Təvəllüdü | 09.10.1939 | |
2314.01 Neft kimyası Fosfit turşusunun efirlərinin sintezi və aşqar kimi sürtkü yağlarına və müxtəlif metallara əlavə kimi tədqiqi |
2314.01 Neft kimyası Motor yağlarına yeni aşqarlar kompozisiyalarının yaradılması və tətbiqi |
183
73
27 |
Müəlliflik şəhadətnamələrinin və patentlərin sayı | 58 | |
- fəlsəfədoktorlarının sayı - elmlər doktorlarının sayı |
Əsas elmi nailiyyətləri | 1. Tərkibində fosfor, kükürd, azot, barium, kalsium, bor və digər kimyəvi element və funksional qruplar olan üzvi birləşmələrin texnikanın müxtəlif sahələrində, xüsusilə gəmi, teplovoz, avtotraktor mühərriklərində istifadə olunan sürtkü yağlarına aşqar kimi tədqiqi əsasında yeni motor yağları yaradılmışdır: M-10Г2k, M-10B2, M-14B2, M-12BБ, M-14ГБ,M-14Г2, М-16ИХП-3, М-20Бп, М-10Г2ЦС;
2. Motor yağları üçün yeni aşqar kompozisiyalarının yaradılması üçün müxtəlif funksional xassəli yüksək təsirli yeni nəsl aşqarların seçilməsi üzrə tədqiqatlar aparılır; 3. Yaradılmış yağların “Azərneftyağ” Neft Emalı Zavodunda (NEZ) və institutun “Aşqar” Təcrübi İstehsallı Xüsusi Texnoloji Bürosunda (XTB) istehsalı təşkil edilmişdir. 4. Bakı baza yağları əsasında işlənib hazırlanmış M-12ВБ motor yağı 1998-ci ildən hal-hazıradək “Azərneftyağ” NEZ-də istehsal olunur. М-10В2 və М-14В2 yağları MDB ölkələrinə ixrac olunub; 5. Xəzər Dəniz Donanması, ARDNŞ Bayıl Limanı, və Müdafiə Nazirliyi Sərhəd Qoşunlarının istismarında olan gəmilərin dizel mühərrikləri üçün xaricdən gətirilən motor yağlarının yeni analoqu М-20Бп, М-20В2Ф yağının sürtkü kompozisiyaları yerli xammal əsasında yaradılmışdır; 6. İşlənmiş motor yağlarının təkrar istifadəsini təmin etmək məqsədilə aparılan tədqiqatlar nəticəsində yeni regenerasiya üsulu – texnoloji proses işlənmişdir. 7. Regenerasiya məhsullarının tətbiqi üzrə tədqiqatlar iki istiqamətdə aparılır: yağın ilkin göstəricilərini təmin etməklə yenidən tətbiqə yönəldilməsi və regenerasiya məhsulları ilə Bakı distillə yağlarının kompaundu və aşqar kompozisiyası əsasında avtotraktor dizellərində istifadə edilən Г, Г2 qrup yağların yaradılması. Müəyyən edilmişdir ki, müxtəlif təyinatlı motor yağlarının yaradılmasında regenerasiya olunmuş yağlar baza yağı kimi istifadə edilə bilər; 8. Onun rəhbərliyi altında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun qrant dəstəyi ilə “Müasir Modul elektrik stansiyalarında istifadə edilmiş sintetik və mineral sürtkü yağlarının regenerasiyası” adlı layihə həyata keçirilmişdir (EİF-2010-1(1)-40/34-M-32; 9. Onun birgə rəhbərliyi altında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun qrant dəstəyi ilə ”Gücləndirilmiş gəmi dizelləri üçün yerli xammal əsasında M-20В2Ф tipli motor yağının yaradılması” adlı layihə həyata keçirilmişdir (EİF 2011-1(3) 82/57/4). 10. Elmin İnkişafı Fondunun qrant dəstəyi ilə “Yerli bentonitləri istifadə etməklə işlənmiş yağların regenerasiya texnologiyasının yaradılması və regenerasiya olunmuş yağ əsasında sürtkü yağlarının işlənib hazırlanması” adlı layihə həyata keçirilmişdir EİF/MQM/Sənaye- 2014-4(19) - FT |
Elmi əsərlərinin adları | 1. Cavadova H.Ə.Cəfərova, İ.A.Аббасова, М.Т.Məhərrəmova Z.K. Müxtəlif növ dizel mühərrikləri üçün motor yağlarının biosidlər vasitəsi ilə biodavamlığının tədqiqi Akad.Ə.Quliyev ad. Aşqarlar Kimyası İnstitutunun yaradıl. 50 illiyinə həsr olunmuş Resp.elmi konfr.13-14 oktyabr, 2015
2. Əlizadə A.A.Fərzəliyev, V.M Cavadova, H.Ə..Ramazanova, Y.B. Kərimov K.T. Itiyerişli nəqliyyat dizelləri üçün motor yağı Patent Azərb.resp.standartlaşma və Patent üzrə Dövlət Komitəsində (məxfi) 10.06.2015. 3. Фарзалиев В.М. Джавадова A.А Аббасова М.Т.Джафарова И.А. 1-Арил-2-нитроэтены в качестве антимикробных присадок к смазочным материалам Az.Respublikası Təhsiln Nazirliyi Gəncə Dövlət Universiteti Müasir biologiya və kimyanın aktual prob-lemləri Beynəlxalq konfrans 2016. s.34-37 4. Фарзалиев В.М. Джавадова A.А Аббасова М.Т.Джафарова И.А. 1-Арил-2-нитроэтены в качестве антимикробных присадок к смазочным материалам International Journal of Research Studies in Science, Engineering and Technology 2016 s.23-26 5. Fərzəliyev V.M Cavadova H.Ə..Müasir dizel mühərrikləri üçün sürtkü kompozisiyaları TezisIX Bakı Beynəlxalq Məmmədəliyev Konfransı 4-5 oktyabr, 2016 s. 179. |
Digər fəaliyyəti | 10 cildlik Azərbaycan Sovet Ensiklopediyasının (ASE) əsas müəlliflərindəndir. | |
Təltif və mükafatları | 1. Azərbaycan Respublikasının “Tərəqqi” medalı
2. “Əmək veteranı” fəxri adı 3. AMEA-nın Fəxri Fərmanları |
Əsas iş yeri və ünvanı | AMEA akademik Ə.M.Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutu, AZ1029, Azerbaycan Respublikası, Bakı şəhəri, Nərimanov rayonu, Böyükşor şossesi, 2062-ci məhəllə. | |

Место рождения | Азербайджанская Республика, город Баку | ![]() |
2314.01 Нефтехимия Синтез эфиров фосфористой кислоты и исследование их в качестве присадок к смазочным маслам и различным материалам |
2314.01 Нефтехимия Исследование и разработка новых композиций присадок к моторным маслам |
183 73 27 |
Количество авторских свидетельств и патентов | 58 | |
Основные научные достижения | 1. Исследованием соединений, содержащих в своем составе фосфор, серу, азот, барий, кальций, бор и другие элементы и различные функциональные группы, в качестве присадок к смазочным маслам, использующихся в различных областях техники, особенно в судовых, тепловозных и автотракторных дизелях разработаны моторные масла M-10Г2k, M-10B2, M-14B2,M-12BБ и M-14ГБ, M-14Г2, М-16ИХП-3, М-20Бп, М-10Г2ЦС;
2. Проводятся исследования по выбору высокоэффективных присадок нового поколения для создания новых композиций присадок; 3. Производство разработанных масел организовано на НПЗ «Азернефтяг» и на СТБ «Ашгар» ИХП. Разработанное масло М-12ВБ с 1998 года до настоящего времени производится на НПЗ «Азернефтяг». Масла M-10B2 и M-14B2 экспортировались в страны СНГ; 4. На основе местного сырья разработаны смазочные композиции масел М-20Бп и М-20В2Ф для судовых дизелей, эксплуатируемых в Каспийском Морском Пароходстве, «Баил Лиманы» ГНКАР, Пограничных Войсках Министерства Обороны. Эти масла в настоящее время ввозятся в республику из-за рубежа; 5. В результате исследований, проводимых с целью обеспечения повторного использования отработанных моторных масел разработана новая технологическая схема их регенерации. Исследования по внедрению продуктов регенерации проводятся в двух направлениях: обеспечение соответствующих первичных физико-химических показателей отработанных масел; на основе компаунда регенерированных масел с бакинскими дистиллятными маслами создание групп масел Г, Г2 для автотракторных дизелей. Установлено, что регенерационное масло могут быть использованы в качестве базовых масел при создании моторных масел разного назначения; 6. Под ее руководством реализован проект «Регенерация синтетических и минеральных смазочных масел, использующихся на современных Модульных электростанциях» при поддержке Фонда Развития Науки при Президенте Азербайджанской Республики (грант от EİF-2010-1(1)-40/34-M-32)); 7. При ее соавторстве реализован проект «Разработка моторного масла типа M-20В2Ф для форсированных судовых дизелей на основе местного сырья» при грантовой поддержке Фонда Развития Науки при Президенте Азербайджанской Республики (EİF 2011-1(3) 82/57/4). 8. При ее соавторстве был реализовани проект «Создание технологии регенерации отработанных масел с использованием местных бентонитов и разработка новых смазочных масел на основе продуктов регенерации»при грантовой поддержке Фонда Развития Науки при Президенте Азербайджанской Республики EİF/MQM/Sənaye- 2014-4(19) - FT. |
Названия научных работ | 1. Cavadova H.Ə.Cəfərova İ.A.Аббасова М.Т.Məhərrəmova Z.K.Müxtəlif növ dizel mühərrikləri üçün motor yağlarının biosidlər vasitəsi ilə biodavam-lığının tədqiqi Akad.Ə.Quliyev ad. Aşqarlar Kimyası İnstitutunun yaradıl. 50 illiyinə həsr olunmuş Resp.elmi konfr.13-14 oktyabr, 2015
2. Əlizadə A.A.Fərzəliyev V.M Cavadova H.Ə..Ramazanova Y.B. Kərimov K.T. Itiyerişli nəqliyyat dizelləri üçün motor yağı Patent Azərb.resp.standartlaşma və Patent üzrə Dövlət Komitəsində (məxfi) 10.06.2015. 3. Фарзалиев В.М. Джавадова A.А Аббасова М.Т.Джафарова И.А. 1-Арил-2-нитроэтены в качестве антимикробных присадок к смазочным материалам Az.Respublikası Təhsiln Nazirliyi Gəncə Dövlət Universiteti Müasir biologiya və kimyanın aktual prob-lemləri Beynəlxalq konfrans 2016. s.34-37 4. Фарзалиев В.М. Джавадова A.А Аббасова М.Т.Джафарова И.А. 1-Арил-2-нитроэтены в качестве антимикробных присадок к смазочным материалам International Journal of Research Studies in Science, Engineering and Technology 2016 s.23-26 5. Fərzəliyev V.M Cavadova H.Ə..Müasir dizel mühərrikləri üçün sürtkü kompozisiyaları TezisIX Bakı Beynəlxalq Məmmədəliyev Konfransı 4-5 oktyabr, 2016 s. 179 |
Прочая деятельность | Одна из авторов Азербайджанской Советской Энциклопедии в 10 томах. | |
Премии и награды | 1. Медаль Азербайджанской Республики «Tарагги».
2. Почетное звание «Ветеран труда». 3. Почетные Грамоты НАНА. |
Институт химии присадок имени академика А.М.Кулиева НАНА, AZ1029, г.Баку, Беюкшорское шоссе, квартал 2062 |