“Şərəfli ömrün bir səhifəsi: Tarix fakültəsi (1986-1990)” adlı kitabın təqdimatı olub
AMEA Tarix İnstitutunda “Şərəfli ömrün bir səhifəsi: Tarix fakültəsi (1986-1990)” adlı kitabın təqdimatı keçirilib.
Tarix İnstitutunun direktoru, akademik Yaqub Mahmudovun anadan olmasının 80 illiyinə həsr olunan kitabın ideya müəllifi və tərtibçisi tarixçi alim Güntəkin Nəcəflidir.
Təqdimat mərasimində Milli Məclisin deputatı Fəzail İbrahimli çıxış edərək Yaqub Mahmudovun Azərbaycan tarix elminə verdiyi töhfələrdən, əsərlərinin əhəmiyyətindən danışıb. Görkəmli alimin pedaqoji fəaliyyətindən bəhs edən F.İbrahimli onun 1986-1990 və 1994-2004-cü illərdə Bakı Dövlət Universitetinin Tarix fakültəsinin dekanı olduğunu diqqətə çatdırıb. O, Y.Mahmudovun pedaqoq kimi tələbələrinə nümunə olduğunu, alimin yetirmələrinin onun adını daim uca tutduqlarını, müəllimləri ilə fəxr etdiklərini söyləyib.
Tədbirdə Yaqub Mahmudovun yetirmələri – tarixçi alimlər Güntəkin NəcəfliSevinc RuintənRəsul HüseynliDilavər Əzimli və başqaları çıxış edərək ölkəmizdə yüksəkixtisaslı tarixçi kadrların yetişdirilməsində Y.Mahmudovun mühüm rolunu qeyd ediblər. Bildirilib ki, alimin bilavasitə elmi rəhbərliyi ilə 65 nəfər fəlsəfə və elmlər doktorlarından ibarət tarixçilər məktəbi formalaşıb.
Qeyd olunub ki, Yaqub Mahmudovun Azərbaycanın dövlətçilik tarixinin araşdırılması və erməni saxtakarlığına qarşı tarixi həqiqətlərin aşkarlanması sahəsində mühüm xidmətləri var. Ulu öndər Heydər Əliyev Yaqub Mahmudovun elmi fəaliyyətini yüksək qiymətləndirərək, onu Azərbaycanın “böyük alimi”, “böyük tarixçisi” adlandırıb.
Kitabda Yaqub Mahmudovun 20 Yanvar faciəsi ərəfəsində Tarix fakültəsinin tələbələrini qorumaq məqsədi ilə imtahanların vaxtını irəli çəkməsi və onun tələbələrindən yalnız 1 nəfərin xəsarət alması barədə məlumat yer alıb. Bundan başqa, görkəmli alimin milli azadlıq hərəkatının mərkəzlərindən olan Tarix fakültəsinin bir qrup tələbəsinin universitetdən qovulmasının qarşısını alaraq, 1990-cı ildə dekan vəzifəsindən istefa verdiyi bildirilib.
Diqqətə çatdırılıb ki, sovet dövründə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin qurucuları və onların fəaliyyəti qadağan edildiyinə görə, 1989-cu ildə Tarix fakültəsinin 70 illik yubileyi çətinliklə baş tutub. Dekan olarkən Y.Mahmudovun sədri olduğu Elmi Şura S.M.Kirov adına Qırmızı Əmək Bayrağı Ordenli Azərbaycan Dövlət Universitetinin tarixi adı olan Bakı Dövlət Universiteti adının bərpa olunması haqqında qərar qəbul edib. Həmin vaxtdan universitet öz tarixi adı altında fəaliyyət göstərir. Elə həmin dövrdə Yaqub Mahmudovun təşəbbüsü ilə Sovet İttifaqı Kommunist Partiyasının Tarix fakültəsindəki ilk partiya təşkilatı buraxılıb.
Sonda Y.Mahmudov çıxış edərək göstərilən yüksək hörmət və ehtirama görə tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına minnətdarlığını bildirib.

Презентована книга «Страница славной жизни: факультет истории (1986–1990)»
В Институте истории Национальной академии наук Азербайджана прошла презентация книги «Страница славной жизни: факультет истории (1986–1990)» (“Şərəfli ömrün bir səhifəsi: Tarix fakültəsi (1986-1990)”).
Идейным автором и оформителем книги, посвященной 80-летию академика Ягуба Махмудова, является ученый-историк Гюнтекин Наджафли.
В мероприятии, ведущим которого выступал депутат Милли Меджлиса Фазаил Ибрагимли, приняли участие студенты исторического факультета Бакинского государственного университета (БГУ) конца 1980-х и начала 1990-х годов.
Выступивший депутат Милли Меджлиса Фазаил Ибрагимли напомнил, что Ягуб Махмудов в 1986–1990 и 1994–2004 гг. был деканом исторического факультета БГУ. В своей речи он рассказал о значимости книги.
На презентации воспитанники Ягуба Махмудова - историки Гюнтекин Наджафли, Севиндж Руинтен, Расул Гусейнли, Дилавер Азимли и другие говорили, что академик играет важную роль в подготовке высококвалифицированных кадров историков в Азербайджане, под его руководством создана школа историков, состоящая из 65 докторов философии и докторов наук.
Будучи деканом, под председательством Ягуба Махмудова Ученый совет факультета принял решение о восстановлении исторического названия Ордена Трудового Красного Знамени Азербайджанского государственного университета им. С.М. Кирова - БГУ. С тех пор вуз функционирует под своим историческим названием.
В книге говорится о том, что Ягуб Махмудов накануне трагедии 20 января с целью защиты жизни студентов, экзаменационную сессию на факультете провел раньше срока. В итоге ранение получил лишь один студент-историк БГУ.
На мероприятии также отмечено, что Ягуб Махмудов внес важный вклад в исследование истории государственности Азербайджана и выявление правдивых фактов против армянской фальсификации. Великий лидер Гейдар Алиев высоко оценил научную деятельность Ягуба Махмудова, назвав его «великим ученым», «великим историком» Азербайджана.
Академик поблагодарил организаторов мероприятия и отметил, что мы должны изучать свою историю: «Народ, знающий свою историю, непобедим. А народ, не знающий свою историю, обречен на смерть».