AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun Antropologiya mərkəzinin əməkdaşları "Şahdağ qrupuna" daxil olan xalqların müasir etnomədəni və etnososial durumunu tədqiq edirlər.
2019-cu ilin avqust ayında Antropologiya mərkəzinin direktoru, antropologiya elmləri doktoru Əliağa Məmmədlinin rəhbərliyi altında İsmayıllı rayonunda "Şahdağ qrupuna" daxil olan hapıtlar haqqında məlumat toplanılıb.
Ekspedisiyanın əsas məqsədi polietnik ərazilərdə yaşayan azsaylı etnik qruplar arasında müasir etnomədəni və etnososial proseslərin öyrənilməsidir. Hapıtlar arasında aparılan müşahidələr, sorğular, müsahibələr zamanı əsas diqqət etnik identiklik (kimlik), tarixi yaddaş, ana dillərinin funksionallığı, qonşu etnik qruplarla qarşılıqlı münasibətlər kimi problemlərə, iqtisadi və sosial amillərin gündəlik həyata təsiri məsələlərinə yönəlib.
Hapıtlar tarixən müxtəlif səbəblərdən aran bölgələrə köçərək məskən salmış və hazırda İsmayıllı, Qəbələ, Ağdaş rayonlarında bir neçə kəndlərin əsasını qoymuşlar. Qeyd etmək lazımdır ki, İsmayıllı rayonunda Hapıtlı adında kənd də mövcuddur. Aparılan araşdırmalar göstərib ki, bu kəndin əhalisi “azərbaycanlı” kimliyi ilə özünü dərk edir və kənd sakinləri arasında Azərbaycan dili əsas ünsiyyət dilidir.
Hapıtlar arasında etnik identikliyi araşdırarkan maraqlı proseslər müşahidə olunub. Məlumdur ki, hapıt dili Şimali Qafqaz dillər ailəsinin Nax-Dağıstan qrupunun ləzgi yarımqrupuna aiddir. Bəzi tədqiqatçılar hesab edirlər ki, bu dil qrız dilinin bir dialektidir. Onların fikrincə, bu dialektlər arasında həm də Əlik və Cek kəndlərinin sakinlərinin danışdığı dillər də yer alır. Ekspedisiya zamanı qeyd olunan kəndlərdə aparılan sorğular və müsahibələr bu dillərin həqiqətən də qohumluq əlaqələrində olduğunu və bu kəndlərin sakinlərinin bir-birlərini anlamalarını təsdiq edir. Lakin dil baxımından yaxın olan bu icmaların nümayəndələri özlərini vahid bir etnik birliyinə aid etmirlər. Yəni, etnik identiklik baxımından hapıtlar özlərinin qrızlardan fərqli bir etnosa aid edirlər. Öz kəndləri, adət-ənənələri, davranış qaydaları, tarixi şəxsiyyətləri haqqında məlumat verərkən onlar "biz-onlar" dispozisiyasından çıxış edərək etnik identikliklərini doğma kəndləri ilə əlaqələndirirlər.
Toplanan məlumatlar və aparılan təhlillər qrızları və hapıtları eyni bir etnosa aid etməyə əsas vermir.
Araşdırmalar göstərir ki, etnik qrupların nümayəndələrinin böyuk bir hissəsində müəyyən dərəcədə mürəkkəb strukturlu etnik identiklik müşahidə olunur. Bu, tədqiqata cəlb olunmuş hapıtlara da aiddir. Öz etnosuna identifikasiya ilə yanaşı, bu respondentlər özlərini Azərbaycan etnosunun tərkib hissəsi kimi də dərk edirlər. Respondentlərin cavabları təsdiq edir ki, bu etnoslar etnik mədəniyyətlərinin əsas elementlərini qoruyub saxlamışlar. Xüsusilə bu, dil davranışında özünü biruzə verir. Hapıtların ana dillərinin funksionallıq dərəcəsi çöl tədqiqatları zamanı xüsusi diqqət mərkəzində olub. Məlumdur ki, ana dilinin qorunub saxlanılması, onun etnik qrupun müxtəlif təbəqələri arasında işlənməsi ənənəvi mədəniyyətin, xüsusilə də etnik identikliyin dayanıqlığını təmin edən əsas amillərdəndir. Təsadüfi deyil ki, bölgədə aparılan araşdırmalar zamanı hapıtlar arasında ana dildən istifadə məsələləri sorğuların və müsahibələrin mövzularından biri olmuşdur.

Employees of the Center of Anthropology of the Institute of Archeology and Ethnography of ANAS are studying the modern ethno-cultural and ethno-social status of the peoples belonging to the "Shahdag" group.
A group of employee led by Aliagha Mammadli, a director of the Center of Anthropology, Dr. Anthropology, has gathered information about Hapit people belonging to “Shahdag group”, in August 2019.
The main purpose of the expedition was to study the modern ethno-cultural and ethno-social processes among minority ethnic groups living in polyethnic areas. During surveys, interviews, carrying out among hapit people is mainly focused on issues such as ethnic identity, historical memory, native language functionality, and interactions with neighboring ethnic groups.
The Hapit people have historically moved to lowland areas for various reasons and have now laid the foundations of several villages in Ismayilli, Gabala and Aghdash. It should be noted that in the Ismayilli region there is also a village called Hapitli. Researches have shown that the population of this village is aware of the “Azerbaijani” identity and that Azerbaijani is the main communication language among the villagers.
It is known that the Hapit language belongs to the Lezghian subgroup of the Nakh-Dagestan group of the North Caucasian family of languages. Some researchers believe this language is a dialect of the Griz language. According to them, these dialects also include the languages spoken by the inhabitants of Elik and Jek villages. Surveys and interviews in the villages mentioned during the expedition confirm that these languages are indeed related and that the inhabitants of these villages understand each other. However, representatives of these linguistic communities do not refer to themselves as a single ethnic group. In other words, in terms of ethnic identity, Hapit people refer to their ethnicity as different from that of the Griz.
The collected data and analyze do not provide a basis for referring Griz and Hapit people to the same ethnos.
Studies show that in a large part of ethnic groups, there is a certain degree of ethnic identity. This also applies to research of Hapit people. In addition to identifying their ethnicity, these respondents also perceive themselves as an integral part of the Azerbaijani ethnicity. Respondents' responses confirm that these ethnic groups have preserved the essential elements of their ethnic culture. This is especially true in language behavior. It is no coincidence that during the regional studies, the use of native language among Hapit people has been the subject of surveys and interviews.