Müəlliflik şəhadətnamələrinin və patentlərin sayı 13
Əsas elmi nailiyyətləri Asimmetrik fırfıra tipli molekulların dipol mometlərinin təyin olunması üçün yeni metod təklif edilmişdir. Kiçik dərinlikli modulyasiya adlandırılan bu metod ikiqat RT-MD rezonanslarının dublet xətlərinin M-komponentlərinin sürüşməsinin öl­çül­­məsinə əsaslanır. Doqquz müxtəlif üçsəviyyəli sistemlərin dubletləri üçün ikiqat kvant rezonans  siqnallarının M-komponentlərinin optimal ayırd edilməsi üçün tövsiyyələr verilmişdir. Bu metodla etanol və izopropanol molekullarının qoş – kon­for­merlərinin dipol momentləri təyin edilmişdir.
1. Elektrik molekulyar modulyasiya spektrometri. Ç.O.Qacar, S.A.Musayev, E.Y.Salayev, H.M.Əsgərov.(Azərb.SSR EA Xəbərləri. № 1, 1979 il.)
2. Asimmetrik fırfıra tipli molekulların dipolmomentlərinin radiotezlikli – mikrodalğalı ikiqat rezonans üsulu ilə təyini. H.M.Əsgərov, Ç.O.Qacar, S.A.Musayev, E.Y.Salayev.(Azərb.SSR EA Məruzələri, Cild 39, № 11. 1983)
3. İkiqat rezonans spectral xətlərinin forması H.M.Əsgərov, Ç.O.Qacar, S.A.Musayev, E.Y.Salayev(Azərb.SSR EA Məruzələri, Cild 39, № 12, 1983.)
4. Qoş – etanol molekulunun fırlanma spektrində  Ikiqat RT – MD rezonansları və qadağan  olunmuş keçidlər.   H.M.Əsgərov, Ç.O.Qacar, S.A.Musayev,  E.Y.Salayev(Azərb.SSR EA Fizika İnstitutunun 108 № - li Preprinti. 1984 – cü il)
5. Qeyriassosiativ mayelərin aşağı tezlik diapa – zondakı dielektrik xassələri Ç.O.Qacar, O.A.Əliyev, S.T.Əzizov,  K.E.Zülfüqarzadə, H.M.Əsgərov, A.C.Xəlilov  (AMEA – nın FR və Texnika Elmləri Bölməsi.  H.M.Abdullayev adına Fizika İnstitutu)    “Fizika” jurnalı   Cild XV, № 1 , 2009 cu il (səh.79 – 80)
Digər fəaliyyəti  Bakı şəhəri Səbail Bələdiyyəsinin üzvü
Təltif və mükafatları Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2011–ci il 18 oktyabr tarixli 1775 saylı Sərəncamı ilə “Tərəqqi” medalı ilə təltif olunmuşdur.

Ученая степень | Доктор философии по физике | |
Основные научные достижения | Предложен принципиально новый метод определения дипольных моментов молекул типа асимметричных волчков по величине смещения М – компонент составляющих дублетов линий сигналов двойных РЧ–МВ резанансов – метод малой глубины модуляции.
Получены практические рекомендации по получению оптимального разрешения М – компонент дублетов сигналов двойных резонансов для девяти различных трехуровневых систем и при малой глубине модуляции по сигналам двойных резонансов определены дипольные моменты гош-конформеров молекулы этанола и изопропанола. |
Названия научных работ | 1. Радиоспектрометр с электрической молекулярной модуляцией Ч.О.Каджар, С.А.Мусаев, Э.Ю.Салаев, Г.М.Аскеров (Изв. АН Аз.ССР, № 1, 1979 г.)
2. Определение дипольных моментов молекул типа асимметричных волчков по сигналам двойных РЧ – МВ резонансов Г.М.Аскеров, Ч.О.Каджар, С.А.Мусаев,Э.Ю.Салаев (Докл. АН Аз.ССР, т.39. №11, 1983) 3. Форма линий сигналов двойных резонансов Г.М.Аскеров, Ч.О.Каджар, С.А.Мусаев, Э.Ю.Салаев (Докл. АН Аз.ССР, т.39, №12, 1983) 4. Двойные РЧ – МВ резонансы и запрешенные переходы во врашательном спектре моле – кулы гош – этанола Г.М.Аскеров, Ч.О.Каджар, С.А.Мусаев, Э.Ю.Салаев (Препринт № 108 Инст.Физики АН Аз.ССР) 1984 г. 5. Диелектрические свойства неассоциирован – ных жидкостей в диапазоне низких частот Ч.О.Каджар, О.А.Алиев, С.Т.Азизов, К.Э.Зульфугарзаде, Г.М.Аскеров, А.Дж.Халилов (Отделение Физ.Мат. и Техн наук НАНА. Институт Физики им. Г.М.Абдуллаева) Журнал «Физика» Том XV, № 1, 2009 г. (стр. 79 – 80) |
Прочая деятельность | Член Муниципалитета Сабаильского района г. Баку | |
Премии и награды | В связи с Распоряжением Президента Азербайджанской Республики № 1775 от 18.10.2011 г. награжден Медалью «Тарагги» | |