Nizami Gəncəvinin əsərlərinin bir neçə əlyazmasının surəti əldə olunub
AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun direktoru, akademik Teymur Kərimli “Azərbaycan və Türk xalqlarının ədəbiyyatı və incəsənətinin tarixi inkişaf dinamikası və multikultural proseslərin perspektivləri” layihəsi çərçivəsində Türkiyədə ezamiyyətdə olub.
Səfər çərçivəsində Türkiyənin zəngin xəzinəyə malik kitabxanalarında araşdırma aparan alim Yazma Əsərlər Təşkilatının Süleymaniyyə Kitabxanasının məşhur əlyazma fondu ilə də tanış olub. Alim kitabxananın müdiri Menderes Vəlioğlunun yardımı ilə böyük Azərbaycan şairi Nizami Gəncəvinin əsərlərinin bir neçə əlyazmasının surətini əldə edə bilib.
Əldə olunan nadir nüsxə vaxtilə Aya Sofya məbədinin kitabxanasında qorunub və şairin irsinin daha dərindən tədqiqində nizamişünas alimlərə yardımçı olacaq.

Copies of several manuscripts by Nizami Ganjavi obtained
Academician-Secretary of the Division of Humanitarian Sciences, Director of Institute of Manuscripts after Mahammad Fuzuli, academician Teymur Karimli within the framework of the project “Dynamics of historical development of literature and art of the peoples of Azerbaijan and Turkey and perspectives of multicultural processes” is on a business trip to Turkey.
During the visit, scientist also got acquainted with the well-known Manuscript Foundation of the Suleymaniye Library. With the assistance of the library head Menderes Velioglu, academician obtained the copies of several manuscripts of the great Azerbaijani poet Nizami Ganjavi.
Rare samples of the works were kept at the Hagia Sophia library and obtained today copy of manuscripts will assist scientists in Nizami’s heritage study.