İyunun 27-də AMEA Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə iştirakçıları gündəliklə tanış edib. Bildirib ki, iclasda “Azərbaycanda arxeoloji tədqiqatlar: nailiyyətlər və perspektivlər” mövzusunda elmi məruzə dinləniləcək, AMEA-nın 75 illik yubileyi, AMEA-nın Ümumi yığıncağının 1 may 2019-cu il tarixli qərarının yerinə yetirilməsi ilə bağlı tədbirlər planı, görkəmli şəxslərin adlarını daşıyan xatirə nişanlarının əsasnamələri və digər məsələlərə dair müzakirələr aparılacaq.
Sonra AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, tarix elmləri doktoru Nəcəf Müseyiblinin “Azərbaycanda arxeoloji tədqiqatlar: nailiyyətlər və perspektivlər” mövzusunda elmi məruzəsi dinlənilib. Alim bildirib ki, arxeoloji tədqiqatlar Azərbaycanın qədim tarixinin öyrənilməsində müstəsna əhəmiyyətə malikdir.
Müxtəlif dövrlərdə ölkəmizdə aparılan arxeoloji tədqiqatlar və əldə olunan nailiyyətlər barədə məlumat verən Nəcəf Müseyibli arxeologiya elminin perspektivlərini müəyyən edən bir sıra mühüm vəzifələrdən danışıb. O, digər elm sahələri ilə daha intensiv əlaqələr qurulmasının, multidissiplinar tədqiqatların genişləndirilməsinin zəruriliyini vurğulayıb.
Məruzə dinlənildikdən sonra müzakirə aparılıb, suallar cavablandırılıb, müvafiq qərar qəbul olunub.
Daha sonra elmi-təşkilati məsələlərə baxılıb. İlk olaraq AMEA-nın 75 illik yubileyi haqqında məsələ müzakirə edilib. Bununla bağlı çıxış edən akademik Akif Əlizadə 2020-ci ilin mart ayında AMEA-nın yaradılmasının 75 ilinin tamam olacağını bildirib. Alim AMEA-nın təsis edilməsinin Azərbaycan xalqının elmi və ictimai fikir tarixində mühüm hadisə olduğunu, ölkəmizin sosial-iqtisadi və mədəni-mənəvi inkişafında böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini deyib. Vurğulayıb ki, AMEA bu illər ərzində xalqımızın intellektual potensialının formalaşdırılmasında, elmin müasir zamanın tələblərindən irəli gələn strateji istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsində, fundamental və tətbiqi elm sahələrinin inkişafında, respublikada peşəkar elmi kadrlar nəslinin yetişdirilməsində müstəsna rol oynayıb.
XX əsrin ikinci yarısında, xüsusilə ümummilli lider Heydər Əliyevin respublikaya rəhbərlik etdiyi illərdə akademiyada xeyli nailiyyətlər əldə edildiyini deyən akademik Akif Əlizadə ulu öndərin hakimiyyətə qayıdışı nəticəsində AMEA-nın tamamilə yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoyduğunu diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, ümummilli lider Heydər Əliyevin siyasətini uğurla davam etdirən Prezident İlham Əliyevin elmə göstərdiyi diqqət və qayğının nəticəsində AMEA-nın fəaliyyət dairəsi xeyli genişləndirilib, səlahiyyətləri artırılıb, ölkəmizdə elmi-texniki potensialı qorumaq və inkişaf etdirmək, iqtisadiyyatı gücləndirmək, mədəniyyəti zənginləşdirmək, xalqın milli mənafeyini qorumaq baxımından akademiyanın qarşısına mühüm vəzifələr qoyulub. Akif Əlizadə akademiyanın 2015-ci ildə təntənəli şəkildə qeyd olunan 70 illik yubileyində iştirak edən dövlətimizin başçısının dərin məzmunlu nitqi ilə Azərbaycan elminin respublikanın inkişafı ilə şərtlənən prioritet fəaliyyət istiqamətlərini müəyyənləşdirdiyini xatırladıb. Bu prioritet istiqamətlər üzrə AMEA-da kompleks tədbirlər həyata keçirildiyini, intellektual inkişaf modelinə əsaslanan biliklər cəmiyyətinin qurulmasından irəli gələrək akademiyanın ölkənin inkişafında mühüm rol oynadığını nəzərə çatdırıb.
İclasda AMEA-nın 75 illik yubileyi ilə bağlı təkliflərin və tədbirlər planının hazırlanması qərara alınıb.
Gündəlikdə yer alan növbəti məsələ "AMEA-nın Ümumi yığıncağının 1 may 2019-cu il tarixli qərarının yerinə yetirilməsi ilə bağlı Tədbirlər planı" haqqında olub. Akademik Akif Əlizadə bildirib ki, ötən il AMEA tərəfindən prioritet elmi istiqamətlər üzrə mühüm nailiyyətlər əldə edilib, elmi-texniki potensialın inkişafı, innovativ fəaliyyətin gücləndirilməsi, beynəlxalq elmi əməkdaşlığın genişləndirilməsi, elm, təhsil və iqtisadiyyat arasında əlaqələrin möhkəmləndirilməsi, kadr hazırlığı sisteminin müasir standartlara uyğun təkmilləşdirilməsi və digər istiqamətlərdə mühüm tədbirlər həyata keçirilib. AMEA rəhbəri akademiyanın elmi müəssisələrinin 2018-ci ildə çoxsaylı dövlət proqramlarının və digər dövlət əhəmiyyətli tapşırıqların icrasında yaxından iştirak etdiklərini nəzərə çatdırıb.
Natiq vurğulayıb ki, bu işlərin davamı olaraq qarşıda duran vəzifələrin kompleks icrasını təmin etmək məqsədilə AMEA-nın Ümumi yığıncağında Rəyasət Heyətinə 2019-cu ildə akademiyada icrası zəruri olan bir sıra tapşırıqlar verilib. Akademik həmin tapşırıqların həyata keçirilməsi üçün müvafiq təkliflər və Tədbirlər planı hazırlanaraq AMEA Rəyasət Heyətinə təqdim olunduğunu bildirib. İclasda Rəyasət Heyəti Tədbirlər planını təsdiq edib və bu istiqamətdə müvafiq tapşırıqlar verib.
Tədbirdə Akademik Mirəsədulla Mirqasımov adına xatirə nişanı, Akademik Mustafa Topçubaşov adına xatirə nişanı, Akademik Zərifə Əliyeva adına xatirə nişanı, Akademik Yusif Məmmədəliyev adına xatirə nişanı, Akademik Murtuza Nağıyev adına xatirə nişanı, Akademik Üzeyir Hacıbəyli adına xatirə nişanı, Akademik Mikayıl Useynov adına xatirə nişanı, Akademik Səməd Vurğun adına xatirə nişanı, Akademik Musa Əliyev adına xatirə nişanı, Akademik Həsən Əliyev adına xatirə nişanı, Akademik Zahid Xəlilov adına xatirə nişanı, Akademik Azad Mirzəcanzadə adına xatirə nişanı, Akademik Həsən Abdullayev adına xatirə nişanı və Professor Lütfi Zadə adına xatirə nişanı haqqında əsasnamələr təsdiq edilib. Eləcə də, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Strateji Elmi Tədqiqatlar Mərkəzinin baş mütəxəssisi Adil Ağayevin AMEA-nın Xatirə nişanı ilə təltif edilməsi qərara alınıb.
İclasda AMEA-nın Nəsrəddin Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının şöbə müdiri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Canməmməd Rüstəmovun Estoniya Respublikasına, həmin müəssisənin elmi işçisi Aynur Abdulkərimovanın Çex Respublikasına, AMEA-nın Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun böyük elmi işçisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Cəmalə Eldarovanın ABŞ-a, AMEA-nın Botanika İnstitutunun şöbə müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Rəşad Səlimovun və AMEA-nın Mərkəzi Nəbatat Bağının sektor rəhbəri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Fərid Seyfullayevin Almaniya Federativ Respublikasına ezam edilmələri haqqında qərarlar qəbul edilib.
Rəyasət Heyətinin digər qərarları ilə AMEA-nın Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun, AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun strukturlarında qismən dəyişiklik edilib.
Tədbirdə bir sıra yubiley məsələlərinə də baxılıb. "AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin 80 illik yubileyi ilə bağlı Tədbirlər planı" təsdiq edilib, sənədin iclası ilə bağlı müvafiq tapşırıqlar verilib. Bundan başqa, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəylinin 70 illik yubileyi ilə əlaqədar alimin həyat və yaradıcılığına həsr olunmuş elmi sessiyanın keçirilməsi, onun təltif edilməsi ilə bağlı müvafiq dövlət orqanları qarşısında vəsatət qaldırılması və s. qərara alınıb. Həmçinin, akademik Nizami Cəfərovun 60 illik yubileyi ilə bağlı onun həyat və yaradıcılığına həsr edilmiş elmi sessiyanın keçirilməsi və biblioqrafiyasının hazırlanması, AMEA-nın müxbir üzvü Əli Nuriyevin 80 illik yubileyi ilə əlaqədar isə AMEA-nın Fəxri fərmanı ilə təltif edilməsi, həyat və yaradıcılığına həsr olunmuş elmi sessiyanın keçirilməsi, onun əsərlərinin biblioqrafik göstəricisinin hazırlanması tapşırılıb.
Növbəti qərarla geologiya-mineralogiya üzrə fəlsəfə doktoru Samir Məmmədov "AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkı" Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətinin infrastruktur üzrə direktor müavini vəzifəsinə təsdiq edilib.

ANAS Presidium held next meeting
ANAS Presidium held next meeting on June 27. Opening the event, ANAS President, academician Akif Alizadeh informed on issues on the agenda. Deputy Director of ANAS Institute of Archeology and Ethnography, Doctor of History Najaf Museibli delivered a report on “Archaeological research in Azerbaijan: achievements and prospects”. The scientist said that, archaeological research plays a crucial role in the study of the history of Azerbaijan of the ancient period. He spoke on the archaeological research which was conducted in the country in different years and about the achievements.
Then, scientific and organizational issues were considered. Academician Akif Alizadeh noted that, in March 2020 ANAS will be 75th.
The speaker noted that, the establishment of the Academy was a significant event in the history of scientific and social thought of the Azerbaijani people and played an important role in the socio-economic and cultural-moral development of the country. Academician stressed that, ANAS played an exceptional role in shaping the intellectual potential of our people, identifying the strategic directions of science in accordance with the requirements of modernity, developing fundamental and applied scientific branches, preparing a generation of professional scientific personnel in the republic.
ANAS head said that, despite the fact that in the second half of the twentieth century and especially during the leadership of the republic, national leader Heydar Aliyev were achieved significant achievements at the Academy, as a result of the coming of the great leader to power, a completely new stage of development of ANAS began.
Academician Akif Alizadeh noted that, as a result of attention on the science of AR President Ilham Aliyev, the fields of activity of ANAS were greatly expanded, its powers were increased, important tasks were assigned to the Academy aimed at preserving and developing scientific and technical potential in the country, strengthening the economy, enriching culture, the protection of the national interests of the people.
The speaker recalled the speech of the President of the Republic at the 70th anniversary of the Academy, which was solemnly celebrated in 2015, during which they identified priority areas for the development of domestic science, conditioned by the development of the Republic and added that, in these priority areas, events, the academy plays an important role in the development of the country and in building a knowledge society based on the intellectual development model.
By the Decree of the Presidium to the scientific Departments, scientific institutions and organizations of ANAS, Divisions and Departments of the Presidium of ANAS were tasked to prepare and submit proposals to the Presidium in connection with the 75th anniversary of the Academy, as well as to prepare an Action Plan based on these proposals.
The head of ANAS noted that, in 2018 the scientific institutions of the Academy took an active part in the implementation of numerous state programs and other tasks of state importance.
The speaker stressed that in the course of all these activities, in order to ensure the integrated implementation of the upcoming tasks at the General Meeting of ANAS, Presidium was given relevant instructions to be completed at the Academy in 2019. Academician said that the relevant proposals and the Action Plan for the implementation of these instructions were submitted to the Presidium of ANAS. At the meeting, the Bureau approved the Action Plan and gave the relevant instructions.
The event approved regulations on a memorial sign after academician Mirasadulla Mirkasimov, a memorial sign after academician Mustafa Topchibashev, a memorial sign after academician Zarifa Aliyeva, a memorial sign after academician Yusif Mammadaliyev, a memorial sign after academician Murtuza Naghiyev, a memorial sign after academician Uzeyr Hajibeyli, memorial sign after academician Mikayil Huseynov, a memorial sign after academician Samad Vurgun, memorial sign after academician Musa Aliyev, a memorial sign after academician Hasan Aliyev, a memorial sign academician Zahid Khalilov, memorial sign after academician Azad Mirzajanzade, memorial sign after academician Hasan Abdullayev and a memorial sign after Professor Lotfi A. Zadeh. It was also decided to award the chief specialist of the Center for Strategic Scientific Research of the Presidium of the ANAS Adil Aghayev the Memorable Sign of the ANAS.
At the meeting, were adopted decisions to second the head of the Department of Shamak the Nasreddin Tusi Astrophysical Observatory named after Nasreddin Tusi of ANAS, Ph.D. in Physics Janmammad Rustamov to the Republic of Estonia, research associate of the same institution Aynur Abdulkarimova to the Czech Republic, senior researcher at the Institute of Genetic Resources of ANAS, Ph.D. in Biology Jamala Eldarova to the US, head of the Department of the Institute of Botany of ANAS, PhD in Biology Rashad Salimov and head of the Central Botanical Garden sector of ANAS, PhD in Biology Farid Seyfullaev - to the Germany.
Other decisions of the Presidium made partial changes to the structures of the Institute of Architecture and Arts of ANAS and the Institute of Linguistics named after Nasimi of ANAS.
Further, issues related to anniversaries were considered. The “Action Plan devoted to the 80th anniversary of the National Museum of Azerbaijani Literature after Nizami Ganjavi of ANAS” was approved and relevant instructions were given. In connection with the 70th anniversary of the Vice-president of ANAS, academician Isa Habibbayli, a decision was made to hold a scientific session devoted to the life and work of a scientist, to raise an application to the relevant state bodies on awarding it, etc.
Also, a decision was made to hold a scientific session devoted to the 60th anniversary of academician Nizami Jafarov, his life and work and to prepare a bibliography of the scientist and awarded corresponding member of ANAS Ali Nuriyev the Diploma of ANAS, to hold a scientific session on the life and work of the scientist and the preparation of a bibliographic index of his scientific works devoted to the 80th anniversary of scientist.
Then, by resolution of ANAS Presidium Ph.D. in geological and mineralogical sciences Samir Mammadov admitted as Deputy Director for Infrastructure of the High-Tech Park of ANAS.