Bakıda VI Beynəlxalq Uşaq və Gənclik Ədəbiyyatı Simpoziumu keçirilir
Oktyabrın 18-də AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında VI Beynəlxalq Uşaq və Gənclik Ədəbiyyatı Simpoziumu keçirilir. Builki simpozium “Uşaq musiqisi, uşaq nəğmələri, laylalar və bəstələnmiş uşaq şeirləri” mövzusuna həsr olunub.
Əvvəlcə kitabxanan foyesindən uşaq rəsmləri, uşaq ədəbiyyatı nəşrlərindən ibarət sərgi nümayiş etdirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın vitse-prezidenti, Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli açaraq Azərbaycan uşaq ədəbiyyatının yaranma tarixi və inkişaf mərhələlərinə nəzər salıb. Ölkəmizdə uşaq ədəbiyyatının zəngin ənənələri olduğunu deyən alim  istər XX əsrin əvvəllərində, istərsə də sovet dövründə yaradılmış Azərbaycan uşaq ədəbiyyatı nümunələrinin dünya uşaq ədəbiyyatı xəzinəsinin nadir inciləri olduğunu vurğulayıb.
İsa Həbibbəyli müstəqillik dövrü uşaq ədəbiyyatının hədəfləri və problemlərindən danışaraq, institutda müvafiq sahənin öyrənilməsi istiqamətində mühüm işlərin görüldüyünü, Uşaq ədəbiyyatı şöbəsinin yaradıldığını diqqətə çatdırıb. Uşaq ədəbiyyatının xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyini, bu məsələnin müzakirəsinə böyük ehtiyac duyulduğunu deyən AMEA-nın vitse-prezidenti simpoziumun alimlərin, yazıçı və naşirlərin fikir və mülahizələrini söyləmək, problemdən çıxış yolu tapmaq üçün əlverişli platforma olacağını qeyd edib.
Daha sonra Türkiyənin Uşaq və Gənclik Ədəbiyyatı Yazarlar Birliyinin İdarə Heyətinin sədri Bican Veysəl Yıldız çıxış edərək Azərbaycanda təşkil edilən bu simpoziumun əhəmiyyətindən danışıb. Bildirib ki, təmsil etdiyi qurum türk və İslam dünyasının uşaq ədəbiyyatı nümunələrinin toplanıb nəşr edilməsi işini həyata keçirir. Əsas məqsəd isə uşaqların vətənpərvərlik ruhunu yüksəltmək, onlarda milli ruhu aşılamaqdır.

18 октября в Центральной научной библиотеке НАНА состоялся VI Международный симпозиум по детской и юношеской литературе. В этом году симпозиум посвящен «Детской музыке, детским песням, колыбельным и композиционным детским стихам».
На фойе библиотеки была продемонстрирована выставка детских рисунков и детской литературы.
Открывая мероприятие, вице-президент НАНА, директор Института литературы им. Низами Иса Габиббейли проинформировал об истории и этапах развития детской литературы в Азербайджане. Отметив, что в нашей стране существуют богатые традиции детской литературы, ученый сказал, что образцы детской азербайджанской литературы, созданные как в начале 20-го века, так и в советский период, являются редкими жемчужинами мировой детской литературы.
Иса Габиббейли рассказал о целях и проблемах детской литературы в период независимости и отметил, что в институте была проделана важная работа по изучению соответствующей области и созданию отдела детской литературы. Он отметил, что детская литература имеет большое значение и что существует острая необходимость в обсуждении этого вопроса.
Выступая на мероприятии, председатель Правления Союза писателей детской и юношеской литературы Турции Биджан Вейсел Йылдыз рассказал о важности этого симпозиума в Азербайджане. Он сказал, что представляемая им организация занимается сбором и публикацией образцов детской литературы тюркского и исламского мира. Основная цель - воспитать патриотический дух у детей и привить им национальный дух.