Anadan olduğu yer | Azərbaycan Respublikası, Tovuz şəhəri | ![]() |
Bitirdiyi ali təhsil müəssisəsi | S.M.Kirov (indiki M.Rəsulzadə) adına Azərbaycan Dövlət Universiteti, Fizika fakültəsi | |
01.04.07 Bərk cisimlər fizikası Alkilammonium və alkilfosfonium halogenidlərdə məxsusi elektron həyəcanlanması, lüminessensiya və rekombinasiya prosesləri |
02.00.13, 02.00.04 Neft kimyası, Fiziki kimya Neft lüminoforlarında fotofiziki və fotokimyəvi proseslər |
150 52 70 |
Müəlliflik şəhadətnamələrinin və patentlərin sayı | 4 | |
Əsas elmi nailiyyətləri | Müasir fiziki cihazların (optik spektroskopiya və lüminessensiya) köməyilə neft və neft məhsulları geniş temperatur və dalğa uzunluğu intervallarında tədqiq edilmiş, onların vəsfi və miqdarı tərkibi öyrənilərək, nəticədə həm katalitik krekinq, həm də piroliz proseslərindən alınan ağır neft fraksiyalarından (tullantı məhsulları) sənaye miqyasında tətbiqini tapmış, iqtisadi cəhətdən səmərəli olan neft lüminorları (NL) alınmışdır.
NL-da müxtəlif növ fotoşüaların təsiri altında baş verən fotofiziki və fotokimyəvi proseslər, onların elementar mərhələləri tədqiq edilmiş, sintetik lüminoforların və lüminessensiya edən və etməyən sorbentlərin bu proseslərə təsiri öyrənilərək, NL ilə göstərilən maddələrin arasında enerji mübadiləsinin olduğu və proseslərə sorbentlərin xüsusi səthinin, tərkib və təbiətinin təsir etdiyi müəyyənləşdiril¬mişdir. Göstərilmişdir ki, NL-rı Günəş enerjisini akkumulyasiya etmək qabiliyyətinə malikdir və onlar ionlaşma potensialı böyük olan (>9 ev) birləşmələr üçün fotosensibilizator rolunu oynayır. Proseslərin mexanizmləri təklif edilmişdir. Bu lüminoforlar “Neftqazavtomat İstehsalat birliyi”, Fizika İnstitutunun “Dağılmaya nəzarət metodları” laboratoriyası (Azərbaycan Respublikası), “İjorsk zavodu”, L.İ.Brejnev adına “Atommaş” İstehsalat Birliyi (Rusiya Federasiyası) və s. daxil olmaqla 20-dən artıq müəssisədə rəngli, lüminessent defektoskopiya sahəsində sınaqdan keçirilmiş və tətbiq edilmişdir. |
Elmi əsərlərinin adları | 1. Mamedov A.P., Rustamov M.İ., Jafarova R.A., Salmanova Сh.G. Photochemical Processes and Accumulation of Solar Energy in Oil Luminophors. " Turkish journal of Chemistry, 2000, v.24, №1, p. 35-42.
2. Джафарова Р.А., Мамедов А.П., Фархадова Г.Т. и др. Кристаллические люминофоры на основе тяжелой смолы пиролиза и механизм аккумулирования ими солнечной энергии. М. Нефтехимия. 2004, г. 44, № 3, С. 232-236. 3. Jafarova R.A. Role of oil luminophor as a photosensitizers of aliphatic alcohols and paraffin hydrocarbons decay. Processes of Petrochemistry and Oil refining. 1 (16) 2004. P. 10-16. 4. Джафарова Р.А. Аккумулирование и передача энергии в нефтяных люминофорах. М.Нефтехимии, 2004, Т.44, № 2, С. 156-160. 5. Мамедов А.П., Джафарова Р.А., Ганбарова К.А. и др. Аккумуляция световой энергии в композиции нефтяных и синтетических люминофоров. Азерб. хим. журн. 2004, № 3, С. 36-40. 6. Мамедов А.Н., Мустафаев И.И., Джафарова Р.А., Мамедов А.П. Радиотермолюминесценция и стадии радиоционно-химических процессов в высококипящих углеводородов нефти- ЫВ Евразийская конф. по «Ядерной науке и ее применению». Тез. докл. Баку, 2006, с 31 октября до 3 ноября, С .156. |
Digər fəaliyyəti | 2008-ci ildən Azərbaycan Dövlət Neft Akademiyasının “Fiziki kimyəvi analiz metodları mərkəzləşdirilmiş laboratoriyası”dan tələbə, magistr və aspirantlara spektroskopiya elmini, o cümlədən, müasir spektroskopik tədqiqat metodlarını öyrətməklə məşğuldur. R.Ə.Cəfərova 2007-2010-cu illərdə Az.MEA-nın Radiasiya Problemləri İnstitutunda yüksək enerjilər kimyası, radiasiya kimyası, radiasiya fizikası və radiasiya materialşünaslığı üzrə İxtisaslaşmış Elmi Şuranın üzvüdür. Bu institutda 2010-cu ildə ekologiya üzrə elmi seminarı aparmışdır. O, hal-hazırda Radiasiya Problemləri İnstitutunda İxtisaslaşmış Elmi Şurada öz fəaliyyətini davam etdirir. Alim işlədiyi Y.H.Məmmədəl¬yev adına AMEA-nın NKPİ-da fəaliyyət göstərən Elmi şuraların (İxtisaslaşmış Elmi Şuradan başqa) və seminarların üzvüdür. Onlarla fəlsəfə doktoru və doktorluq dissertasiyalarının rəyçisi və opponenti olmuşdur. | |
Əsas iş yeri və ünvanı | AMEA Akademik Yusif Məmmədəliyev adına Neft-Kimya Prosesləri İnstitutu, AZ1025, Azərbaycan Respublikası, Bakı ş., Xocalı pr., 30 |

Ученая степень Доктор химических наук
Собственные электронные возбуждения, люминесценция и рекомбинационные процессы в галогенидах алкиламмония и алкилфосфония
02.00.13, 02.00.04
Нефтехимия, Физическая химия
Фотофизические и фотохимические процессы в нефтяных люминофорах
52
Основные научные достижения Нефть и нефтепродукты были исследованы с помощью современных приборов (оптическая спектроскопия и люминесценция) в широком интервале температур и длин волн, изучены их качественный и количественный состав, в результате получены нефтяные люминофоры (НЛ) из тяжелых нефтяных фракций (нефтяных остатков) процессов каталитического крекинга и пиролиза, которые применяются в промышленном масштабе.
Исследованы фотофизические и фотохимические процессы и их элементарные стадии, происходящие в НЛ под действием разных видов излучений, изучены воздействия синтетических люминофоров и люминесцирующих и нелюминесцирующих сорбентов на указанные процессы. Выявлено, что собственная поверхность, качества и природа сорбентов влияет на происходящие процессы и между НЛ и указанными продуктами происходит обмен энергиями. Показано, что НЛ аккумулируют энергию Солнца и играют роль фотосенсибилизаторов для расщепления соединений, имеющих потенциал ионизации > 9эВ. Предложены механизмы этих процессов. Данные люминофоры испытаны и применены более в 20-ти объектах, в том числе, в «Промышленном Объединении Нефтгазавтомат», Институте Физики (Азербайджанская Республика), Ижорском заводе, Промышленном Объединении «Атоммаш» (Российская Федерация) в области цветной, люминесцентной дефектоскопии.
Названия научных работ 1. Mamedov A.P., Rustamov M.İ., Jafarova R.A., Salmanova Сh.G. Photochemical Processes and Accumulation of Solar Energy in Oil Luminophors. " Turkish journal of Chemistry, 2000, v.24, №1, p. 35-42.
2. Джафарова Р.А., Мамедов А.П., Фархадова Г.Т. и др. Кристаллические люминофоры на основе тяжелой смолы пиролиза и механизм аккумулирования ими солнечной энергии. М. Нефтехимия. 2004, г. 44, № 3, С. 232-236.
3. Jafarova R.A. Role of oil luminophor as a photosensitizers of aliphatic alcohols and paraffin hydrocarbons decay. Processes of Petrochemistry and Oil refining. 1 (16) 2004. P. 10-16.
4. Джафарова Р.А. Аккумулирование и передача энергии в нефтяных люминофорах. М.Нефтехимии, 2004, Т.44, № 2, С. 156-160.
5. Мамедов А.П., Джафарова Р.А., Ганбарова К.А. и др. Аккумуляция световой энергии в композиции нефтяных и синтетических люминофоров. Азерб. хим. журн. 2004, № 3, С. 36-40.
6. Мамедов А.Н., Мустафаев И.И., Джафарова Р.А., Мамедов А.П. Радиотермолюминесценция и стадии радиоционно-химических процессов в высококипящих углеводородов нефти- ЫВ Евразийская конф. по «Ядерной науке и ее применению». Тез. докл. Баку, 2006, с 31 октября до 3 ноября, С .156.
Прочая деятельность С 2008 года Джафарова Р.А. занимается студентами, магистрами и аспирантами в «Централизованной лаборатории методов физико-химического анализа» Азербайджанской Государственной Нефтяной Академии. Прививает им навыки работы по современным методам спектроскопии.
Р.А.Джафарова с 2007-2010 г. являлась членом Специализированного Научного Совета по химии высоких энергий, радиационной химии, радиационной физики и радиационной материаловедения в Институте Радиации НАН Азербайджана. В этом же институте она в 2010г. вела научный семинар по экологии. В настоящее время она продолжает свою деятельность в том же Специализированном Научном Совете. Р.А.Джафарова является членом многих научных советов и семинаров Института Нефтехимических Процессов НАН Азербайджана. Она является рецензентом и оппонентом десятка докторских диссертационных работ.
Основное место работы и адрес Институт нефтехимических процессов имени академика Юсифа Мамедалиева НАНА, AZ1025, Азербайджанская республика, г. Баку пр. Ходжалы 30