Naxçıvanın Azərbaycanın dövlətçilik tarixində yeri və mövqeyindən bəhs edən ilk sistemli tədqiqat əsəri
11.02.2019 11:07
AMEA Naxçıvan Bölməsinin sədri, akademik İsmayıl Hacıyevin “Naxçıvan Azərbaycanın dövlətçilik tarixində” adlı kitabı çapdan çıxıb.
Naxçıvanın Azərbaycanın dövlətçilik tarixində yeri və mövqeyindən bəhs edən ilk sistemli tədqiqat əsərində Azərbaycanın qədim və orta əsrlər dövründəki dövlətlərlə münasibət və əlaqələri, Naxçıvan xanlığının Rusiya imperiyası tərəfindən işğalı, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövründəki vəziyyəti, Naxçıvanın muxtariyyətləşdirilməsi, onun Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin yenidən əldə edilməsi uğurundakı mübarizəsi, eyni zamanda ümummilli lider Heydər Əliyevin siyasi fəaliyyətinin Naxçıvan dövrü, müstəqillik illərində Naxçıvan Muxtar Respublikasının Azərbaycan dövlətçiliyindəki yeri və digər mövzular tədqiqata cəlb edilib.
Fundamental əsərdə Azərbaycan, türk, rus və ingilis dillərində 529 ədəbiyyat və İnternet materiallarından istifadə olunub.
Qeyd edək ki, sözügedən nəşr Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Sədri cənab Vasif Talıbovun 2019-cu il 8 fevral tarixli Sərəncamı ilə Naxçıvan Muxtar Respublika mükafatına layiq görülüb.

The first systematic research on the place and position of “Nakhchivan in the history of Azerbaijan's statehood
11.02.2019 11:07
The book of Nakhchivan Division of ANAS, academician Ismayil Hajiyev's book "Nakhchivan in the history of statehood of Azerbaijan" has been published.
The first systematic research on Nakhchivan's position in the history of Azerbaijan's statehood is its relationship with the states of ancient and medieval times, the occupation of the Nakhchivan Khanate by the Russian Empire, the status of the Azerbaijan Democratic Republic, the Nakhchivan Autonomy, its struggle for the re-acquisition of Azerbaijan's state independence, as well as the Nakhchivan period of political activity of national leader Heydar Aliyev, the place of Nakhchivan Autonomous Republic in the statehood of Azerbaijan during independence years, and other issues are included to the book.
In the fundamental work literature and Internet materials were used in Azerbaijani, Turkic, Russian and English languages.
Note that the publication was awarded Nakhchivan Autonomous Republic by the Order of the Chairman of the Supreme Assembly of the Nakhchivan Autonomous Republic, Vasif Talibov, dated February 8, 2019.