AMEA-nın vitse-prezidenti, Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun direktoru, akademik Dilqəm Tağıyev, həmin institutun laboratoriya müdiri, professor Asif Məmmədov və aparıcı elmi işçi, texnika elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Manaf Manafovun həmmüəllifi olduqları “Kimyada informasiya texnologiyalarının tətbiqi” kitabı “Elm” nəşriyyatında çapdan çıxıb.
Kitab müasir informasiya texnologiyalarının kimyəvi tədqiqatlarda, kimyanın tədrisində və kimya sənayesində tətbiqinə həsr olunub. Nəşrdə kimyəvi maddələrin alınma üsulları, quruluşu, fiziki-kimyəvi, o cümlədən termodinamiki xassələrinin İnternetdə olan məlumat bazalarından istifadə üsulları izah edilir. Həmçinin kimyəvi maddələrin molekulyar strukturlarının kompüter generasiyası və vizuallaşdırılması üçün proqram vasitələri, kimyəvi quruluş və reaksiyalar üçün ekspert sistemləri təqdim edilir.
Yeni nəşrdə kimyanın müasir biznes strategiyası – səmərəli istismar məqsədilə kimyəvi proseslərin və sistemlərin modelləşdirilməsi, istehsal əməliyyatlarının aparılması, geniş biznes ittifaqları və bazar alyanslarının yaradılması üsulları haqqında məlumat da yer alıb.

"The application of information technology in chemistry" book published
The book, published by the Elm Publishing House, was written with the co-authorship of the Vice-President of ANAS, Director of the Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry, academician Dilgam Taghiyev, head of the Laboratory of the Institute, Professor Asif Mammadov and Leading Researcher, PhD in Technical sciences Manaf Manafov.
The publication is devoted to the aplication of modern information technology in chemical research, chemistry and chemical industry. The publication describes the methods, structures, physico-chemical, including the use of databases on the Internet. In addition, expert software systems are provided for computer-generated generation and visualization of the molecular structures of chemicals.
The new publication provides information on the current business strategy of chemistry - modeling chemical processes and systems, manufacturing operations, methods for creating large business unions and market unions.