AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadənin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Bolqarıstan Respublikasının Elmlər Akademiyasının 150 illiyinə həsr edilmiş yubiley tədbirlərində iştirak etmək üçün Sofiya şəhərində səfərdə olub.
Səfərin ilk günü akademik Akif Əlizadə Bolqarıstan Respublikasının vitse-prezidenti İliyana Yotova ilə görüşüb.
Görüş zamanı iki ölkə arasında mövcud elmi əməkdaşlıq əlaqələri müzakirə edilib, bu münasibətlərin bundan sonra da inkişaf etdirilməsi və daha geniş miqyas alaraq müxtəlif sahələrə şamil olunması qərara alınıb.
Həmin gün nümayəndə heyəti Bolqarıstan Respublikasının Energetika naziri Temenujka Petkova ilə görüşüb və iki tərəfi maraqlandıran bir sıra məsələlər müzakirə edilib. Görüşdə akademik Akif Əlizadə T.Petkovaya “Azərbaycan Respublikası diplomatik xidmət orqanlarının 100 illiyi (1919-2019)” yubiley medalını təqdim edib.
Daha sonra nümayəndə heyəti Bolqarıstan Elmlər Akademiyasının Milli Təbiət Tarixi Muzeyində olub. Muzeyin direktoru, professor Nikolay Spasovla keçirilən görüşdə Kiçik Qafqazda, Azərbaycanın Daşkəsən rayonu ərazisində tapılan qranat (Süleymandaşı) mineral daşı muzeyə hədiyyə edilib.
Səfərin ikinci günü Bolqarıstan Elmlər Akademiyasının yaradılmasının 150 illik yubileyi ilə əlaqədar rəsmi mərasim keçirilib. Tədbirdə AMEA prezidentinin videomüraciəti nümayiş olunub. Daha sonra akademik A.Əlizadə geniş nitq söyləyib. Yubiley tədbirində Bolqarıstan Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik Julian Revalskiyə neft buruğunun maketi hədiyyə edilib.
Akademik Akif Əlizadə, həmçinin Bolqarıstan Dövlət Televiziyasına geniş müsahibə verib.
Yubiley mərasimi Bolqarıstanın Milli Mədəniyyət Sarayında başa çatıb. Bolqarıstanın hökumət rəsmilərinin, parlament nümayəndələrinin, alimlərin və qonaqların iştirak etdikləri tədbirdə Prezident Rumen Radev, Bolqarıstan Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik Yulian Revalski və başqaları çıxış ediblər.

Delegation led by Academician Akif Alizade paid a visit to Bulgaria
The delegation led by the President of ANAS, academician Akif Alizadeh, visited the city of Sofia to attend in the celebration of the 150th anniversary of the Bulgarian Academy of Sciences.
On the first day of the visit, Academician Akif Alizade met with Vice President of the Republic of Bulgaria Iliana Yotova.
During the meeting, the existing scientific cooperation between the two countries was discussed, and it was decided to further develop these relations and extend them to different areas.
On the same day, the delegation met with Bulgarian Energy Minister Temenuyka Petkova and discussed a number of issues of mutual interest. Academician Akif Alizadeh presented the Minister with the medal "100th anniversary of the diplomatic service of Azerbaijan."
Then the delegation visited the National Museum of Natural History of the Bulgarian Academy of Sciences. During a meeting with the director of the museum, professor Nikolai Spassov, the mineral stone grant (Suleymandashi) found in the Lesser Caucasus, on the territory of the Dashkesan region of Azerbaijan was presented to the museum as a gift.
On the second day of the visit, an official ceremony was held in honor of the 150th anniversary of the Bulgarian Academy of Sciences. At the event, a video appeal of the President of ANAS was demonstrated. Then Academician A. Alizadeh made an extensive speech. At the anniversary event, the President of the Academy of Sciences of Bulgaria, Academician Julian Rewalski, was presented a model of an oil well.
Academician Akif Alizadeh also gave an extensive interview to Bulgarian state television.
The anniversary ceremony ended at the Bulgarian National Palace of Culture. At the event, which was attended by the President of the Republic of Bulgaria, members of the government, representatives of parliament, scientists and guests, the head of the country Rumen Radev, President of the Academy of Sciences of Bulgaria Academician Julian Rewalski and others spoke.