“Türk ədəbiyyatına ilk qədəm” dərsliyi yenidən nəşr olunub
Bu günlərdə “Elm” nəşriyyatı tərəfindən 1914-cü ildə Mahmud Mahmudbəyov və Abbas Səhətin birgə hazırladıqları “Türk ədəbiyyatına ilk qədəm” adlı dərsliyin transfonoliterasiya olunmuş variantı çap edilib.
AMEA Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun elmi şurasının qərarı ilə nəşr olunmuş kitabın elmi məsləhətçisi filologiya üzrə elmlər doktoru Aybəniz Əliyeva-Kəngərli, tərtib edib nəşrə hazırlayan və “Ön söz”ün müəllifi isə Səadət Nəsirovadır.  Nəşrin elmi redaktoru filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Əli Məmmədbağır oğludur.
Qeyd edək ki, dərslik 1906-cı ildə Bakıda keçirilmiş Müəllimlərin Birinci Qurultayının qarşıya qoyduğu vəzifələrə uyğun olaraq tərtib edilib.
“Türk ədəbiyyatına ilk qədəm” dərsliyi ali məktəb tələbələri və orta məktəbdə təhsil alan gənclər üçün nəzərdə tutulub.

Textbook "The first step in the Turkic literature" re-published
Recently, by the decision of the Academic Council of ANAS Institute of Manuscripts after Mahammad Fuzuli the textbook “The 1st step in Turkic literature” written under the co-authorship of Mahmud Makhmudbekov and Abbas Sahat in 1914 reprinted by “Elm” Publishing House.
The book has been prepared for publication under the scientific advice of Doctor on Philology Aybeniz Aliyeva-Kengerly, compiled and the author of the "Preface" - Saadat Nasirova and the scientific editor - D.Ph. Ali Mamadbagir.
It should be noted that, the textbook was compiled in accordance with the objectives of the First Congress of Teachers, held in Baku in 1906. The textbook is designed for university students and high school students.