Bitirdiyi ali təhsil müəssisəsi | Bakı Dövlet Universeti | |
20-dən artıq elmi məqalə və tezis, o cümlədən: 1. H.Cavidin “Azər” poemasında sənət haqqında düşüncələr. Filoloji araşdırmalar, XII.-B.: Şirvannəşr, 2000 2. “Azər”in görünməyən tərəfləri. “Azərbaycan”, 2002, №7 3. H.Cavidin “Azər” poemasının az məlum parçaları. “Məruzələr” №2, 2005 4. H.Cavid poeziyasında müharibə mövzusu. H.Cavidin anadan olmasının 125 illiyinə həsr olunmuş Beynəlxalq Elmi Konfransın materialları.-26 oktyabr, 2007 5. H.Cavidin “Azər” poemasında ənənə və müasirlik. “Risalə” araşdırmalar toplusu. №5, 2008 6. H.Cavidin “Azər” poemasında insan və dünya münasibətləri. “Varlıq” Tehran, №(155),1389 (2010) 7. Hüseyn Cavid yaradıcılığı və türk dünyası. Azərbaycan xalqının milli özünütəsdiqində ədəbiyyat və mədəniyyətin yeri. Beynəlxalq Konfransın materialları. Bakı, Elm, 2010 8. H.Cavid poeziyasında gözəllik. Müasir Azərbaycan filologiyası: axtarışlar, problemlər, perspektivlər. Respublika elmi konfransının materialları. Bakı, “Elm və təhsil”, 2011 9. Müasir dövrdə milli oyun və tamaşaların təbliği üsulları. “Xalq oyunları və meydan tamaşaları mədəniyyəti: klassik irs və müasirlik” respublika konfransının materialları. Bakı, 2012. 10. H.Cavid yaradıcılığı və müasirlik. “H.Cavid yaradıcılığı çağdaş təfəkkür işığında” beynəlxalq elmi konfransın materialları, Bakı, Proqress, 2012. 11.Hüseyn Cavid yaradıcılığının tərbiyəvi əhəmiyyəti. “Türk dünyasını işıqlandıranlar: M.Akif Ərsoy, Hüseyn Cavid” Beynəlxalq Konfrans. 16-18 may, 2013 12. Sovet ədəbiyyatında ideoloji düşmən obrazlarının yaranmasını şərtləndirən amillər. “Azərbaycan şərqşünaslıq elminin inkişaf yolları”. ak. V.Məmmədəliyevin anadan olmasının 70 illiyinə həsr olunmuş Beynəlxalq Konfrans, 27-28 iyun 2013 |
Respublika, beynəlxalq və xarici ölkələrin elmi qurumlarında üzvlüyü | Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin Elmi Şurasının katibi | |
Digər fəaliyyəti | Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin elmlər doktoru hazırlığı üzrə dissertantı | |
Əsas iş yeri və ünvanı | AMEA Nizamı Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyi, Bakı, İstiqlaliyyət küç., 53 | |

Date of birth 04.06.1975
Basic scientific achievements The poem “Azer” by Hussein Javid  (research work), more than 20 scientific articles and thesises.
1. The thoughts about art in the poem “Azer” by H.Javid. The philological researches. XII.- B.: Shirvanneshr, 2000
2. The invisible sides of the poem “Azer”. “Azərbaycan” magazine, 2002, №7
3. The unknown part of the poem “Azer”. “Reports” №2, 2005
4. The subject of war in the poetry by H.Javid. The materials of the International Scientific Conference devoted to the 125th anniversary of H.Javid. The 26th of October, 2007
5. Tradition and modernity in the poem “Azer” by H.Javid. The collection of the Investigations "Risala", №5, 2008
6. The relations between a man and Universe in the poem “Azer” by Hussein Javid. “Varlyg” magazine, Tehran, №(155),1389 (2010)
7. The creative activity of Hussein Javid and the Turkish world. “The place of literature and culture in the national self-confirmation of Azerbaijani people”. The materials of the International Conference. Baky, “Elm”, 2010
8. Beauty in the poetry by H.Javid. Modern  Azerbaijani philology: the research, problems, perspectives. The materials of Republic Scientific Conference. Baky, “Elm ve tehsil”, 2011
9. The modern ways of the propaganda of the national games and performances. “The culture of the national games and square performances: classical heritage and modern times”. The materials of the Republic Conference. Baky, 2012.
10. The creative activity of Hussein Javid and modernity.  “The creative activity of Hussein Javid in the light of the modern thinking”. The materials of the International Scientific Conference. Baky, “Progress”, 2012.
11. The educational importance of the creativity of Hussein Javid.  “The people who enlightened the Turkic world: M.Akif Ersoy, Hussein Javid”. The International Conference. The 16th-18th of May, 2013
12. The causes of the appearance of the images of the ideological enemies in Soviet literature.  “The ways of development of Azerbaijan oriental studies”. The International Conference devoted to the 70th aniversary of academician V.Mammadaliev, the 27th -28th of June, 2013
Membership with international and foreign scientific organizations The Scientific Secretary of the National Museum of Azerbaijan Literature named after Nizami Ganjavi
Other activities The candidate for a degree on the preparation of the scientific personnel of the National Museum of Azerbaijani Literature named after Nizami Gandjavi
Main place of work and its address National Museum of Azerbaijan Literature named after Nizami Ganjavi of ANAS, Baky, Istiglaliat str., 53