Məhsəti Gəncəviyə həsr olunmuş kitab İspaniya İqtisadiyyat və Maliyə Kral Akademiyasının kitabxana fonduna daxil edilib
23.07.2014 00:00
AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynovun YUNESKO səviyyəsində 900 illik yubileyi qeyd edilən, XII əsrin görkəmli Azərbaycan şairəsi Məhsəti Gəncəvinin həyat və yaradıcılığından bəhs edən dünyanın 21 dilinə tərcümə olunmuş əsəri bir çox ölkələrin mədəniyyət mərkəzləri, kitabxanalar və elmi müəsisələrinə göndərilib.
Qeyd edək ki, 30 may 2014-cü il tarixdə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və İspaniya İqtisadiyyat və Maliyə Kral Akademiyası arasında araşdırmaların daha da genişləndirilməsinə dair memorandum imzalanıb. İspaniya İqtisadiyyat və Maliyə Kral Akademiyasının kitabxanası ilə əməkdaşlıq əlaqələri qurmaq məqsədilə Nizami muzeyi tərəfindən kitabın ispan dilində olan nüsxəsi akademiyaya göndərilib və kitabxana fonduna daxil edilib.
Gələcəkdə muzey və İspaniya İqtisadiyyat və Maliyə Kral Akademiyası arasında kitab mübadilələri, konfransların təşkili və s. ortaq maraq kəsb edən tədbirlərin həyata keçirilməsi də nəzərdə tutulur.

Посвященная Мехсети Гянджеви книга включена в библиотечный фонд Испанской Королевской Академии Экономических и Финансовых Наук
23.07.2014 00:00
Переведенная на 21 язык мира книга директора Музея национальной литературы Азербайджана имени Низами Гянджеви НАНА академика Рафаэля Гусейнова, посвященная жизни и творчеству видной азербайджанской поэтессы XII века Мехсети Гянджеви, 900-летний юбилей которой был отмечен на уровне ЮНЕСКО, была отправлена в культурные центры, библиотеки и научные учреждения многих стран.
Отметим, что 30 мая 2014 года был подписан меморандум о расширении исследований между НАНА и Испанской Королевской Академией Экономических и Финансовых Наук. С целью установления сотрудничества с библиотекой Испанской Королевской Академии Экономических и Финансовых Наук Музеем Низами был отправлен в академию экземпляр книги на испанском языке для включения его в библиотечный фонд.
Был предусмотрен обмен книгами между музеем и Испанской Королевской Академией Экономических и Финансовых Наук, организация конференций и проведение мероприятий, представляющих общий интерес в будущем.