AMEA-nın vitse-prezidenti, Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun direktoru, akademik Dilqəm Tağıyev, həmin institutun laboratoriya müdiri, professor Asif Məmmədov və aparıcı elmi işçi, texnika elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Manaf Manafovun həmmüəllifi olduqları “Kimyada informasiya texnologiyalarının tətbiqi” kitabı “Elm” nəşriyyatında çapdan çıxıb.
Kitab müasir informasiya texnologiyalarının kimyəvi tədqiqatlarda, kimyanın tədrisində və kimya sənayesində tətbiqinə həsr olunub. Nəşrdə kimyəvi maddələrin alınma üsulları, quruluşu, fiziki-kimyəvi, o cümlədən termodinamiki xassələrinin İnternetdə olan məlumat bazalarından istifadə üsulları izah edilir. Həmçinin kimyəvi maddələrin molekulyar strukturlarının kompüter generasiyası və vizuallaşdırılması üçün proqram vasitələri, kimyəvi quruluş və reaksiyalar üçün ekspert sistemləri təqdim edilir.
Yeni nəşrdə kimyanın müasir biznes strategiyası – səmərəli istismar məqsədilə kimyəvi proseslərin və sistemlərin modelləşdirilməsi, istehsal əməliyyatlarının aparılması, geniş biznes ittifaqları və bazar alyanslarının yaradılması üsulları haqqında məlumat da yer alıb.

Опубликована книга «Применение информационных технологий в химии»
Книга, опубликованная в издательстве «Эльм», написана при соавторстве вице-президента НАНА, директора Института катализа и неорганической химии, академика Дильгама Тагиева, заведующего лабораторией института, профессора Асифа Мамедова и ведущего научного сотрудника, доктора философии по техническим наукам Манафа Манафова.
Издание посвящено использованию современных информационных технологий в химических исследованиях, химии и химической промышленности. В публикации описаны методы, структуры, физико-химические, в том числе использование баз данных в Интернете. Кроме того, для компьютерной генерации и визуализации молекулярных структур химических веществ предусмотрены экспертные системы программного обеспечения.
В новой публикации представлена информация о современной бизнес-стратегии химии - моделирование химических процессов и систем, производственных операциях, методах создания крупных бизнес-союзов и рыночных союзов.