AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkında (YT Park) dünyanın aparıcı inspeksiya və sertifikatlaşdırma qurumlarından olan “SGS” şirkətinin (İsveçrə) Azərbaycandakı nümayəndəliyi – “SGS-Azeri LTD” MMC ilə geniş heyətli görüş keçirilib. Əsas məqsəd iki təşkilat arasında əməkdaşlıq əlaqələri və ortaq layihələrdə iştirak ilə bağlı müzakirələrin aparılması olub.
Tədbirdə YT Parkın direktoru, i.ü.f.d. Nazim Şükürov, direktor müavini Məmməd Bağırzadə, AMEA Strateji Elmi Analitik Sınaq Mərkəzinin (SEASM) müdiri Arzu Əlizadə, keyfiyyət üzrə meneceri Kamal Yusifov, SGS Azeri LTD-nin icraçı direktoru Seymur Ağayev, keyfiyyət üzrə meneceri Lyudmila Zaxarova, biznes meneceri Məmmədağa Rüstəmov və laboratoriya meneceri Dilarə Tağıyeva iştirak ediblər.
Görüş çərçivəsində SGS-dən olan nümayəndə heyəti beynəlxalq standartlara cavab verən, akkreditasiyadan keçmiş, qaz, neft və neft-kimya məhsullarının sınaqlarını yüksək səviyyədə həyata keçirən SEASM ilə tanış olub.
Qonaqlara ən müasir cihaz və avadanlıqlarla təchiz edilmiş mərkəzin əsas fəaliyyət istiqamətləri, sınaq otaqlarında yaradılmış innovativ şərait, eləcə də sınaq avadanlığı və ölçmə vasitələri haqqında geniş məlumat verilib. Bildirilib ki, beynəlxalq sınaq metodlarına uyğun tam komplektə edilmiş analitik laboratoriyanın ölkədə və respublikamızın hüdudlarından kənarda çalışan alimlər üçün fundamental tədqiqat mərkəzinə çevrilməsi nəzərdə tutulur.
Şirkət təmsilçiləri laboratoriyada mövcud olan müasir avadanlıqları, ümumilikdə YT Parkda həyata keçirilən layihələr və istehsal edilən rəqabət qabiliyyətli innovativ məhsulları yüksək qiymətləndiriblər, müvafiq istiqamətlərdə əməkdaşlıqda maraqlı olduqlarını bildiriblər.
Qeyd edək ki, mərkəzi qərargahı İsveçrədə yerləşən, 97,0 min əməkdaşı olan qlobal “SGS” şirkəti dünya üzrə çoxsaylı ofis və laboratoriyaya, eyni zamanda böyük müştəri bazasına malikdir.

A large-scale meeting was held at ANAS High Technology Park with the representative of “SGS” (Azerbaijan), one of the world's leading inspection and certification agencies – “SGS-Azeri” LTD. The main goal of the meeting was to discuss cooperation between the two organizations and participation in joint projects.
The event was attended by ANAS High Technology Park Director, Ph.D in Economy Nazim Shukurov, Deputy Director Mammad Baghirzade, Director of the Strategic Scientific and Analytical Center of ANAS Arzu Alizadeh, Quality Manager Kamal Yusifov, Executive Director of “SGS Azeri” LTD Seymur Aghayev, Quality Manager Lyudmila Zakharova, Business Manager Dilara Tagiyeva.
During the meeting, the “SGS” delegation familiarized with Strategic Scientific and Analytical Center of ANAS, which meets international standards, accredited and conducts high-level tests of gas, oil and petrochemical products.
The guests were given extensive information on the main activities of the center, equipped with state-of-the-art facilities and equipment, innovative conditions created in the test rooms, as well as testing equipment and measuring instruments.
It was noted that, the full-fledged analytical laboratory in line with international testing methods is expected to become a fundamental research center for scientists working in the country and abroad.
The global “SGS” company, with headquarters in Switzerland with 97,000 employees, has numerous offices and laboratories around the world, as well as a large customer base.