Akademik Rasim Əliquliyev: “Təhsildə intellektual mülkiyyətin qorunması, piratçılıq, plagiatlıq texnologiyalarına dair zəruri biliklər tədris olunmalıdır”
12.02.2019 15:42
AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev Əqli Mülkiyyət Agentliyi və İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə “İnnovasiyalı inkişaf və iqtisadi islahatlar: əqli mülkiyyətin və texnologiyaların kommersiyalaşdırılmasının rolu” mövzusunda keçirilmiş konfransda çıxış edib.
Alim bildirib ki, son zamanlar ölkəmizdə müasir dünyanın çağırışlarına müvafiq olaraq iqtisadiyyatın yüksək sürətli transformasiyası, informasiya cəmiyyəti və onun əsasını təşkil edən biliklər iqtisadiyyatının formalaşması yeni reallıqların meydana gəlməsinə səbəb olmuşdur.
Yeni iqtisadiyyatda innovasiyaların, yaradıcı əməyin, intellektual mülkiyyətin, informasiya məhsullarının rolunun sürətlə artdığını deyən R.Əliquliyev belə bir şəraitdə müəllif hüquqları və intellektual mülkiyyətin qorunması məsələlərinin xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb. Qeyd edib ki, son dövrlər İKT-nin bir çox sahələrdə tətbiqi, İnternetin inkişafı, insanların fəaliyyətin informasiya texnologiyaları əsasında qurulması ilə biliklər iqtisadiyyatı formalaşmağa başlayıb. Bu isə informasiya əsaslı mülkiyyət obyektlərinin dairəsinin daha da genişlənməsinə səbəb olub.
Azərbaycanda intellektual mülkiyyətin “immunitetinin artırılması” istiqamətində görülən işlərdən bəhs edən R.Əliquliyev intellektual mülkiyyətin və müəllif hüquqlarının qorunmasının təmin olunması məsələlərinin həllinə ölkə rəhbərliyi tərəfindən xüsusi diqqət yetirildiyini qeyd edib, müvafiq qurumlar qarşısında yeni vəzifələrin qoyulduğunu bildirib. Akademik bu baxımdan elmi-tədqiqat və təhsil müəssisələrində istehsal olunan biliyin intellektual mülkiyyətinin qorunmasında Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyinin böyük rola malik olduğunu vurğulayıb.
“İnternetin meydana gəlməsi, mətnlərin rəqəmsallaşması, nüsxələmənin asanlaşması ilə intellektual mülkiyyət hüquqları, o cümlədən müəllif hüquqlarının qorunması məsələləri daha da aktuallaşmış, plagiatlıq problemi daha da kəskinləşmişdir”, – deyə bildirən alim bu tendensiyanın tədrisin keyfiyyətinə mənfi təsir etməklə yanaşı, elmdə plagiatlıq hallarının sayının artmasına da gətirib çıxardığını qeyd edib.
Akademik-katib həmin problemlərin həlli istiqamətində təkliflərini səsləndirərək vurğulayıb ki, bu məqsədlə təhsil müəssisələrində intellektual mülkiyyət hüquqlarının qorunması ilə bağlı zəruri biliklər aşılanmalı, bu sahədə yüksək səviyyəli mütəxəssislər yetişdirilməli, elmi kadr hazırlığında informasiya və biliklər cəmiyyətinin tələbləri nəzərə alınmalı, alim və mütəxəssislərdə müvafiq mədəniyyətin, təfəkkürün formalaşdırılması üçün məqsədyönlü işlər görülməlidir. Həmçinin intellektual mülkiyyətin sığortalanması, dəyərinin qiymətləndirilməsi və rəqəmsal vərəsəlik hüququ mexanizmlərinin işlənilməsi istiqamətində tədbirlər həyata keçirilməlidir.
R.Əliquliyev Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının görülən işlərə dəstək vermək məqsədilə intellektual mülkiyyətin qorunması üçün qiymətləndirmə mexanizmləri və modellərinin işlənilməsi istiqamətində müvafiq qurumlarla əməkdaşlıq etməyə hazır olduğunu da diqqətə çatdırıb.
Alim, həmçinin əmək bazarının yenilənməsi üçün təhsil sisteminin məzmununda yeni texnologiyaların, dünya çağırışlarının tələblərinin nəzərə alınmasının zəruriliyindən danışıb, bu istiqamətdə beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi, multidissiplinar ixtisaslara daha geniş yer ayrılmasının vacibliyini qeyd edib.

Академик Расим Алгулиев: «Необходимо обучение знаниям в области защиты интеллектуальной собственности, пиратства, технологий плагиата и механизмов борьбы с ними в сфере образования»
12.02.2019 15:42
Академик-секретарь Национальной Академии Наук Азербайджана, директор Института информационных технологий, академик Расим Алгулиев выступил 11 февраля на конференции «Инновационное развитие и экономические реформы: роль коммерциализации интеллектуальной собственности и технологий», организованной Агентством интеллектуальной собственности и Центром анализа экономических реформ и коммуникации Азербайджанской Республики.
В своем выступлении он отметил, что в последнее время в нашей стране быстрое преобразование экономики, информационного общества и формирование экономики знаний привели к появлению новых реалий в соответствии с вызовами современного мира.
Отмечая, что роль инноваций, творческого труда, интеллектуальной собственности и информационных товаров в новой экономике быстро возрастает, Р. Алгулиев подчеркнул важность защиты авторских прав и интеллектуальной собственности в таких условиях. Он довел до сведения, что в последние годы экономика знаний начала формироваться во многих сферах применения ИКТ, развития Интернета, создания деятельности людей на основе информационных технологий. Это привело к дальнейшему расширению области объектов собственности, основанной на информации.
Рассказывая о проделанной работе по «укреплению иммунитета» интеллектуальной собственности в Азербайджане, Р.Алгулиев отметил особое внимание, уделяемое решению вопросов, связанных с защитой интеллектуальной собственности и авторских прав, подчеркнув, что перед соответствующими органами поставлены новые задачи. В связи с этим академик подчеркнул, что Агентство интеллектуальной собственности Азербайджанской Республики играет большую роль в защите интеллектуальной собственности знаний, полученных в научно-исследовательских и образовательных учреждениях.
«Проблема прав интеллектуальной собственности, включая авторские права, стала еще более актуальной с появлением Интернета, оцифровкой текстов и упрощением копирования, а проблема плагиата еще более обострилась», - сказал академик, добавив, что эта тенденция также негативно сказалась на качестве обучения, и увеличилось количество случаев плагиата.
Р.Алгулиев сказал, что Национальная академия наук Азербайджана с целью поддержки проделываемой работы готова сотрудничать с соответствующими органами в разработке механизмов и моделей оценки защиты интеллектуальной собственности.
Ученый также рассказал о необходимости учета новых технологий, мировых вызовов в контексте системы образования для модернизации рынка труда, и подчеркнул необходимость изучения международного опыта в этом направлении и выделения большего пространства для мультидисциплинарных специальностей.