Oktyabrın 8-də AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin (FRTEB) növbəti büro iclası keçirilib. Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, büro üzvləri, müvafiq elmi müəssisələrin rəhbərləri, eləcə də bir sıra alim və mütəxəssislər iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan FRTEB-in akademik-katibi, akademik Nazim Məmmədov gündəlikdəki məsələləri diqqətə çatdırıb. O, bugünkü iclasda “Müşahidə olunmuş 125 QeV kütləli bozon həqiqətən Standart modelin Hiqqs bozonudur, yaxud spini 0 və 2 olan yeni neytral bozonların varlığı reallıqdır?” adlı məruzə ilə yanaşı, bir sıra elmi-təşkilati və kadr məsələlərinin müzakirə olunacağını diqqətə çatdırıb.
Məruzəni təqdim edən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası sədrinin müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Vəli Hüseynov bildirib ki, 2012-ci il iyulun 4-də Böyük Adron Kollayderinin ATLAS və CMS eksperimentlərində kütləsi 126 QeV ətrafında olan və xassələri standart modelin qabaqcadan söylədiyi Hiqqs bozonunun xassələrinə uyğun gələn yeni neytral bozon kəşf olunub. Aparılmış təhlillər nəticəsində standart modeldən bəzi kənaraçıxmaların mövcudluğu elmi problem olaraq ortaya qoyulub.
V.Hüseynov ATLAS və CMS eksperimentlərində müşahidə olunmuş Hiqqs bozonu ilə bağlı açıq qalmış çoxsaylı sualların ortaya çıxdığını deyib. O, bu sualların cavablandırılması üçün bircins maqnit sahəsində kütləyə malik olan ixtiyari neytral bozonun W-bozon cütünə parçalanmasının tədqiq edildiyini qeyd edib.
Məruzə ətrafında akademiklər Nazim Məmmədov, Telman Əliyev, AMEA-nın müxbir üzvləri Əminağa Sadıqov, Bilal Bilalov, Oktay Qasımov, Bakı Dövlət Universitetinin professoru Sərhəddin Abdullayev, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru Şakir Nağıyev suallarla çıxış ediblər.
AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Rasim Əliquliyev məruzə ilə bağlı fikirlərini bölüşərək, mövzunun Azərbaycan elminin prioritet istiqamətlərinə daxil olduğunu söyləyib. Məruzənin AMEA-nın Rəyasət Heyətində müzakirəyə çıxarılmasının məqsədəuyğun olduğunu deyən alim bu kimi prioritet mövzularda araşdırmaların davam etdirilməsinin zəruriliyini qeyd edib.
İclasda FRTEB-in qərarına əsasən, məruzənin kainatın dərk olunması və fizikanın inkişafı nöqteyi-nəzərindən nüvə fizikasının ayrıca bölməsi olan elementar zərrəciklər fizikası, kosmologiya və astrofizika üçün mühüm elmi əhəmiyyəti nəzərə alınıb. Xarici maqnit sahəsində elementar zərrəciklərin qarşılıqlı təsirlərinin tədqiq olunması və onların astrofizika, kosmologiya və laboratoriya şəraitində tətbiq imkanlarının araşdırılması mühüm elmi məsələ kimi qeyd edilib və bu tədqiqatlara doktorant və magistrlərin cəlb edilməsi məqsədəuyğun hesab olunub.
Elmi məruzədə qeyd olunan prioritet məsələlərlə bağlı nüvə fizikasının ayrıca bölməsi olan elementar zərrəciklər fizikası, kosmologiya və astrofizika sahələrində müvafiq elmi-tədqiqatların aparılmasına hərtərəfli köməyin, o cümlədən maliyyə dəstəyinin göstərilməsi barədə AMEA Rəyasət Heyəti qarşısında vəsatət qaldırılması təklif olunub.
Daha sonra akademik R.Əliquliyev AMEA-nın Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin 2019-cu il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatının keçirilməsinin təşkili haqqında çıxış edib. O, gündəliyə daxil olan məsələlərin geniş şəkildə müzakirəyə çıxarılması məqsədilə bölmənin iclaslarının iki gün ərzində keçirilməsini təklif edib.
Alim bölmənin kurasiyasında olan digər elm və təhsil müəssisələrinin, həmçinin AMEA üzvlərinin hesabatlarının da dinlənilməsi üçün lazımi şəraitin yaradılacağını vurğulayıb.
“AMEA-nın 2020-2025-ci illər üçün Milli İnkişaf Proqramı”na təkliflər haqqında çıxış edən R.Əliquliyev AMEA-da növbəti 5 ildə yerinə yetiriləcək işlər, prioritet istiqamətlərdə həyata keçiriləcək tədqiqatlar, elm və təhsilin inteqrasiyası və digər aktual məsələlərlə bağlı görüləcək işlərə dair kompleks təkliflərin hazırlanaraq Rəyasət Heyətinə təqdim olunmasının vacibliyini qeyd edib.
Akademik müasir dövrdə ölkəmizdə gedən dəyişikliklərin, inkişaf tendensiyalarının ciddi elmi dəstək tələb etdiyini vurğulayaraq, bu istiqamətdə FRTEB-in qarşısında da ciddi vəzifələrin dayandığını söyləyib. Bildirib ki, əməkdaşların sosial vəziyyətinin yaxşılaşdırılması, sosial siyasətin həyata keçirilməsi, yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması, elektron elmin inkişafı və s. ilə bağlı dünya təcrübəsi öyrənilməli və ölkəmizdə tətbiqi ilə bağlı alimlər tərəfindən kompleks tədbirlər görülməlidir.
İclasda FRTEB-in elmi-müəssislərinin maddi-texniki bazasının gücləndirilməsinə dair təkliflər də müzakirə olunub. Bildirilib ki, bölmənin bəzi institut və təşkilatları müasir proqram təminatlı texniki avadanlıqlarla təmin olunmalıdır. Həmçinin FRTEB-yə daxil olan müəssisələrin şəbəkə infrastrukturunun təkmilləşdirilməsi, elmi təyinatlı avadanlıqların əldə olunması və s. ilə bağlı təkliflərin hazırlanaraq AMEA Rəyasət Heyətinə təqdim olunması tövsiyə edilib.
Daha sonra AMEA-nın Fizika İnstitutunun əməkdaşı Asif Əsədovun Birləşmiş Nüvə Tədqiqatları İnstitutuna ezam edilməsi, AMEA-nın Biofizika İnstitutunun Elmi Şurasının tərkibində qismən dəyişiklik edilməsi, eləcə də Biofizika İnstitutunun əməkdaşı Zərifə Osmanlının Fransanın Monpelye Universitetinə ikili doktorantura təhsili almaq məqsədilə ezam olunması haqqında qərarlar müzakirə olunub.

ANAS Division of Physical Mathematical and Technical Sciences held a meeting
ANAS Division of Physical Mathematical and Technical Sciences held a meeting at ANAS Institute of Control Systems on October 8. The event was attended by the vice president of ANAS, members of the bureau, heads of relevant scientific institutions, as well as a number of scientists and experts.
Academician-secretary of the DPMTS, academician Nazim Mammadov opened the event, informed the participants on the agenda issues. He noted that, a number of scientific, organizational and personnel issues will be discussed at today's session.
The deputy chairman of the Higher Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan, corresponding member of ANAS Vali Huseynov, who presented the report, said that on July 4, 2012, as a result of research at the Large Hadron Collider, a new neutral particle with a mass of about 125-126 GeV was discovered.
The discovery of the Higgs boson with characteristics corresponding to the predictions of the Standard Model was carried out by two LHC experiments: ATLAS and CMS. As a result of the analysis, the existence of some deviations from the standard model was identified as a scientific problem.
V.Huseynov said that, regarding Higgs observed in the ATLAS and CMS experiments, a number of questions remained open. He said that, the answer to these questions was to study the fragmentation of a single neutral magnet with a magnetic field mass in a pair of W-bosons.
Academicians Nazim Mammadov, Telman Aliyev, corresponding members of ANAS Aminag Sadigov, Bilal Bilalov, Oktay Gasimov, Professor of Baku State University Sarkhaddin Abdullaev and Doctor of physical and mathematical sciences Shakir Naghiyev delivered the reports.
ANAS Vice-President, academician Rasim Alguliyev shared his opinion on the report and said that this topic relates to the priority areas of Azerbaijani science. The scientist noted that, it is advisable to provide a report for discussion by the Presidium of ANAS, emphasized the importance of scientific work in priority areas.
According to the decision of the Department, the report considers important scientific significance for elementary particle physics, cosmology and astrophysics, from the point of view of studying the Universe. The study of the interaction of elementary particles with external magnetic particles and their potential application in astrophysics, cosmology and laboratory conditions was considered an important scientific problem and it was considered advisable to involve doctoral students and undergraduates in these studies.
An application was proposed to the Presidium of ANAS to provide comprehensive support, including financial support, for conducting relevant studies in the field of particle physics, cosmology and astrophysics, which is a separate unit of nuclear physics in the priority areas mentioned in the scientific report.
Then, academician R.Alguliyev delivered a report on the organization of the report of the Division of Physical, Mathematical and Technical Sciences of ANAS on scientific, scientific and organizational activities for 2019. He proposed holding a meeting for two days to discuss agenda items. The scientist noted that, the necessary conditions will be created for listening to the reports of other scientific and educational institutions, as well as ANAS members.
Speaking about the proposals of the “National ANAS Development Program for 2020–2025”, R.Alguliyev spoke on the work that will be done in the next 5 years, research in priority areas, the integration of science and education, and other pressing issues. Academician also emphasized the importance of preparing comprehensive proposals for the Bureau He noted that, changes and development trends in our country in the modern period require serious scientific support, in this situation and the department faces a number of serious tasks.
R.Alguliyev added that, in order to increase the social status of workers, implement social policies, train highly qualified personnel and develop electronic science, it is necessary to study the world experience and scientists need to take comprehensive measures to introduce it in our country.
The meeting also discussed proposals to strengthen the material and technical base of research institutions of the Division of Physical and Technical Sciences. It was noted that, some institutions and organizations should be provided with up-to-date software. It was recommended to prepare proposals and submit them to the Presidium of ANAS on the issue of improving the network infrastructure of institutions included in the Division of Physical Mathematical and Technical Sciences, the acquisition of scientific equipment, etc.