Azərbaycanda yayılmış yarasalarda zoonoz xəstəliklərin tədqiqi ilə bağlı araşdırmalara başlanılıb
Məlum olduğu kimi, 2019-cu ilin iyun ayında AMEA-nın Zoologiya İnstitutu və ABŞ-nın EcoHealth Alliance (EHA) təşkilatı arasında əməkdaşlıq haqqında müqavilə imzalanıb. Sənədə əsasən, bu ilin sentyabr ayında Azərbaycanda yayılmış yarasalarda zoonoz xəstəliklərin tədqiqi ilə bağlı çöl işlərinə başlanılıb. Layihə biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, yarasalar üzrə ekspert Nicat Həsənovun koordinatorluğu və Zoologiya İnstitutunun Quru onurğalıları laboratoriyasının əməkdaşlarının bilavasitə iştirakı ilə həyata keçirilir.
Azərbaycanda çöl işləri 2019-2021-ci illəri əhatə edəcək. Tədqiqatlar zamanı yarasalar ilə əlaqədar virusları müəyyənləşdirmək məqsədilə fərdlərin canlı olaraq tutulması, onlardan oral və rektal yaxmaların, həmçinin qanad biopsiyası (DNT nümunəsi) və qan nümunələrinin götürülməsi nəzərdə tutulur.
Qeyd edək ki, EHA - canlı təbiətin və ictimai sağlamlığın mühafizəsini həyata keçirən qlobal qeyri-kommersiya təşkilatıdır. Qurum 2017-ci ildə Qərbi Asiya Yarasalar üzrə Elmi-Tədqiqat Şəbəkəsi tərəfindən təsis edilib. EHA 40 ildən artıqdır ki, yaranan zoonoz xəstəliklər və qlobal sağlamlıq imkanlarının artırılması üzrə 30-dan artıq ölkədə yerli partnyorlarla elmi-tədqiqat işləri həyata keçirir.

Начались полевые исследования в связи с изучением болезни, распространившийся среди летучих мышей
Как известно, в июне 2019 года Институт зоологии НАНА и EcoHealth Alliance США (EHA) подписали соглашение о сотрудничестве. Согласно документу, в сентябре этого года планируется начать полевые работы по изучению болезни зооноза у летучих мышей на территории Азербайджана. Проект будет реализован при непосредственном участии сотрудников лаборатории Института зоологии и координации доктора философии по биологии, эксперта по летучим мышам Ниджата Гусейнова.
Полевые научные работы в Азербайджане запланированы на 2019-2021 годы. Для выявления вирусов, связанных с летучими мышами, во время работ предполагается вылов животных для проведения ряда анализов.
EHA - это глобальная некоммерческая организация, специализирующаяся на защите дикой природы и здоровья в обществе. Организация была основана в 2017 году Научно-исследовательской сетью по летучим мышам. В течение более 40 лет EHA проводит исследования с местными партнерами в более чем 30 странах.