Fundamental elmi biblioqrafiya: Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti - 100
AMEA Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun tərtib etdiyi “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti - 100” adlı elmi biblioqrafiya “Elm” nəşriyyatında çapdan çıxıb.
Biblioqrafiyanın tərtibçi-müəllifləri fil.ü.e.d. Aybəniz Əliyeva-Kəngərli və ped.ü.f.d. Nadir İsmayılovdur.
Bu fundamental elmi nəşr Azərbaycan dövlətçilik  tarixinin ən parlaq səhifələrindən birinə - müsəlman Şərqində ilk parlamentli respublika olan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinə (AXC) həsr olunub. Biblioqrafiyaya Cümhuriyyət dövründə tarixi şərait, Cümhuriyyət xadimlərinin həyat və mübarizəsi, parlamentin və hökümətin fəaliyyəti, dövlət quruculuğu, xarici siyasət, ictimai-siyasi, sosial-iqtisadi, mədəni-maarif həyatı, habelə  Cümhuriyyətin  süqutundan sonrakı dövrdə  istiqlal ideyalarını yaşadan milli hərəkat, siyasi mühacirət və s. məsələləri əks etdirən materiallar daxil edilib.
Kitabda ilk dəfə olaraq Azərbaycan Respublikasının sələfi olan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti  yarandığı gündən hazırkı dövrə qədər (1918-2018-ci illər) AXC ilə bağlı işıq üzü görmüş bütün materiallar yer alıb. Biblioqrafiyaya müstəqil Azərbaycan dövlətinin Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinə verdiyi qiyməti əks etdirən sənədlər (kitablar, elmi-tədqiqat əsərləri, dövri mətbuatda və məcmuələrdə dərc olunan məqalələr və s.) də daxildir.
Biblioqrafinın baş elmi məsləhətçisi və “Ön söz”ünün müəllifi Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, Əlyazmalar İnstitutunun direktoru, akademik Teymur Kərimlidir.
Kitab elmi işçilər, ali məktəb müəllimləri, tədqiqatçılar, habelə Azərbaycan tarixi ilə maraqlanan geniş oxucu kütləsi üçün nəzərdə tutulub.

Фундаментальная научная библиография: Азербайджанская Демократическая Республика - 100
Научная библиография Азербайджанская Демократическая Республика - 100 опубликована Институтом рукописей в издании «Эльм». Авторы-составители издания – доктор филологических наук Айбениз Алиева-Кенгерли и и доктор наук по педагогике Надир Исмаилов.
Это фундаментальное научное издание посвящено одной из самых ярких страниц истории азербайджанской государственности - Азербайджанской Демократической Республике, первой парламентской республике на мусульманском Востоке. Библиография включает историю республики, жизнь и борьбу деятелей республики, деятельность парламента и правительства, государственное строительство, внешнюю политику, общественно-политическую, социально-экономическую, культурно-просветительскую жизнь, а также национальное движение и др.
Впервые в книгу включены все материалы, опубликованные со дня первого создания Азербайджанской Демократической Республики до современного периода (1918-2018).
Главный научный руководитель библиографии и автор «Предисловия» - академик-секретарь Отделения гуманитарных наук, директор Института рукописей, академик Теймур Керимли.
Книга предназначена для исследователей, преподавателей вузов, а также большой аудитории читателей, интересующихся историей Азербайджана.