Təvəllüdü | 09.04.1943 | |
2306.01 "Üzvi kimya" "Aromatik sıra efirləri və oksigen tərkibli sabit radikalların sintezi və onların bioloji aktivliyinin tədqiqi" |
2314.01 "Neft kimyası" "Funksionaləvəzli α-metilbenzilfenolların aşqar kimi sürtkü materiallarında tədqiqi" |
240; o cümlədən 2 dərslik
88 57 |
Müəlliflik şəhadətnamələrinin və patentlərin sayı | 34 | |
Əsas elmi nailiyyətləri | Sürtkü yağları və yağlayıcı-soyuducu mayelərin keyfiyyətini yaxşılaşdıran oksidləşməyə, korroziyaya, yeyilməyə, mikroblara qarşı yüksək təsirə malik aşqarlar kimi istifadə olunan α-metilbenzilfenolların, bisfenolların və onların əsasında alınmış metalkompleks birləşmələrin məqsdəyönlü sintezinin elmi əsasları işlənib hazırlanmışdır;
Sintez edilmiş birləşmələrin quruluşlarından asılı olaraq onların reaksiyaya girmə qabiliyyətlərinin dəyişməsi və bir sıra kinetik faktorlara əsaslanaraq, onların antioksidant kimi təsir mexanizmi öyrənilmişdir. Yeni alınmış maddələrdən və müxtəlif funksional xassələrə malik əmtəə aşqarlarından istifadə etməklə metalların emalı prosesində işlədilən bir sıra yeni yağlayıcı-soyuducu maye kompozisiyaları yaradılaraq tətbiq olunmuş və digər hissəsi isə tətbiq olunmaq üçün tövsiyə edilmişdir; Sürtkü yağları, yanacaqlar və yağlayıcı-soyuducu mayelərin mikrobioloji zədələnmədən uzunmüddətli mühafizəsini təmin edən bir sıra yeni biosid aşqarlar işlənib hazırlanmışdır; Mikroorqanizmlərin və bitkilərin metabolik potensialından istifadə etməklə Abşeron yarımadasının neftlə və ağır metallarla çirklənmiş torpaqlarının zərərsizləşdirilməsi və rekultivasiyası üçün effektiv biotexnologiyaların elmi əsasları işlənib hazırlanmışdır; Azərbaycanın müxtəlif neftçıxarma rayonlarının neftlərinə xas olan neft bionişanələri (relikt karbahidrogenləri) Furye İQ- və xromatomass-spektroskopiya üsulları ilə tədqiq olunmuşdur; P.Məmmədova Ukrayna Elmi-Texnoloji Mərkəzinin (STCU), Mülki Tədqiqatlar və İnkişaf Fondunun (CRDF), Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu və ARDNŞ-nin Elm Fondunun maliyyələşdirdiyi bir neçə layihənin rəhbəri və iştirakçısı olmuşdur: 1. «Neftlə çirklənmiş torpaqların bioremediasiyası» (STCU, №3626, 04.2006-10.2008); 2. «Azərbaycan neftlərinin bioloji nişanları» (STCU, №4521,09.2008-12.2009); 3. «Neftlə çirklənmiş torpaqların fitoremediasiyası» (STCU, №4799,05.2009-05.2011); 4. «Ekoloji təmiz gübrələrin biokimyəvi istehsal texnologiyasının işlənməsi» (STCU, №5081, 06.2010-08.2011); 5. «Yüksək effektli yağlayıcı-soyuducu maye kompozisiyalarının işlənib hazırlanması» (CRDF, №AZC1-3118-BA-08,05.2008-07.2009); 6. «Yem zülalının mikrobioloji istehsalı» (CRDF, №AZB1-3124-BA-08, 05.2008-07.2009); 7. “Yağlar, yanacaqlar və yağlayıcı-soyuducu mayelərin effektiv mühafizə vasitələrinin işlənib hazırlanması” (Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu, EİF-2011-1(3)- 82/58/4-M-70, 07.2012 – 07.2013) 8. “Neft və ağır metallarla çirklənmiş torpaqların təmizlənməsi” (ARDNŞ-nin Elm Fondu, 10.2012–10.2014) 9. “Bakı buxtasının sahilyanı zonasında neft çirklənməsinin bioloji təmizlənməsi” (STCU, № 5915, 02.2014–02.2016). 10. “2008-2015-ci illərdə Azərbaycan Respublikasında əhalinin ərzaq məhsulları ilə etibarlı təminatına dair Dövlət Proqramı” və “2011-2015-ci illərdə Azərbaycan Respublikasında yoxsulluğun azaldılması və davamlı inkişafı Dövlət Proqramı” üzrə işlər tamamlanmışdır. |
Elmi əsərlərinin adları | 1. P.Ş. Məmmədova,H.Ş.Əliyeva və başqaları. “Metalların mexaniki emalı üçün yağlayıcı-soyuducu maye” Azərb. patenti İ 2008 02.03;
2. E.R.Babayev, V.M.Farzaliyev, P.Sh.Mammadova // “Biomarker hydrocarbons role in identification of oil pollution source Environmental forensics”//“Expert Workshop”on Environmental Forensics 12-16 September 2011(Tbilisi, Georgia) p.169-172; 3. T.Solouki, B.Zekavat, A.J.Ramirez, D.A.Olaitan, M.Miladi, V.M.Farzaliyev, P.Sh.Mammadova, E.R.Babayev//Ultrahigh Resolution and Maltidimensional Analysis of Pesticides and Complex Sample Mixtures with Fourier Transform Mass Spectrometers: Enhanced Identification Points // XI HCH and Pesticides Forum Gabala, Azerbaijan 7.09.2011; 4. S.F.Qarayev, P.Ş.Məmmədova, A.Q.Həbibova //”Biokimyanın əsasları”, dərslik// Bakı,360 səh; 2002; 5. S.F.Qarayev, P.Ş.Məmmədova, A.Q.Həbibova // “Bioloji kimyanın terminoloji lüğəti”, Dərs vəsaiti// Bakı, 550 səhifə, 2010. |
Respublika, beynəlxalq və xarici ölkələrin elmi qurumlarında üzvlüyü | 1. AMEA Y.Məmmədəliyev adına Neft-kimya Prosesləri İnstitutunda olan D 01.031 Dissertasiya Şurasının nəzdində elmi seminarın üzvü;
2. Azərbaycan Respublikasında Elmin və Tədqiqatların Təşkili və Əlaqələndirilməsi Komissiyasının “Üzvi kimya” Problem şurasının elmi katibi. |
Pedaqoji fəaliyyəti | Azərbaycan Dövlət Neft Akademiyası, "Üzvi kimya" kafedrasının professoru. | |
Digər fəaliyyəti | Respublikada BMT-nin İqtisadi və Sosial Şurasının ECOSOC (BMT) yeganə xüsusi məsləhətçi statusuna malik Qeyri hökumət təşkilatı – Azərbaycan Qadın və İnkişaf Mərkəzinin prezidenti. | |
Təltif və mükafatları | 1. AMEA-nın Fəxri Fərmanı;
2. «XXI əsr Azərbaycan ziyalıları» Beynəlxalq layihəsinin diplomu; 3. «Vektor» Beynəlxalq Elmi Mərkəzinin diplomu. 4. İslam İnkişaf Bankının 57 üzv ölkə arasında keçirdiyi “Elmi tədqiqatlar üzrə müsabiqə”nin mükafatı. |
Əsas iş yeri və ünvanı | AMEA akademik Ə.M.Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutu, AZ1029, Azerbaycan Respublikası, Bakı şəhəri, Nərimanov rayonu, Böyükşor şossesi, 2062-ci məhəllə | |

Date of birth | 09.04.1943 | |
2306.01 "Organic chemistry" "Synthesis of esters of aromatic series and oxygen containing stable radicals and defining their biological activity" |
2314.01 "Petrochemistry" "Applying functional substituted α-methylbenzyl-phenols as additives to lubricating oils" |
240, including 2 textbooks
88 57 |
Number of patents and certificates of authorship | 34 | |
There is developed a direction, including the development of scientific bases of directed synthesis of functionally substituted derivatives of a-methyl benzyl substituted phenols, bis-phenols, and metal complexes based on them, which are effective anti-oxidation, anti-corrosion, anti-wear and anti-microbial additives to lubricants and cutting fluids; The effect of structure on the reactivity of the synthesized compounds has been studied; On the basis of kinetic factors the mechanism of their antioxidant action has been established. With the use of the synthesized compounds and product additives of various functionalities new compositions of the emulsion and oil based cutting fluids for metal cutting have been developed and commercialized; A number of new biocide additives providing long-term protection of lubricants, fuels and cutting fluids from microbiological damage have been developed; Scientific basis for effective decontamination and remediation biotechnologies of contaminated soils of Apsheron Peninsula by use of metabolic potential of microorganisms and plants have been developed; By the methods of FT-IR- spectroscopy and chromatomasspectroscopy oil biomarkers (relict hydrocarbons) that are typical for different oils of oil-producing regions of Azerbaijan have been studied; P.Mamedova participated in several projects funded by the Science and Technology Centre in Ukraine (STCU) and the Civilian Research and Development Foundation (CRDF), Science Development Fund under the President of the Republic of Azerbaijan and SOCAR Science Fund (SF): 1. Oil Spill Bioremediation (STCU, №3626, 04.2006-10.2008); 2. Azerbaijani Oils’ Biomarkers (STCU, №4521, 01.09.2008-01.12.2009); 3. Phytoremediation of petroleum contaminated soils (STCU, №4799, 01.05.2009-01.05.2011); 4. Development of ecologically pure fertilizers biochemical production technology (STCU, №5081, 01.05.2009-01.05.2011); 5. Development of high-performance lubricating fluid compositions (CRDF, №AZC1-3118-BA-08, 01.05.2008-01.07.2009); 6. Microbiological production of fodder proteins (CRDF, №AZB1-3124-BA-08, 01.05.2008-01.07.2009); 7. Developing effective protective agents to oils, fuels and fluids (SDF under the President of the Republic of Azerbaijan EIF-2011-1 (3)-ET, 01.01.2012 - 01.07.2013); 8. Remediation of Oil and Heavy Metals Polluted Soils (SOCAR SF, 10.2012 – 10.2014); 9. Oil Spill Bioremediation of Baku Bay coastal zone (STCU№ 5915, 02.2014-02.2016); 10. Developing alkyl(alkenyl)phenol-based reagents preventing the processes of microbiological damage and biocorrosion of the oil products (SDF under the President of the Republic of Azerbaijan, EİF/MQM/Elm-Təhsil-1-2016-1(26) (01.09.2018-01.09.2020) 11. Development of nanocomposites with oil displacing and biocidal properties (SOCAR SF, 10LR – AMEA, 10.09.2019-10.09.2020) 12. Application of innovation technologies in hard-to-recover and heavy oil fields (SOCAR SF, 14LR – AMEA, 05.01.2022-05.01.2023)14-02.2016); The work on «The State Program on providing population of the Azerbaijan Republic with foodstuff in 2008-2015» and «The State Program on reduction of poverty and sustainable development in Azerbaijan Republic in 2011-2015» has been completed. |
Names of scientific works | 1. P.Ş.Məmmədova,H.Ş.Əliyeva və başqaları. “Metalların mexaniki emalı üçün yağlayıcı-soyuducu maye” Azərb. patenti İ 2008 02.03;
2. E.R.Babayev,V.M.Farzaliyev,P.Sh.Mammadova // “Biomarker hydrocarbons role in identification of oil pollution source Environmental forensics”//“Expert Workshop”on Environmental Forensics 12-16 September 2011(Tbilisi, Georgia) p.169-172; 3. T.Solouki, B.Zekavat, A.J.Ramirez, D.A.Olaitan, M.Miladi, V.M.Farzaliyev, P.Sh.Mammadova, E.R.Babayev//Ultrahigh Resolution and Maltidimensional Analysis of Pesticides and Complex Sample Mixtures with Fourier Transform Mass Spectrometers: Enhanced Identification Points // XI HCH and Pesticides Forum Gabala, Azerbaijan 7.09.2011; 4. S.F.Qarayev, P.Ş.Məmmədova, A.Q.Həbibova //”Biokimyanın əsasları”, dərslik// Bakı,360 səh; 2002; 5. S.F.Qarayev, P.Ş.Məmmədova, A.Q.Həbibova // “Bioloji kimyanın terminoloji lüğəti”, Dərs vəsaiti// Bakı, 550 səhifə, 2010. |
Membership with international and foreign scientific organizations | 1. Member of the scientific seminar at the Dissertation Council D 01.031 at Yu.Mamedaliyev Institute of Petrochemical Processes of ANAS;
2. Scientific Secretary of the Problem Council "Organic Chemistry" of the Commission on organization and coordination of science and research in the Azerbaijan Republic. |
Pedagogical activity | 1. Since 1990 - professor of the "Technology of organic compounds and industrial ecology" chair at the Azerbaijan State Oil Academy;
2. Reading lectures to bachelors and masters on special courses "General chemical technology", "Chemistry and technology of lubricant and fuel additives"; 3. Two masters have already been trained. He is chief of thesis for master's degree. |
Other activities | President of the Center "Women and Development" - a non-governmental organization with the status of unique special consultant of the Economic and Social Council (ECOSOC) of the United Nations in Azerbaijan. | |
Awards and prizes | 1. Honorary Diploma of ANAS;
2. Diploma of the international project "XXI century Azerbaijani intellectuals"; 3. Diploma of International Vector Science Center; 4. Prize of the competition on scientific research, conducted among 57 member countries of the Islamic Development Bank. |
Main place of work and its address | Academician A.M.Guliyev Institute of Chemistry of Additives of ANAS, AZ1029, Azerbaijan Republic, Baku, Narimanov district, Boyukshor Highway, 2062 quarter | |