək işlərin və növbəti ilin fəaliyyət planının müzakirəsidir.
Səfər çərçivəsində AMEA nümayəndələri, həmçinin BEA-nın Bilik və Cəmiyyətin Öyrənilməsi İnstitutunun təşkilatçılığı ilə baş tutan “Qara dəniz regionunda geopolitik vəziyyət: Yeni fikirlər və problemlər” mövzusunda beynəlxalq konfransda iştirak ediblər.
Beynəlxalq tədbirdə B.Seyidovun “Cənubi Qafqaz regionunda geopolitik vəziyyət, böyük dövlələrin Qafqaz maraqları: siyasi, ticari-iqtisadi və mədəni aspektlər”, R.Qasımovun isə "Müasir geopolitik şəraitdə Azərbaycan-Bolqarıstan əlaqələrinin müqayisəli təhlili” mövzusunda məruzələri dinlənilib.
Məruzələrdə Cənubi Qafqazın müasir siyasi, iqtisadi və mədəni vəziyyəti, Azərbaycan Respublikasının regiondakı mövqeyi, böyük dövlətlərlə əməkdaşlıq əlaqələri, işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərində məhv edilən tarixi mədəni irs, o cümlədən Azərbaycan-Bolqarıstan əlaqələrinin inkişaf tarixinə dair məlumatlar verilib.
AMEA əməkdaşları, həmçinin Bolqarıstan və Ruminiya Elmlər akademiyalarının, Türkiyənin Uludağ Universitetinin nümayəndələri ilə görüşlər keçiriblər. Görüşlərdə əməkdaşlıq perspektivlərinə dair müzakirələr aparılıb, konkret təkliflərin hazırlanmasına dair razılıq əldə olunub.

The staff of ANAS Office of International Relations are on a scientific trip in Bulgaria
Head of the Department of relations with the academic structures of foreign countries of the Office of International Relations of the Presidium Administration of ANAS, Bunyamin Seyidov and Deputy Head of the Department, Ph.D in Political Science Ruslan Gasimov are on a scientific trip in the Bulgaria, Sofia.
The purpose of the visit is to discuss the upcoming work and plan for the next year on the project “Review of Azerbaijani-Bulgarian relations in the study of the cultural heritage of the regions of the Black and Caspian Seas”, implemented by agreement between ANAS and the National Academy of Bulgaria (NAB).
During the visit, representatives of ANAS also attended the international conference “Geopolitical situation in the Black Sea region: new ideas and problems”, organized by the Institute of Knowledge and Study Society of the NAB.
At the international forum, B.Seyidov delivered a report on “The geopolitical situation in the South Caucasus, Caucasian interests of major powers: political, trade, economic and cultural aspects”, R.Gasimov on “Comparative analysis of Azerbaijani-Bulgarian relations in modern geopolitical conditions.”
The staff of ANAS also met with representatives of the National Academy of Bulgaria, Romania and the University of Uludag Turkey. During the meetings, prospects for cooperation were discussed and was reached an agreement on the preparation of specific proposals.