Təvəllüdü | 09.04.1943 | |
2306.01 "Üzvi kimya" "Aromatik sıra efirləri və oksigen tərkibli sabit radikalların sintezi və onların bioloji aktivliyinin tədqiqi" |
2314.01 "Neft kimyası" "Funksionaləvəzli α-metilbenzilfenolların aşqar kimi sürtkü materiallarında tədqiqi" |
240; o cümlədən 2 dərslik
88 57 |
Müəlliflik şəhadətnamələrinin və patentlərin sayı | 34 | |
Əsas elmi nailiyyətləri | Sürtkü yağları və yağlayıcı-soyuducu mayelərin keyfiyyətini yaxşılaşdıran oksidləşməyə, korroziyaya, yeyilməyə, mikroblara qarşı yüksək təsirə malik aşqarlar kimi istifadə olunan α-metilbenzilfenolların, bisfenolların və onların əsasında alınmış metalkompleks birləşmələrin məqsdəyönlü sintezinin elmi əsasları işlənib hazırlanmışdır;
Sintez edilmiş birləşmələrin quruluşlarından asılı olaraq onların reaksiyaya girmə qabiliyyətlərinin dəyişməsi və bir sıra kinetik faktorlara əsaslanaraq, onların antioksidant kimi təsir mexanizmi öyrənilmişdir. Yeni alınmış maddələrdən və müxtəlif funksional xassələrə malik əmtəə aşqarlarından istifadə etməklə metalların emalı prosesində işlədilən bir sıra yeni yağlayıcı-soyuducu maye kompozisiyaları yaradılaraq tətbiq olunmuş və digər hissəsi isə tətbiq olunmaq üçün tövsiyə edilmişdir; Sürtkü yağları, yanacaqlar və yağlayıcı-soyuducu mayelərin mikrobioloji zədələnmədən uzunmüddətli mühafizəsini təmin edən bir sıra yeni biosid aşqarlar işlənib hazırlanmışdır; Mikroorqanizmlərin və bitkilərin metabolik potensialından istifadə etməklə Abşeron yarımadasının neftlə və ağır metallarla çirklənmiş torpaqlarının zərərsizləşdirilməsi və rekultivasiyası üçün effektiv biotexnologiyaların elmi əsasları işlənib hazırlanmışdır; Azərbaycanın müxtəlif neftçıxarma rayonlarının neftlərinə xas olan neft bionişanələri (relikt karbahidrogenləri) Furye İQ- və xromatomass-spektroskopiya üsulları ilə tədqiq olunmuşdur; P.Məmmədova Ukrayna Elmi-Texnoloji Mərkəzinin (STCU), Mülki Tədqiqatlar və İnkişaf Fondunun (CRDF), Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu və ARDNŞ-nin Elm Fondunun maliyyələşdirdiyi bir neçə layihənin rəhbəri və iştirakçısı olmuşdur: 1. «Neftlə çirklənmiş torpaqların bioremediasiyası» (STCU, №3626, 04.2006-10.2008); 2. «Azərbaycan neftlərinin bioloji nişanları» (STCU, №4521,09.2008-12.2009); 3. «Neftlə çirklənmiş torpaqların fitoremediasiyası» (STCU, №4799,05.2009-05.2011); 4. «Ekoloji təmiz gübrələrin biokimyəvi istehsal texnologiyasının işlənməsi» (STCU, №5081, 06.2010-08.2011); 5. «Yüksək effektli yağlayıcı-soyuducu maye kompozisiyalarının işlənib hazırlanması» (CRDF, №AZC1-3118-BA-08,05.2008-07.2009); 6. «Yem zülalının mikrobioloji istehsalı» (CRDF, №AZB1-3124-BA-08, 05.2008-07.2009); 7. “Yağlar, yanacaqlar və yağlayıcı-soyuducu mayelərin effektiv mühafizə vasitələrinin işlənib hazırlanması” (Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu, EİF-2011-1(3)- 82/58/4-M-70, 07.2012 – 07.2013) 8. “Neft və ağır metallarla çirklənmiş torpaqların təmizlənməsi” (ARDNŞ-nin Elm Fondu, 10.2012–10.2014) 9. “Bakı buxtasının sahilyanı zonasında neft çirklənməsinin bioloji təmizlənməsi” (STCU, № 5915, 02.2014–02.2016). 10. “2008-2015-ci illərdə Azərbaycan Respublikasında əhalinin ərzaq məhsulları ilə etibarlı təminatına dair Dövlət Proqramı” və “2011-2015-ci illərdə Azərbaycan Respublikasında yoxsulluğun azaldılması və davamlı inkişafı Dövlət Proqramı” üzrə işlər tamamlanmışdır. |
Elmi əsərlərinin adları | 1. P.Ş. Məmmədova,H.Ş.Əliyeva və başqaları. “Metalların mexaniki emalı üçün yağlayıcı-soyuducu maye” Azərb. patenti İ 2008 02.03;
2. E.R.Babayev, V.M.Farzaliyev, P.Sh.Mammadova // “Biomarker hydrocarbons role in identification of oil pollution source Environmental forensics”//“Expert Workshop”on Environmental Forensics 12-16 September 2011(Tbilisi, Georgia) p.169-172; 3. T.Solouki, B.Zekavat, A.J.Ramirez, D.A.Olaitan, M.Miladi, V.M.Farzaliyev, P.Sh.Mammadova, E.R.Babayev//Ultrahigh Resolution and Maltidimensional Analysis of Pesticides and Complex Sample Mixtures with Fourier Transform Mass Spectrometers: Enhanced Identification Points // XI HCH and Pesticides Forum Gabala, Azerbaijan 7.09.2011; 4. S.F.Qarayev, P.Ş.Məmmədova, A.Q.Həbibova //”Biokimyanın əsasları”, dərslik// Bakı,360 səh; 2002; 5. S.F.Qarayev, P.Ş.Məmmədova, A.Q.Həbibova // “Bioloji kimyanın terminoloji lüğəti”, Dərs vəsaiti// Bakı, 550 səhifə, 2010. |
Respublika, beynəlxalq və xarici ölkələrin elmi qurumlarında üzvlüyü | 1. AMEA Y.Məmmədəliyev adına Neft-kimya Prosesləri İnstitutunda olan D 01.031 Dissertasiya Şurasının nəzdində elmi seminarın üzvü;
2. Azərbaycan Respublikasında Elmin və Tədqiqatların Təşkili və Əlaqələndirilməsi Komissiyasının “Üzvi kimya” Problem şurasının elmi katibi. |
Pedaqoji fəaliyyəti | Azərbaycan Dövlət Neft Akademiyası, "Üzvi kimya" kafedrasının professoru. | |
Digər fəaliyyəti | Respublikada BMT-nin İqtisadi və Sosial Şurasının ECOSOC (BMT) yeganə xüsusi məsləhətçi statusuna malik Qeyri hökumət təşkilatı – Azərbaycan Qadın və İnkişaf Mərkəzinin prezidenti. | |
Təltif və mükafatları | 1. AMEA-nın Fəxri Fərmanı;
2. «XXI əsr Azərbaycan ziyalıları» Beynəlxalq layihəsinin diplomu; 3. «Vektor» Beynəlxalq Elmi Mərkəzinin diplomu. 4. İslam İnkişaf Bankının 57 üzv ölkə arasında keçirdiyi “Elmi tədqiqatlar üzrə müsabiqə”nin mükafatı. |
Əsas iş yeri və ünvanı | AMEA akademik Ə.M.Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutu, AZ1029, Azerbaycan Respublikası, Bakı şəhəri, Nərimanov rayonu, Böyükşor şossesi, 2062-ci məhəllə | |

Дата рождения | 09.04.1943 | |
2306.01 "Органическая химии" "Синтез эфиров ароматического ряда и кислородсодержащих устойчивых радикалов и определение их биологической активности" |
2314.01 "Нефтехимия" "Применение функциональнозамещенных α-метилбензилфенолов в качестве присадок к смазочным материалам" |
240; 2 учебника включительно
88
57 |
Количество авторских свидетельств и патентов | 34 | |
Разработано направление, включающее разработку научных основ направленного синтеза функциональнозамещенных производных a-метил безнзилзамещенных фенолов, бисфенолов, также металлокомплексных соединений на их основе, являющихся эффективными антиокислительными, антикоррозионными, противоизносными и антимикробными присадками к смазочным маслам и смазочно-охлаждающим жидкостям; Изучено влияние структуры на реакционную способность синтезированных соединений; На основе ряда кинетических факторов, установлен механизм их антиокислительного действия. С использованием синтезированных соединений и товарных присадок различного функционального назначения, разработаны и внедрены в производство новые композиции смазочно-охлаждающих жидкостей на эмульсионной и масляной основах для обработки металлов резанием; Разработан ряд новых биоцидных присадок, обеспечивающих продолжительную защиту смазочных масел, топлив и смазочно-охлаждающих жидкостей от микробиологического повреждения; Разработаны научные основы эффективных биотехнологий обезвреживания и рекультивации нефтезагрязненных почв Апшеронского полуострова с использованием метаболического потенциала микроорганизмов и растений; Методами ИК-Фурье- и хроматомасс-спектроскопии исследованы нефтяные биомаркеры (реликтовые углеводороды), характерные для нефтей различных нефтедобывающих районов Азербайджан. П.Мамедова участвовала в нескольких проектах, финансируемых Украинским Научно-Технологическим Центром (STCU), Фондом гражданских исследований и развития (CRDF), Фондом развития науки при Президенте Азербайджанской Республики и Фондом науки ГНКАР: 1.Биологическая очистка нефтяных загрязнений (УНТЦ, №3626, 04.2006-10.2008) 2.Биомаркеры Азербайджанских нефтей (УНТЦ, №4521, 09.2008-12.2009) 3.Разработка высококачественных композиций смазочно-охлаждающих жидкостей (ФГИР, №AZC1-3118-BA-08, 05.2008-07.2009) 4.Микробиологическое производство кормового белка (ФГИР, №AZB1-3124-BA-08, 05.2008-07.2009) 5.Фиторемедиация нефтезагрязненных почв (УНТЦ, №4799, 05.2009- 05.2011) 6.Разработка биохимической технологии производства экологически чистых удобрений (УНТЦ, №5081, 06.2010- 09.2011) 7.Разработка эффективных защитных средств для смазочных масел, топлив и смазочно-охлаждающих жидкостей (ФРН при Президенте Азербайджанской Республики, EİF-2011-1(3)-82/58/4-M-70, 01.2012– 01.07.2013). 8.Очистка почв загрязненных нефтью и тяжелыми металлами (ФН ГНКАР, 10.2012 – 10.2014) 9.Биологическая очистка нефтяных загрязнений в прибрежной зоне бакинской бухты (УНТЦ, № 5915, 01.2014–12.2015) 10.Разработка реагентов на основе алкил(алкенил)фенолов, предотвращающих процессы микробиологического поражения и биокоррозии нефтепродуктов (ФРН при Президенте Азербайджанской Республики, EİF/MQM/Elm-Təhsil-1-2016-1(26) (01.09.2018-01.09.2020) 11.Разработка нанокомпозитов, обладающих нефтевытесняющим и биоцидными свойствами (ФН ГНКАР, 10LR – AMEA, 10.09.2019-10.09.2020) 12.Применение инновационных технологий в разработке месторождений с запасами трудноизвлекаемых и тяжелых нефтей (ФН ГНКАР, 14LR – AMEA, 05.01.2022-05.01.2023) Завершилась работа по «Государственной Программе по обеспечению населения Азербайджанской Республики продуктами питания в 2008-2015 гг.» и «Государственной программе по сокращению бедности и устойчивому развитию в Азербайджанской Республике в 2011-2015гг.». |
Названия научных работ | 1. P.Ş.Məmmədova,H.Ş.Əliyeva və başqaları. “Metalların mexaniki emalı üçün yağlayıcı-soyuducu maye” Azərb. patenti İ 2008 02.03;
2. E.R.Babayev,V.M.Farzaliyev, P.Sh.Mammadova//“Biomarker hydrocarbons role in identification of oil pollution source Environmental forensics”// “Expert Workshop” on Environmental Forensics 12-16 September 2011 (Tbilisi, Georgia) p.169-172; 3. T.Solouki, B.Zekavat, A.J.Ramirez, D.A.Olaitan, M.Miladi, V.M.Farzaliyev, P.Sh.Mammadova, E.R.Babayev // Ultrahigh Resolution and Maltidimensional Analysis of Pesticides and Complex Sample Mixtures with Fourier Transform Mass Spectrometers: Enhanced Identification Points // XI HCH and Pesticides Forum Gabala, Azerbaijan 7.09.2011; 4. S.F.Qarayev, P.Ş.Məmmədova, A.Q.Həbibova//”Biokimyanın əsasları”, dərslik// Bakı, 360 səh; 2002; 5. S.F.Qarayev, P.Ş.Məmmədova, A.Q.Həbibova // “Bioloji kimyanın terminoloji lüğəti”, Dərs vəsaiti// Bakı, 550 səhifə, 2010. |
Членство в республиканских, международных и зарубежных научных организациях | 1. Член научного семинара при Диссертационном советеD 01.031 в Институте нефтехимических процессов им.Ю.Мамедалиева НАНА;
2. Ученый секретарь Проблемного совета «Органическая химия» Комиссии по организации и координации науки и исследований в Азербайджанской Республике. |
Педагогическая деятельность | Азербайджанская Государственная Нефтяная Академия - профессор кафедры "Органическая химия". | |
Прочая деятельность | Президент Центра «Женщина и развитие» - неправительственная организация со статусом единственного специального консультанта Экономического и Социального Совета (ECOSOC) ООН в Азербайджане. | |
Премии и награды | 1. Почетная грамота НАНА;
2. Победитель международного проекта «Азербайджанская интеллигенция XXI века»; 3. Диплом Международного научного центра «Вектор»; 4. Победитель конкурса по научным исследованиям, проводимого Исламским Банком Развития среди 57 стран-членов. |
Основное место работы и адрес | Институт химии присадок имени академика А.М.Кулиева НАНА, AZ1029, Азербайджанская Республика, город Баку, Наримановский район, Беюкшорское шоссе, квартал 2062 | |