Lənkəran Dövlət Universitetində Şeyx Zahid Gilaninin 800 illik yubileyinə həsr olunmuş beynəlxalq simpozium keçirilib
14.12.2018 10:23
Dekabrın 13-də Lənkəran Dövlət Universitetində (LDU) “Doğumunun 800-cü ilində Şeyx Zahid Gilani” mövzusunda beynəlxalq simpozium işə başlayıb. Simpozium AMEA-nın Tarix İnstitutu, Türkiyənin Konya Nəcməddin Ərbəkan Universiteti, TİKA və LDU-nun birgə təşkilatçılığı ilə keçirilir.
Tədbir iştirakçıları əvvəlcə Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin abidəsi önünə gül dəstələri düzüb, xatirəsini yad ediblər.
Beynəlxalq tədbirdə Azərbaycan və Türkiyənin dövlət himnləri səsləndirilib.
LDU-nun rektoru vəzifəsini icra edən, professor Natiq İbrahimov beynəlxalq simpoziumun gündəliyi, məqsəd və vəzifələri barədə məlumat verib. Qeyd olunub ki, doğumunun 800-cü ildönümündə Şeyx Zahid Gilaninin anılması bu dəyərli şəxsiyyətin irsini öyrənən alimlərin bir araya gəlməsinə, birgə fikir mübadiləsi aparılmasına, elmi axtarışların nəticələrinin paylaşılmasına şərait yaratmaqla, yeni tədqiqatlara da yol açacaq. Simpoziumda iştirak etmək üçün beş ölkədən 60-dan çox müraciətin daxil olduğunu vurğulayan N.İbrahimov bunu Şeyx Zahid Gilani şəxsiyyətinə, müdrikliyinə hörmət kimi dəyərləndirib.
Diqqətə çatdırılıb ki, Şeyx Zahid Gilani 1215-ci ildə Lənkəran rayonunun Siyəvar kəndində anadan olub. Rayonun Şıxəkəran kəndində yerləşən Şeyx Zahid türbəsi Nazirlər Kabinetinin qərarına əsasən, yerli əhəmiyyətli tarixi abidə kimi qeydiyyata alınaraq qorunur.
Lənkəran Şəhər İcra Hakimiyyəti başçısının birinci müavini Möhübbət Babayev rayonda Şeyx Zahid şəxsiyyətinə daim dəyər verildiyini, məqbərəsinin müqəddəs ziyarətgah olduğunu, şəhərdəki mərkəzi küçələrdən birinin onun adını daşıdığını bildirib.
Türkiyənin Konya Nəcməddin Ərbəkan Universitetinin professoru Əhməd Taşkın, Kastomonu Universitetinin professoru Cövdət Yaquboğlu, AMEA-nın Tarix İnstitutunun əməkdaşları - professor Şahin Fazil, dosent Dilavər Əzimli çıxışlarında Şeyx Zahid Gilani şəxsiyyətinin böyüklüyü, onun fəlsəfi fikir tarixində oynadığı rol, xeyirxah əməlləri barədə ətraflı söz açıblar.

"Sheikh Zahid Gilani’s 800th anniversary" International Symposium launched on December 13. The event was organized by ANAS Institute of History, Lankaran State University, Turkish Cooperation and Coordination Agency and Necmettin Erbakan University.
First, the event participants commemorated the national leader of the Azerbaijani people Heydar Aliyev and laid flowers at its monument. At the international event Azerbaijan and Turkey’s anthems were performed.
The Acting Rector of Leningrad State University, Professor Natig Ibrahimov graeting the participants and informed about the agenda, goals and objectives of the international symposium. It was noted that, "Sheikh Zahid Gilani’s 800th anniversary" International Symposium will create new works, the creation of conditions for the gathering of scientists for a joint exchange of views and the results of scientific research. Noted that, more than 60 applications from 5 countries of the world were submitted for participation at the forum.
Sheikh Zahid was born in 1215. Sheikh Zahid spent a significant part of his life in Shikhakaran vilage and Sheikh Zahid’s mausoleum by decision of the Cabinet of Ministers is kept as a historical monument.
Professor of Necmettin Erbakan University - Ahmad Tashkin, Professor of Kastamonu University Jovdat Yaguboglu, staff of ANAS Institute of History - Professor Shahin Fazil, Associate Professor Dilavar Azimli told about the life and activity of the great poet and public figure.