Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin iclasında nanotexnologiyalara dair müzakirələr aparılıb
Yanvarın 28-də AMEA-nın Fizika İnstitutunda Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin (FRTEB) büro iclası keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, FRTEB-in akademik-katibi, Fizika İnstitutunun direktoru, akademik Nazim Məmmədov, Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil baş idarəsinin rəisi, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov, büro üzvləri və aidiyyatı əməkdaşlar iştirak ediblər.
İclası akademik N.Məmmədov açaraq tədbirin gündəliyi barədə iştirakçılara məlumat verib. Bildirib ki, tədbir "Azərbaycanda nanotexnologiya sahəsində aparılan tədqiqatlar, nəticələr və perspektivlər" proqramına dair AMEA Rəyasət Heyətinin 3 oktyabr 2018-ci il tarixli qərarının FRTEB-ə aid bəndlərinin icrası ilə əlaqədar görülən işlərin müzakirəsinə həsr olunub.
Sonra Fizika İnstitutunun İnnovasiya və transfer üzrə direktor müavini, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru Ayaz Bayramov, həmin müəssisənin aparıcı elmi işçiləri, fizika-riyaziyyat elmləri doktorları - Rasim Cabbarov, Elçin CəfərovRadiasiya Problemləri İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəvan Mehdiyeva bu sahədə aparılan işlər barədə məruzə ediblər.
Müzakirələrdə Biofizika İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Oktay Qasımov, Radiasiya Problemləri İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Oqtay Səmədov, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun texnologiyalar üzrə direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov, Fizika İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, fizika-riyaziyyat elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Şixəmir Eminov və digərləri çıxış edərək fikir və təkliflərini bildiriblər.

На заседании Отделения физико-математических и технических наук проведены обсуждения по нанотехнологиям
28 января в Институте физики Национальной Академии наук Азербайджана состоялось заседание бюро Отделения физико-математических и технических наук, в котором приняли участие вице-президент НАНА, академик Ибрагим Гулиев, академик-секретарь отделения, директор института, академик Назим Мамедов, руководитель Главного управления науки и образования Президиума НАНА, член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов, а также члены бюро и соответствующие сотрудники.
Академик Назим Мамедов, открывая мероприятие, рассказал о вопросах, стоящих на повестке. Он отметил, что заседание посвящено работам, проводимым в рамках реализации программы «Исследования, результаты и перспективы в области нанотехнологий в Азербайджане», принятой по решению Президиума НАНА от 3 октября 2018 года.
Далее с докладами о проводимых делах выступили заместитель директора Института физики, д.ф.м.н. Аяз Байрамов, ведущие научные сотрудники института, д.ф.м.н. – Расим Джаббаров, Элчин Джафаров и заместитель директора Института радиационных проблем, доцент Раван Мехдиева.
Также на заседании выступили Директор Института биофизики, член-корреспондент НАНА Октай Гасымов, директор Института радиационных проблем, член-корреспондент НАНА Октай Самедов, заместитель директора по технологиям Института информационных технологий, доктор философии по техническим наукам, доцент Рашид Алекперов, член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов, ведущий научный сотрудник Института физики, доктор философии по физико-математическим наукам, доцент Шихамир Эминов и др.
После обсуждения были внесены изменения в положения Указа ОФМТН. В заключение был рассмотрен ряд текущих вопросов.