Struktur bölmənin rəhbəri Vəlibəyov İlkin Mehman oğlu
1.Naxçıvan Muxtar Respublikası ərazisində seysmoloji dəyişiklikləri qeydə almaq, emal etmək və aidiyyəti üzrə məlumatı vermək
2. Naxçıvan Muxtar Respublikasının seysmik cəhətdən aktiv sahələrini öyrənmək, baş vermiş zəlzələlərin kinematik və dinamik parametrlərini təhlil etmək və telemetrik stansiyaların məlumatları əsasında zəlzələ katoloqlarının hazırlanmasından ibarətdir.
Əsas elmi nəticələri 2016-2019-cu illər ərzində Naxçıvan ərazsində baş vermiş zəlzələlərin episentrlər xəritəsi və həmsərhəd ərazilərdə baş vermiş zəlzələlərin sayının və ayrılan seysmik enerjinin aylar üzrə paylanması histoqramı qurulmuşdur. Yerli, yaxın və uzaq zəlzələlərin qeydiyyatı aparılmış vəzəlzələlərin ocaq parametrləri elektron formada hazırlanmışdır.

ilkin.velibeyov1980@gmail.com
1. Регистрирование сейсмологических изменений на территории Нахчыванской Автономной Республики, эмалирование и сообщение по назначению.
2. Изучение сейсмически активных участков Нахчыванской Автономной Республики, анализ кинематических и динамических параметров происходящих землетрясений и подготовка каталогов землетрясений на основе данных телеметрических станций.
Основные научные результаты структурного подразделения Была составлена карта эпицентров землетрясений на территории Нахчывана за 2016-2019 годы и гистограмма распределения по месяцам количества землетрясений на сопредельных территориях и выделенной сейсмической энергии. Проведена регистрация местных, ближних и дальних землетрясений, а очаговые параметры землетрясений разработаны в электронном виде.