“Qloballaşma dövründə Azərbaycan və ümumtürk tarixinin aktual problemləri” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçiriləcək
14.03.2019 09:24
İyunun 19-dan 23-dək Bakıda “Qloballaşma dövründə Azərbaycan və ümumtürk tarixinin aktual problemləri” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçiriləcək.
Konfransın təşkilatçıları AMEA-nın Rəyasət Heyəti, Tarix İnstitutu və Türkiyənin Atatürk Araşdırma Mərkəzidir.
Beynəlxalq konfransda “Azərbaycan: qloballaşma dövrünün başlıca çağırışları, yeni reallıqlar və inkişaf imkanları”, “Qloballaşma və türk dünyası: keçmişin dərsləri, günün reallıqları və gələcəyə baxış” və “Qloballaşan dünya: Azərbaycan və ümumtürk tarixinin inkişaf perspektivləri” bölmələri üzrə məruzələr dinləniləcək.
Məruzələr kodlaşdırılmalı (Azərbaycan, rus və ingilis dillərində açar sözlər, rus və ingilis dillərində xülasələrlə birlikdə) və aprelin 30-dək Təşkilat Komitəsinə göndərilməlidir.
Məqalələrin həcmi 10 səhifədən artıq olmamalı və elektron variant turkdunyasi.konf@gmail.com e-poçt ünvanına göndərilməlidir.
Məqalənin mətni Microsoft Word 2007-2010-da Times New Roman şrifti ilə yığılmalıdır. Şriftin ölçüsü 14, sətirlərarası interval 1,5 olmalıdır. Sol tərəfdən məsafə 3 sm, sağdan 1 sm, yuxarı və aşağıdan isə 2 sm olmalıdır. Məqalələrin adının üstündə sağda müəllifin adı və soyadı, altında isə çalışdığı müəssisənin, təşkilatın və şəhərin adı, elmi dərəcəsi və elmi adı qeyd olunmalıdır.
Konfransa ölkə xaricindən qatılan mütəxəssislərin yol xərci öz hesablarınadır. Mehmanxana və qonaqlama xərcləri isə dəvət edən təşkilat tərəfindən ödəniləcək.

“Actual problems of Azerbaijan and all-Turkish history in the period of globalization” to be held
An international conference on the “Actual problems of Azerbaijan and all-Turkish history in the period of globalization” will be held in Baku on June 19-23. The conference is organized jointly by the Presidium of ANAS, History Institute and Ataturk Research Center of Turkey.The addresses will be heard on following sections at the international conference:“Azerbaijan: main challenges of the globalization era, new realities and development opportunities”, “Globalization and the Turkish World: lessons of the past, realities of the day and look into the future” and “Globalizing World: development perspectives of Azerbaijan and all-Turkish history”.
Materials of the conference will be published. Papers should be coded (with keywords in Azerbaijani, Russian and English, together with the summary in Russian and English) and sent to the Organizing Committee by April 30.
The papers should not exceed 10 pages, and the electronic version should be sent to the e-mail addressturkdunyasi.konf@gmail.com.The text should be typed in Microsoft Word 2007-2010, font size -Times New Roman 14, line spacing 1.5, and margins: left - 3 cm, right - 1 cm, top and bottom - 2 cm.
Above the topic of the article the name and surname of the author, and at the bottom – the name of the organization or the institution he (she) represents, city, the academic degree and title of the author should be noted. Traveling of the scholars from abroad who join the conference is on their own expense. The expenses for housing and meals will be covered by the inviting organization.
For more information, please contact the Organizing Committee: The main building of ANAS, 6th floor, Institute of History.