“Şərəfli ömrün bir səhifəsi: Tarix fakültəsi (1986-1990)” adlı kitabın təqdimatı olub
AMEA Tarix İnstitutunda “Şərəfli ömrün bir səhifəsi: Tarix fakültəsi (1986-1990)” adlı kitabın təqdimatı keçirilib.
Tarix İnstitutunun direktoru, akademik Yaqub Mahmudovun anadan olmasının 80 illiyinə həsr olunan kitabın ideya müəllifi və tərtibçisi tarixçi alim Güntəkin Nəcəflidir.
Təqdimat mərasimində Milli Məclisin deputatı Fəzail İbrahimli çıxış edərək Yaqub Mahmudovun Azərbaycan tarix elminə verdiyi töhfələrdən, əsərlərinin əhəmiyyətindən danışıb. Görkəmli alimin pedaqoji fəaliyyətindən bəhs edən F.İbrahimli onun 1986-1990 və 1994-2004-cü illərdə Bakı Dövlət Universitetinin Tarix fakültəsinin dekanı olduğunu diqqətə çatdırıb. O, Y.Mahmudovun pedaqoq kimi tələbələrinə nümunə olduğunu, alimin yetirmələrinin onun adını daim uca tutduqlarını, müəllimləri ilə fəxr etdiklərini söyləyib.
Tədbirdə Yaqub Mahmudovun yetirmələri – tarixçi alimlər Güntəkin NəcəfliSevinc RuintənRəsul HüseynliDilavər Əzimli və başqaları çıxış edərək ölkəmizdə yüksəkixtisaslı tarixçi kadrların yetişdirilməsində Y.Mahmudovun mühüm rolunu qeyd ediblər. Bildirilib ki, alimin bilavasitə elmi rəhbərliyi ilə 65 nəfər fəlsəfə və elmlər doktorlarından ibarət tarixçilər məktəbi formalaşıb.
Qeyd olunub ki, Yaqub Mahmudovun Azərbaycanın dövlətçilik tarixinin araşdırılması və erməni saxtakarlığına qarşı tarixi həqiqətlərin aşkarlanması sahəsində mühüm xidmətləri var. Ulu öndər Heydər Əliyev Yaqub Mahmudovun elmi fəaliyyətini yüksək qiymətləndirərək, onu Azərbaycanın “böyük alimi”, “böyük tarixçisi” adlandırıb.
Kitabda Yaqub Mahmudovun 20 Yanvar faciəsi ərəfəsində Tarix fakültəsinin tələbələrini qorumaq məqsədi ilə imtahanların vaxtını irəli çəkməsi və onun tələbələrindən yalnız 1 nəfərin xəsarət alması barədə məlumat yer alıb. Bundan başqa, görkəmli alimin milli azadlıq hərəkatının mərkəzlərindən olan Tarix fakültəsinin bir qrup tələbəsinin universitetdən qovulmasının qarşısını alaraq, 1990-cı ildə dekan vəzifəsindən istefa verdiyi bildirilib.
Diqqətə çatdırılıb ki, sovet dövründə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin qurucuları və onların fəaliyyəti qadağan edildiyinə görə, 1989-cu ildə Tarix fakültəsinin 70 illik yubileyi çətinliklə baş tutub. Dekan olarkən Y.Mahmudovun sədri olduğu Elmi Şura S.M.Kirov adına Qırmızı Əmək Bayrağı Ordenli Azərbaycan Dövlət Universitetinin tarixi adı olan Bakı Dövlət Universiteti adının bərpa olunması haqqında qərar qəbul edib. Həmin vaxtdan universitet öz tarixi adı altında fəaliyyət göstərir. Elə həmin dövrdə Yaqub Mahmudovun təşəbbüsü ilə Sovet İttifaqı Kommunist Partiyasının Tarix fakültəsindəki ilk partiya təşkilatı buraxılıb.
Sonda Y.Mahmudov çıxış edərək göstərilən yüksək hörmət və ehtirama görə tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına minnətdarlığını bildirib.

“A Page of the Glorious Life: Faculty of History (1986–1990)” book presented
The ideological author and book designer, dedicated to the 80th anniversary of academician Yagub Mahmudov is scientist and historian Güntekin Najafli.
The event, hosted by the deputy of the Milli Majlis Fazail Ibrahimli, was attended by students of the History Faculty of Baku State University (BSU) 1980s-1990s.
The deputy of the Milli Majlis Fazail Ibrahimli reminded that, Yagub Mahmudov in 1986–1990 and 1994–2004 was the dean of History Faculty of BSU. He spoke on the significance of the book.
At the presentation, Yagub Mahmudov’s students historians Günhekin Najafli, Sevinj Ruinten, Rasul Huseynli, Dilaver Azimli and others said that, academician plays an important role in the training of highly qualified personnel of historians in Azerbaijan, under his leadership a school of historians the 65 PhD and Doctors of science was trained.
Academic Council cheared by Dean of Faculty Yagub Mahmudov decided to restore the historic name of the Order of the Red Banner of Labor of Azerbaijan State University after Kirov- now BSU. Since then, the university operates under its historical name.
The book stated that, on the eve of the January 20 tragedy, Yagub Mahmudov, in order to protect the student’s lives held an examination session at the faculty ahead of schedule. As a result, only one BSU student of history was injured.
At the event also noted that, Yagub Mahmudov made an important contribution to the study of the history of the statehood of Azerbaijan and the identification of true facts against the Armenian fraud. The great leader Heydar Aliyev praised the scientific work of Yagub Mahmudov, calling him a "great scientist", "great historian" of Azerbaijan.
Academician thanked the organizers of the event and noted that, we should study our history: “The people who know their history are invincible. And the people who do not know their history are doomed to death”.