AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadənin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Bolqarıstan Respublikasının Elmlər Akademiyasının 150 illiyinə həsr edilmiş yubiley tədbirlərində iştirak etmək üçün Sofiya şəhərində səfərdə olub.
Səfərin ilk günü akademik Akif Əlizadə Bolqarıstan Respublikasının vitse-prezidenti İliyana Yotova ilə görüşüb.
Görüş zamanı iki ölkə arasında mövcud elmi əməkdaşlıq əlaqələri müzakirə edilib, bu münasibətlərin bundan sonra da inkişaf etdirilməsi və daha geniş miqyas alaraq müxtəlif sahələrə şamil olunması qərara alınıb.
Həmin gün nümayəndə heyəti Bolqarıstan Respublikasının Energetika naziri Temenujka Petkova ilə görüşüb və iki tərəfi maraqlandıran bir sıra məsələlər müzakirə edilib. Görüşdə akademik Akif Əlizadə T.Petkovaya “Azərbaycan Respublikası diplomatik xidmət orqanlarının 100 illiyi (1919-2019)” yubiley medalını təqdim edib.
Daha sonra nümayəndə heyəti Bolqarıstan Elmlər Akademiyasının Milli Təbiət Tarixi Muzeyində olub. Muzeyin direktoru, professor Nikolay Spasovla keçirilən görüşdə Kiçik Qafqazda, Azərbaycanın Daşkəsən rayonu ərazisində tapılan qranat (Süleymandaşı) mineral daşı muzeyə hədiyyə edilib.
Səfərin ikinci günü Bolqarıstan Elmlər Akademiyasının yaradılmasının 150 illik yubileyi ilə əlaqədar rəsmi mərasim keçirilib. Tədbirdə AMEA prezidentinin videomüraciəti nümayiş olunub. Daha sonra akademik A.Əlizadə geniş nitq söyləyib. Yubiley tədbirində Bolqarıstan Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik Julian Revalskiyə neft buruğunun maketi hədiyyə edilib.
Akademik Akif Əlizadə, həmçinin Bolqarıstan Dövlət Televiziyasına geniş müsahibə verib.
Yubiley mərasimi Bolqarıstanın Milli Mədəniyyət Sarayında başa çatıb. Bolqarıstanın hökumət rəsmilərinin, parlament nümayəndələrinin, alimlərin və qonaqların iştirak etdikləri tədbirdə Prezident Rumen Radev, Bolqarıstan Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik Yulian Revalski və başqaları çıxış ediblər.

Делегация во главе с академиком Акифом Ализаде побывала с визитом в Болгарии
Делегация во главе с президентом НАНА академиком Акифом Ализаде посетила город Софию для участия в праздновании 150-летия Академии наук Болгарии.
В первый день визита академик Акиф Ализаде встретился с вице-президентом Республики Болгария Илианой Йотовой.
В ходе встречи обсуждалось существующее научное сотрудничество между двумя странами, и было решено и дальше развивать эти отношения и распространять их на разные сферы.
В тот же день делегация встретилась с министром энергетики Болгарии Теменуйкой Петковой и обсудила ряд вопросов, представляющих взаимный интерес. Академик Акиф Ализаде представил министру медаль «100-летие дипломатической службы Азербайджана».
Затем делегация посетила Национальный музей естественной истории Академии наук Болгарии. Во время встречи с директором музея, профессором Николаем Спасовым в качестве дара музею был представлен минеральный камень грант (Сулейманандаши), найденный на Малом Кавказе, на территории Дашкесанского района Азербайджана.
Во второй день визита состоялась официальная церемония в честь 150-летия Академии наук Болгарии. На мероприятии было продемонстрировано видео-обращение президента НАНА. Затем академик А.Ализаде выступил с обширной речью. На юбилейном мероприятии Президенту Академии наук Болгарии академику Юлиану Ревальскому был представлен макет нефтяной скважины.
Академик Акиф Ализаде также дал обширное интервью Болгарскому государственному телевидению.
Юбилейная церемония завершилась в Болгарском национальном дворце культуры. На мероприятии, в котором приняли участие Президент Республики Болгария, члены правительства, представители парламента, ученые и гости, выступили глава страны Румен Радев, президент Академии наук Болгарии академик Юлиан Ревальски и др.