Məmmədov Yaşar Əzimağa oğlu
Bazar münasibətləri şəraitində sosial infrastruktur sahələrinin inkişafı və ərazi üzrə təşkilinin təkmilləşdirilməsi
98
Azərbaycan Respublikasında auditin inkişaf istiqamətlərinin müəyyən edilməsi və onun nəzəri-metodoloji əsaslarının hazırlanması
Azərbaycanın perspektiv inkişaf konsepsiyasının nəzəri-metodoloji əsaslarının hazırlanması
1. Azərbaycan Respublikasında auditor xidmətinin formalaşması və inkişaf perespektivləri (monoqrafiya,2006)
2. Müasir şəraitdə iqtisadi idarəetmə sisteminin təşəkkülü və inkişafı (monoqrafiya, 2010)
3. Rəqabətqabiliyyətli iqtisadiyyatın formalaşmasına auditin təsiri (kitabça, 2011)
4. “Azərbaycan 2020: Gələcəyə baxış” inkişaf konspsiyasının nəzəri-metodoloji əsasları. (Kitab-həmmüəlif-2012)
5. “Azərbaycan 2020: Gələcəyə baxış” İnkişaf Konsepsiyasının tədbiqi: Azərbaycan Respublikasında qeyri-neft sənayesinin İnkişaf Proqramı”. Bakı 2014. Monoqrafiya.
6. “Azərbaycan Respublikasında fond bazarının formalaşması və inkişaf istiqamətləri”. Bakı 2016. Monoqrafiya.
1. Daxili Auditorlar İnstitutunun üzvü
2. 1999-2002-ci illər Mühasiblərin və Auditorların Beynəlxalq Regional “Avrasiya” Federasiyasının təhsil və sertifikatlaşdırma komitəsinin üzvü
8 il (2002-2010),  Azərbaycan Kooperasiya Universiteti, Mühasibat uçotu və audit kafedrası, baş müəllim
2004-cü il Maliyyə Nazirliyiində fəaliyyət göstərən “Mühasibat uçotu və audit sahəsində islahatların həyata keçirilməsi üzrə işçi qrup” - ekspert
1. EKOCAY-ın və Pakistan İslam Respublikasının Baş auditor ofisinin birgə təşkil etdiyi “Maliyyə menecmenti və audit” kursu. 1997-ci il dekabr-1998-ci il yanvar, İslamabad.
2. Avropa Birliyinin TACİS proqramı üzrə təşkil olunan “Auditin prinsipləri və texnikası” kursu. 1997-ci il iyun-avqust, Bakı.
3. Avropa Birliyinin TACİS proqramı üzrə təşkil olunan “Auditin texnikası və müflisləşmənin vəziyyəti” kursu. 1998-ci il avqust-noyabr, Bakı-Berlin.
4. İqtisadi İnkişaf Nazirliyi ilə ABŞ-ın USAİD təşkilatının birgə təşkil etdiyi “Səmərəli dövlət investisiya siyasəti, layihələrin kompleks təhlili və icrasının qiymətləndirilməsi” kursu. 2006-cı il fevral, Türkiyə

Institute of Azerbaijan National Economy
Development in the condition of market attitudes of the areas of social infrastructure and improve of forming on territory
Philosophy doctor over 10 economical on opponent of the dissertational work
Determining in the AzerbaijanRepublic of the development directions of the auditor service and preparing of the  theoretical - methodological base
1. Forming in the AzerbaijanRepublic of the auditor service and development the future (monograph, 2006)
2. Formation and development in the modern condition of the system of economical management (monograph, 2010)
3. Influence of the audit to forming of the competitive economy (Booklet, 2011)
4. "Azerbaijan 2020: Look" development the theoretical-methodological of conception bases to future. (Book, united author -2012)
5. Concept of Development "Azerbaijan 2020: prospection" with use of the Program of Development of not oil industry in the Azerbaijan Republic. Monograph Baku-2014.
6. «Formation of fund market in Azerbaijan Republic and its development trends». Monograph. Baku-2016.
1. Member of the institute of inside auditors
2. Education and member of the committee of certificating in 1999-2002 of the international regional " Eurasia" federation of the book-keepers and auditors
8 year (2002-2010), Azerbaijan Cooperation University, Chair of calculation of book-keeping and audit, head teacher
2004, "Worker on qrup  carrying out of the reforms in the area of calculation of book-keeping  and audit" carried out activity in the Ministry of Finance, expert
1. Head " Finance management and audit" course organized united auditor office. 1997 dekabr-1998-ci year january, Islamabad.
2. Course of " Principles and technique of the audit" organized on TACIS program of the European Union. 1997 june-august, Baku.
3. Course of " Technique of the audit and situation become bankrupt" organized on TACİS program of the European Union. 1998 august-november, Baku-Berlin.
4. "Efficient state investment politics, complex analysis of the projects and valuing of fulfilment" course organized united USAİD organization of the USA with Ministry of Economical Development. 2006 the february, Turkey.