Məhsəti Gəncəviyə həsr olunmuş kitab İspaniya İqtisadiyyat və Maliyə Kral Akademiyasının kitabxana fonduna daxil edilib
23.07.2014 00:00
AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynovun YUNESKO səviyyəsində 900 illik yubileyi qeyd edilən, XII əsrin görkəmli Azərbaycan şairəsi Məhsəti Gəncəvinin həyat və yaradıcılığından bəhs edən dünyanın 21 dilinə tərcümə olunmuş əsəri bir çox ölkələrin mədəniyyət mərkəzləri, kitabxanalar və elmi müəsisələrinə göndərilib.
Qeyd edək ki, 30 may 2014-cü il tarixdə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və İspaniya İqtisadiyyat və Maliyə Kral Akademiyası arasında araşdırmaların daha da genişləndirilməsinə dair memorandum imzalanıb. İspaniya İqtisadiyyat və Maliyə Kral Akademiyasının kitabxanası ilə əməkdaşlıq əlaqələri qurmaq məqsədilə Nizami muzeyi tərəfindən kitabın ispan dilində olan nüsxəsi akademiyaya göndərilib və kitabxana fonduna daxil edilib.
Gələcəkdə muzey və İspaniya İqtisadiyyat və Maliyə Kral Akademiyası arasında kitab mübadilələri, konfransların təşkili və s. ortaq maraq kəsb edən tədbirlərin həyata keçirilməsi də nəzərdə tutulur.

The book devoted to Mehseti Ganjavi is included in library fund of the Spanish Royal Academy of Economic and Financial Sciences
23.07.2014 00:00
Translated to 21 language of the world the book of director of the Museum of Azerbaijan Literature named after Nizami Ganjavi of ANAS Rafael Huseynov, devoted to life and creativity of the prominent Azerbaijan poetess of the XII century of Mehseti Ganjavi, the 900th anniversary was celebrated at the level of UNESCO, was sent to the cultural centers, libraries and scientific institutions of many countries. We will note that the memorandum of expansion of researches between ANAS and the Spanish Royal Academy of Economic and Financial Sciences was signed on May 30, 2014. For the purpose of establishment of cooperation with library of the Spanish Royal Academy of Economic and Financial Sciences the Museum by Bottoms sent to academy a book copy in Spanish for its inclusion in a library stock.
The exchange of books between the museum and the Spanish Royal Academy of Economic and Financial Sciences, the organization of conferences and carrying out the actions representing the general interest in the future was provided.