Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin iclasında nanotexnologiyalara dair müzakirələr aparılıb
Yanvarın 28-də AMEA-nın Fizika İnstitutunda Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin (FRTEB) büro iclası keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, FRTEB-in akademik-katibi, Fizika İnstitutunun direktoru, akademik Nazim Məmmədov, Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil baş idarəsinin rəisi, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov, büro üzvləri və aidiyyatı əməkdaşlar iştirak ediblər.
İclası akademik N.Məmmədov açaraq tədbirin gündəliyi barədə iştirakçılara məlumat verib. Bildirib ki, tədbir "Azərbaycanda nanotexnologiya sahəsində aparılan tədqiqatlar, nəticələr və perspektivlər" proqramına dair AMEA Rəyasət Heyətinin 3 oktyabr 2018-ci il tarixli qərarının FRTEB-ə aid bəndlərinin icrası ilə əlaqədar görülən işlərin müzakirəsinə həsr olunub.
Sonra Fizika İnstitutunun İnnovasiya və transfer üzrə direktor müavini, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru Ayaz Bayramov, həmin müəssisənin aparıcı elmi işçiləri, fizika-riyaziyyat elmləri doktorları - Rasim Cabbarov, Elçin CəfərovRadiasiya Problemləri İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəvan Mehdiyeva bu sahədə aparılan işlər barədə məruzə ediblər.
Müzakirələrdə Biofizika İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Oktay Qasımov, Radiasiya Problemləri İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Oqtay Səmədov, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun texnologiyalar üzrə direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov, Fizika İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, fizika-riyaziyyat elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Şixəmir Eminov və digərləri çıxış edərək fikir və təkliflərini bildiriblər.

Division of Physical Mathematical and Technical Sciences held meeting on nanotechnology
ANAS Bureau of the Division of Physical Mathematical and Technical Sciences held a meeting, which was attended by the Vice-President of ANAS, academician Ibrahim Guliyev, Academician-Secretary of the Division, Director of the Institute, academician Nazim Mammadov, head of the Head Office of Science and Education of ANAS Presidium, corresponding member of ANAS Aminaga Sadigov, as well as members of the bureau on January 28 at Institute of Physics.
Academician Nazim Mammadov, opening the event, spoke about the issues on the agenda. He noted that, the meeting was devoted to the work carried out within the framework of the program "Research, results and prospects in the field of nanotechnology in Azerbaijan" adopted by the decision of the Presidium of ANAS dated October 3, 2018.
Then, Deputy Director of the Institute of Physics, Ph.D. Ayaz Bayramov, leading researchers of the Institute, Doctor of Physical Mathematical Sciences Rasim Jabbarov, Elchin Jafarov and Deputy Director of the Institute of Radiation Problems, Associate Professor Ravan Mehdiyev.
Director of the Institute of Biophysics, corresponding member of ANAS Oktay Gasimov, Director of the Institute of Radiation Problems, corresponding member of ANAS Oktay Samadov, Deputy Director for Technologies of the Institute of Information Technology, Ph.D. in Technical Sciences, Associate Professor Rashid Alakparov, corresponding member of ANAS Aminaga Sadigov, Leading Researcher at the Institute of Physics, Ph.D. in Physics and Mathematics, Associate Professor Shikhamir Eminov, etc. spoke at the meeting.
After the discussion, changes were made to the provisions of the Division of Physical Mathematical and Technical Sciences. In conclusion, were considered a number of current issues.