İyunun 27-də AMEA Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə iştirakçıları gündəliklə tanış edib. Bildirib ki, iclasda “Azərbaycanda arxeoloji tədqiqatlar: nailiyyətlər və perspektivlər” mövzusunda elmi məruzə dinləniləcək, AMEA-nın 75 illik yubileyi, AMEA-nın Ümumi yığıncağının 1 may 2019-cu il tarixli qərarının yerinə yetirilməsi ilə bağlı tədbirlər planı, görkəmli şəxslərin adlarını daşıyan xatirə nişanlarının əsasnamələri və digər məsələlərə dair müzakirələr aparılacaq.
Sonra AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, tarix elmləri doktoru Nəcəf Müseyiblinin “Azərbaycanda arxeoloji tədqiqatlar: nailiyyətlər və perspektivlər” mövzusunda elmi məruzəsi dinlənilib. Alim bildirib ki, arxeoloji tədqiqatlar Azərbaycanın qədim tarixinin öyrənilməsində müstəsna əhəmiyyətə malikdir.
Müxtəlif dövrlərdə ölkəmizdə aparılan arxeoloji tədqiqatlar və əldə olunan nailiyyətlər barədə məlumat verən Nəcəf Müseyibli arxeologiya elminin perspektivlərini müəyyən edən bir sıra mühüm vəzifələrdən danışıb. O, digər elm sahələri ilə daha intensiv əlaqələr qurulmasının, multidissiplinar tədqiqatların genişləndirilməsinin zəruriliyini vurğulayıb.
Məruzə dinlənildikdən sonra müzakirə aparılıb, suallar cavablandırılıb, müvafiq qərar qəbul olunub.
Daha sonra elmi-təşkilati məsələlərə baxılıb. İlk olaraq AMEA-nın 75 illik yubileyi haqqında məsələ müzakirə edilib. Bununla bağlı çıxış edən akademik Akif Əlizadə 2020-ci ilin mart ayında AMEA-nın yaradılmasının 75 ilinin tamam olacağını bildirib. Alim AMEA-nın təsis edilməsinin Azərbaycan xalqının elmi və ictimai fikir tarixində mühüm hadisə olduğunu, ölkəmizin sosial-iqtisadi və mədəni-mənəvi inkişafında böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini deyib. Vurğulayıb ki, AMEA bu illər ərzində xalqımızın intellektual potensialının formalaşdırılmasında, elmin müasir zamanın tələblərindən irəli gələn strateji istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsində, fundamental və tətbiqi elm sahələrinin inkişafında, respublikada peşəkar elmi kadrlar nəslinin yetişdirilməsində müstəsna rol oynayıb.
XX əsrin ikinci yarısında, xüsusilə ümummilli lider Heydər Əliyevin respublikaya rəhbərlik etdiyi illərdə akademiyada xeyli nailiyyətlər əldə edildiyini deyən akademik Akif Əlizadə ulu öndərin hakimiyyətə qayıdışı nəticəsində AMEA-nın tamamilə yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoyduğunu diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, ümummilli lider Heydər Əliyevin siyasətini uğurla davam etdirən Prezident İlham Əliyevin elmə göstərdiyi diqqət və qayğının nəticəsində AMEA-nın fəaliyyət dairəsi xeyli genişləndirilib, səlahiyyətləri artırılıb, ölkəmizdə elmi-texniki potensialı qorumaq və inkişaf etdirmək, iqtisadiyyatı gücləndirmək, mədəniyyəti zənginləşdirmək, xalqın milli mənafeyini qorumaq baxımından akademiyanın qarşısına mühüm vəzifələr qoyulub. Akif Əlizadə akademiyanın 2015-ci ildə təntənəli şəkildə qeyd olunan 70 illik yubileyində iştirak edən dövlətimizin başçısının dərin məzmunlu nitqi ilə Azərbaycan elminin respublikanın inkişafı ilə şərtlənən prioritet fəaliyyət istiqamətlərini müəyyənləşdirdiyini xatırladıb. Bu prioritet istiqamətlər üzrə AMEA-da kompleks tədbirlər həyata keçirildiyini, intellektual inkişaf modelinə əsaslanan biliklər cəmiyyətinin qurulmasından irəli gələrək akademiyanın ölkənin inkişafında mühüm rol oynadığını nəzərə çatdırıb.
İclasda AMEA-nın 75 illik yubileyi ilə bağlı təkliflərin və tədbirlər planının hazırlanması qərara alınıb.
Gündəlikdə yer alan növbəti məsələ "AMEA-nın Ümumi yığıncağının 1 may 2019-cu il tarixli qərarının yerinə yetirilməsi ilə bağlı Tədbirlər planı" haqqında olub. Akademik Akif Əlizadə bildirib ki, ötən il AMEA tərəfindən prioritet elmi istiqamətlər üzrə mühüm nailiyyətlər əldə edilib, elmi-texniki potensialın inkişafı, innovativ fəaliyyətin gücləndirilməsi, beynəlxalq elmi əməkdaşlığın genişləndirilməsi, elm, təhsil və iqtisadiyyat arasında əlaqələrin möhkəmləndirilməsi, kadr hazırlığı sisteminin müasir standartlara uyğun təkmilləşdirilməsi və digər istiqamətlərdə mühüm tədbirlər həyata keçirilib. AMEA rəhbəri akademiyanın elmi müəssisələrinin 2018-ci ildə çoxsaylı dövlət proqramlarının və digər dövlət əhəmiyyətli tapşırıqların icrasında yaxından iştirak etdiklərini nəzərə çatdırıb.
Natiq vurğulayıb ki, bu işlərin davamı olaraq qarşıda duran vəzifələrin kompleks icrasını təmin etmək məqsədilə AMEA-nın Ümumi yığıncağında Rəyasət Heyətinə 2019-cu ildə akademiyada icrası zəruri olan bir sıra tapşırıqlar verilib. Akademik həmin tapşırıqların həyata keçirilməsi üçün müvafiq təkliflər və Tədbirlər planı hazırlanaraq AMEA Rəyasət Heyətinə təqdim olunduğunu bildirib. İclasda Rəyasət Heyəti Tədbirlər planını təsdiq edib və bu istiqamətdə müvafiq tapşırıqlar verib.
Tədbirdə Akademik Mirəsədulla Mirqasımov adına xatirə nişanı, Akademik Mustafa Topçubaşov adına xatirə nişanı, Akademik Zərifə Əliyeva adına xatirə nişanı, Akademik Yusif Məmmədəliyev adına xatirə nişanı, Akademik Murtuza Nağıyev adına xatirə nişanı, Akademik Üzeyir Hacıbəyli adına xatirə nişanı, Akademik Mikayıl Useynov adına xatirə nişanı, Akademik Səməd Vurğun adına xatirə nişanı, Akademik Musa Əliyev adına xatirə nişanı, Akademik Həsən Əliyev adına xatirə nişanı, Akademik Zahid Xəlilov adına xatirə nişanı, Akademik Azad Mirzəcanzadə adına xatirə nişanı, Akademik Həsən Abdullayev adına xatirə nişanı və Professor Lütfi Zadə adına xatirə nişanı haqqında əsasnamələr təsdiq edilib. Eləcə də, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Strateji Elmi Tədqiqatlar Mərkəzinin baş mütəxəssisi Adil Ağayevin AMEA-nın Xatirə nişanı ilə təltif edilməsi qərara alınıb.
İclasda AMEA-nın Nəsrəddin Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının şöbə müdiri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Canməmməd Rüstəmovun Estoniya Respublikasına, həmin müəssisənin elmi işçisi Aynur Abdulkərimovanın Çex Respublikasına, AMEA-nın Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun böyük elmi işçisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Cəmalə Eldarovanın ABŞ-a, AMEA-nın Botanika İnstitutunun şöbə müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Rəşad Səlimovun və AMEA-nın Mərkəzi Nəbatat Bağının sektor rəhbəri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Fərid Seyfullayevin Almaniya Federativ Respublikasına ezam edilmələri haqqında qərarlar qəbul edilib.
Rəyasət Heyətinin digər qərarları ilə AMEA-nın Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun, AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun strukturlarında qismən dəyişiklik edilib.
Tədbirdə bir sıra yubiley məsələlərinə də baxılıb. "AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin 80 illik yubileyi ilə bağlı Tədbirlər planı" təsdiq edilib, sənədin iclası ilə bağlı müvafiq tapşırıqlar verilib. Bundan başqa, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəylinin 70 illik yubileyi ilə əlaqədar alimin həyat və yaradıcılığına həsr olunmuş elmi sessiyanın keçirilməsi, onun təltif edilməsi ilə bağlı müvafiq dövlət orqanları qarşısında vəsatət qaldırılması və s. qərara alınıb. Həmçinin, akademik Nizami Cəfərovun 60 illik yubileyi ilə bağlı onun həyat və yaradıcılığına həsr edilmiş elmi sessiyanın keçirilməsi və biblioqrafiyasının hazırlanması, AMEA-nın müxbir üzvü Əli Nuriyevin 80 illik yubileyi ilə əlaqədar isə AMEA-nın Fəxri fərmanı ilə təltif edilməsi, həyat və yaradıcılığına həsr olunmuş elmi sessiyanın keçirilməsi, onun əsərlərinin biblioqrafik göstəricisinin hazırlanması tapşırılıb.
Növbəti qərarla geologiya-mineralogiya üzrə fəlsəfə doktoru Samir Məmmədov "AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkı" Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətinin infrastruktur üzrə direktor müavini vəzifəsinə təsdiq edilib.

Состоялось очередное заседание президиума
27 июня состоялось очередное заседание Президиума Национальной академии наук Азербайджана. Открыв мероприятие вступительным словом, президент НАНА, академик Акиф Ализаде ознакомил присутствующих с вопросами, стоящими на повестке дня.
На заседании был прослушан доклад заместителя директора Института археологии и этнографии НАНА по научной работе, доктора исторических наук Наджафа Мусеибли «Археологические исследования в Азербайджане: достижения и перспективы». Ученый сообщил, что археологические исследования играют исключительную роль в изучении истории Азербайджана древнего периода. Оратор рассказал об археологических исследованиях, которые проводились в стране в различные годы, и о полученных достижениях. Н.Мусеибли говорил о ряде важных задач, определяющих перспективы археологии, и подчеркнул необходимость налаживания более тесных связей с прочими научными отраслями и расширения мультидисциплинарных исследований.
После прослушивания доклада состоялись дискуссии, были озвучены ответы на вопросы и принято соответствующее постановление.
Затем были рассмотрены научно-организационные вопросы. Первым делом обсуждался вопрос о 75-летнем юбилее НАНА. В своем выступлении по данному вопросу академик Акиф Ализаде сообщил, что в марте 2020 года исполнится 75 лет со дня создания НАНА. Оратор отметил, что учреждение Академии стало значимым событием в истории научной и общественной мысли азербайджанского народа и сыграло важную роль в социально-экономическом и культурно-нравственном развитии страны. Академик подчеркнул, что все эти годы НАНА играла исключительную роль в формировании интеллектуального потенциала нашего народа, выявлении стратегических направлений науки в соответствии с требованиями современности, развитии фундаментальных и прикладных научных отраслей, подготовке поколения профессиональных научных кадров в республике.
Руководитель НАНА сообщил, что несмотря на то, что во второй половине ХХ века и особенно в годы руководства республикой общенационального лидера Гейдара Алиева в академии были получены значимые достижения, в результате прихода великого лидера к власти во второй раз начался совершенно новый этап развития НАНА. Академик Акиф Ализаде отметил, что результатом внимания и заботы о науке главы государства Ильхама Алиева, который успешно продолжает политику общенационального лидера, является то, что в настоящее время намного расширились сферы деятельности НАНА, увеличены ее полномочия, перед академией поставлены важные задачи, направленные на сохранение и развитие научно-технического потенциала в стране, усиление экономики, обогащение культуры, защиту национальных интересов народа. Оратор напомнил о глубоко содержательной речи президента республики на 70-летнем юбилее академии, который был торжественно отмечен в 2015 году, в ходе которой им были определены приоритетные направления развития отечественной науки, обуславливающиеся развитием республики, и добавил, что по этим приоритетным направлениям в НАНА были осуществлены комплексные мероприятия, академия играет важную роль в развитии страны и в построении общества знаний, опирающегося на модель интеллектуального развития.
Постановлением Президиума научным отделениям, научным учреждениям и организациям НАНА, управлениям и отделам аппарата Президиума НАНА было поручено подготовить и представить Президиуму в течение установленного времени предложения в связи с 75-летним юбилеем Академии, а также подготовить План мероприятий на основе этих предложений.
Следующим был рассмотрен вопрос о «Плане мероприятий по выполнению постановления Общего собрания НАНА от 1 мая 2019 года». Академик Акиф Ализаде сообщил, что в прошлом году в НАНА были получены значимые достижения по приоритетным направлениям науки, осуществлены важные мероприятия, нацеленные на развитие научно-технического потенциала, усиление инновационной деятельности, расширение международного научного сотрудничества, укрепление связей между наукой, образованием и экономикой, усовершенствование системы подготовки кадров в соответствии с современными стандартами и т.д. Руководитель НАНА отметил, что в 2018 году научные учреждения академии принимали активное участие в реализации многочисленных государственных программ и выполнении прочих поручений государственного значения.
Оратор подчеркнул, что в продолжение всех этих мероприятий с целью обеспечения комплексного выполнения предстоящих задач на Общем собрании НАНА Президиуму были даны соответствующие поручения, которые необходимо выполнить в академии в 2019 году. Академик сообщил, что соответствующие предложения и План мероприятий по осуществлению этих поручений был представлен Президиуму НАНА. На заседании Президиум утвердил План мероприятий и дал соответствующие поручения.
На мероприятии были утверждены положения о памятном знаке имени академика Мирасадуллы Миркасимова, памятном знаке имени академика Мустафы Топчибашева, памятном знаке имени академика Зарифы Алиевой, памятном знаке имени академика Юсифа Мамедалиева, памятном знаке имени академика Муртузы Нагиева, памятном знаке имени академика Узеира Гаджибейли, памятном знаке имени академика Микаила Усейнова, памятном знаке имени академика Самеда Вургуна, памятном знаке имени академика Мусы Алиева, памятном знаке имени академика Гасана Алиева, памятном знаке имени академика Захида Халилова, памятном знаке имени академика Азада Мирзаджанзаде, памятном знаке имени академика Гасана Абдуллаева и памятном знаке имени профессора Лютфи Заде. Также было постановлено наградить главного специалиста Центра стратегических научных исследований аппарата Президиума НАНА Адиля Агаева Памятным знаком НАНА.
На заседании были приняты постановления о командировании заведующего отделом Шемахинской астрофизической обсерватории имени Насреддина Туси НАНА, доктора философии по физике Джанмамеда Рустамова в Эстонскую Республику, научного сотрудника того же учреждения Айнур Абдулкеримовой – в Чешскую Республику, старшего научного сотрудника Института генетических ресурсов НАНА, доктора философии по биологии Джамали Эльдаровой – в США, заведующего отделом Института ботаники НАНА, доктора философии по биологии Рашада Салимова и руководителя сектором Центрального ботанического сада НАНА, доктора философии по биологии Фарида Сейфуллаева – в Федеративную Республику Германию.
Прочими постановлениями Президиума были внесены частичные изменения в структуры Института архитектуры и искусств НАНА и Института языкознания имени Насими НАНА.
Далее были рассмотрены вопросы, связанные с юбилеями. Был утвержден «План мероприятий в связи с 80-летним юбилеем Национального музея азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви НАНА» и даны соответствующие поручения. В связи с 70-летним юбилеем вице-президента НАНА, академика Исы Габиббейли было принято постановление о проведении научной сессии, посвященной жизни и творчеству ученого, поднятии ходатайства перед соответствующими государственными органами о его награждении и т.д. Также в связи с 60-летним юбилеем академика Низами Джафарова было принято постановление о проведении научной сессии, посвященной его жизни и творчеству, и подготовке библиографии ученого, а в связи с 80-летним юбилеем члена-корреспондента НАНА Али Нуриева было принято постановление о его награждении Почетной грамотой НАНА, проведении научной сессии, посвященной жизни и творчеству ученого, и подготовке библиографического указателя его научных трудов.
Следующим постановлением доктор философии по геолого-минералогическим наукам Самир Мамедов был утвержден на должности заместителя директора по инфраструктуре Общества с ограниченной ответственностью «Парк высоких технологий НАНА».