AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkında (YT Park) dünyanın aparıcı inspeksiya və sertifikatlaşdırma qurumlarından olan “SGS” şirkətinin (İsveçrə) Azərbaycandakı nümayəndəliyi – “SGS-Azeri LTD” MMC ilə geniş heyətli görüş keçirilib. Əsas məqsəd iki təşkilat arasında əməkdaşlıq əlaqələri və ortaq layihələrdə iştirak ilə bağlı müzakirələrin aparılması olub.
Tədbirdə YT Parkın direktoru, i.ü.f.d. Nazim Şükürov, direktor müavini Məmməd Bağırzadə, AMEA Strateji Elmi Analitik Sınaq Mərkəzinin (SEASM) müdiri Arzu Əlizadə, keyfiyyət üzrə meneceri Kamal Yusifov, SGS Azeri LTD-nin icraçı direktoru Seymur Ağayev, keyfiyyət üzrə meneceri Lyudmila Zaxarova, biznes meneceri Məmmədağa Rüstəmov və laboratoriya meneceri Dilarə Tağıyeva iştirak ediblər.
Görüş çərçivəsində SGS-dən olan nümayəndə heyəti beynəlxalq standartlara cavab verən, akkreditasiyadan keçmiş, qaz, neft və neft-kimya məhsullarının sınaqlarını yüksək səviyyədə həyata keçirən SEASM ilə tanış olub.
Qonaqlara ən müasir cihaz və avadanlıqlarla təchiz edilmiş mərkəzin əsas fəaliyyət istiqamətləri, sınaq otaqlarında yaradılmış innovativ şərait, eləcə də sınaq avadanlığı və ölçmə vasitələri haqqında geniş məlumat verilib. Bildirilib ki, beynəlxalq sınaq metodlarına uyğun tam komplektə edilmiş analitik laboratoriyanın ölkədə və respublikamızın hüdudlarından kənarda çalışan alimlər üçün fundamental tədqiqat mərkəzinə çevrilməsi nəzərdə tutulur.
Şirkət təmsilçiləri laboratoriyada mövcud olan müasir avadanlıqları, ümumilikdə YT Parkda həyata keçirilən layihələr və istehsal edilən rəqabət qabiliyyətli innovativ məhsulları yüksək qiymətləndiriblər, müvafiq istiqamətlərdə əməkdaşlıqda maraqlı olduqlarını bildiriblər.
Qeyd edək ki, mərkəzi qərargahı İsveçrədə yerləşən, 97,0 min əməkdaşı olan qlobal “SGS” şirkəti dünya üzrə çoxsaylı ofis və laboratoriyaya, eyni zamanda böyük müştəri bazasına malikdir.

В Парке высоких технологий НАНА (YT Park) состоялась встреча с представителем компании SGS-Azeri LTD, одного из ведущих мировых инспекционных и сертификационных агентств - SGS (Швейцария). Основной целью встречи было обсуждение сотрудничества двух организаций и участия в совместных проектах.
В мероприятии приняли участие директор Парка ВТ, д.ф.п.э. Назим Шукюров, исполнительный директор «SGS Azeri LTD» Сеймур Агаев и другие сотрудники с обеих сторон.
В ходе встречи делегация SGS ознакомилась с SEASM, которая соответствует международным стандартам, аккредитована и проводит высокоуровневые испытания газа, нефти и продуктов нефтехимии.
Гостям была предоставлена обширная информация об основных направлениях деятельности центра, оснащенного самым современным оборудованием, инновационных условиях, а также испытательном оборудовании и измерительных приборах. Было отмечено, что полноценная аналитическая лаборатория в соответствии с международными методами испытаний призвана стать фундаментальным исследовательским центром для ученых, работающих в стране и за рубежом.
Представители компании высоко оценили имеющееся в лаборатории современное оборудование, реализованные в Парке ВТ проекты в целом и произведенную инновационную конкурентоспособную продукцию, а также выразили заинтересованность в сотрудничестве в соответствующих областях.
Глобальная компания "SGS" со штаб-квартирой в Швейцарии, насчитывающая 97 000 сотрудников, имеет многочисленные офисы и лаборатории по всему миру, а также большую клиентскую базу.