Akademik Şahin Mustafayev YUNESKO-nun İpək Yolu ilə bağlı tədbirində iştirak edib
Oman Sultanlığının paytaxtı Məsqət şəhərində YUNESKO-nun İpək Yolu layihəsinin beynəlxalq şəbəkəsinin IV toplantısı keçirilib.
Çin, Cənubi Koreya, Monqolustan, Türkiyə, İran, Oman, İraq, Rusiya, Özbəkistan, Almaniya, Portuqaliya və İspaniyadan alimlərin iştirak etdiyi tədbirdə ölkəmizi YUNESKO-nun İpək Yolu layihəsinin Azərbaycan üzrə əlaqələndiricisi, Şərqşünaslıq İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, akademik Şahin Mustafayev təmsil edib.
Tədbirdə layihənin mövcud vəziyyəti və inkişaf perspektivləri, eləcə də İpək Yolu interaktiv atlasının yaradılması ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Akademik Heydər Əliyev Fondu, AMEA, Mədəniyyət Nazirliyi, Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu, “Böyük İpək Yolu” Beynəlxalq Gənclər İttifaqı, həmçinin ölkəmizdə fəaliyyət göstərən Çinin Konfutsi İnstitutu tərəfindən İpək Yolu ilə bağlı gerçəkləşdirilən müxtəlif layihələr və tədbirlər barədə toplantı iştirakçılarına məlumat verib.
O, həmçinin bu il tikintisi başa çatdırılan və istifadəyə verilən Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolunun Asiya və Avropa arasında nəqliyyat dəhlizinin inkişafına və beləliklə, yeni İpək Yolunun canlanmasına xidmət edəcəyini vurğulayıb.

Академик Шахин Мустафаев принял участие в мероприятии «Шелковый путь» ЮНЕСКО
В столице Маскат Оманского султаната состоялась IV сессия международной сети проекта «Шелковый путь» ЮНЕСКО, где приняли участие представители из разных стран мира.
Нашу страну представлял координатор проекта «Шелковый путь» ЮНЕСКО по Азербайджану, заместитель директора по научным вопросам Института востоковедения, академик Шахин Мустафаев.
Участники обменялись мнениями о текущем состоянии и перспективах проекта, а также о создании интерактивного атласа Шелкового пути.
Академик проинформировал участников о проводимых в нашей стране проектах и мероприятиях Фондом Гейдара Алиева, НАНА, Министерством культуры, Международным фондом тюркской культуры и наследия.
Он также подчеркнул, что строительство в этом году железной дороги Баку-Тбилиси-Карс послужит развитию транспортного коридора между Азией и Европой и, таким образом, возрождению Шелкового пути.