BDU-nun Tətbiqi Riyaziyyat Elmi Tədqiqat İnstitutu 2018-ci ildəki mühüm nəticələrini təqdim edib
AMEA Rəyasət Heyətinin yanvarın 16-da keçirilən iclasında Bakı Dövlət Universitetinin Tətbiqi Riyaziyyat Elmi Tədqiqat İnstitutunun 2018-ci ildəki mühüm nəticələri təqdim olunub.
Elmi Tədqiqat İnstitutunun direktoru, akademik Fikrət Əliyev ötən il müəssisənin ən mühüm nəticəsinin “Sabit matris əmsalı kəsr törəməli adi xətti diferensial tənliklər sisteminin analitik həllinin qurulması üsulu” olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, alınmış nəticələr beynəlxalq elmi jurnallarda çap olunub, həmçinin konfranslarda alimlərin diqqətinə çatdırılıb.
F.Əliyev hesabat dövründə institutun əməkdaşları tərəfindən respublikada 13, xarici jurnallarda 49 məqalənin (bunlardan 7-si impakt faktorlu jurnalda), o cümlədən 11 tezisin nəşr olunduğunu, 6 qrantın alındığını, “Azneft” İstehsalat Birliyi ilə 1 müqavilənin yerinə yetirildiyini söyləyib.

At the meeting of the Presidium of ANAS were presented important results of the Applied Mathematical Scientific Research Institute  of Baku State University for 2018.
Director of the Scientific Research Institute, academician Fikret Aliyev said that, last year the most important outcome of the enterprise was:"the method of constructing an analytical solution of the fixed matrix coefficient of the ordinary linear differential equations".
He noted that, the results were published in international scientific journals and also brought to the attention of scientists in the conference.
F.Aliyev noted that, during the 2018 year were published 13 articles in the republic, 49 articles in foreign journals (7 of them in impressive journals), including 11 dissertations, 6 grants were received and 1 contract with "Azneft" Production Association was signed.