AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkında istehsal edilən qurutma avadanlığının təqdimatı olub
AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkında (YT Park) fərdi sahibkar Fəxrəddin Quluzadənin hazırladığı təbii qurutma avadanlığının təqdimatı keçirilib.
Tədbiri YT Parkın direktoru, Yer elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Samir Məmmədov açaraq rəhbərlik etdiyi qurumun Prezident İlham Əliyevin 8 noyabr 2016-cı il tarixli Sərəncamı ilə yaradıldığını xatırladıb. Qeyd edib ki, YT Parkın yaradılmasında əsas məqsəd iqtisadiyyatın davamlı inkişafı və rəqabət qabiliyyətinin artırılmasına, müasir elmi və texnoloji nailiyyətlərə əsaslanan innovasiya və yüksək texnologiya sahələrinin genişləndirilməsinə, elmi tədqiqatların aparılmasına və yeni texnologiyaların işlənilməsi üzrə müasir komplekslərin yaradılmasına dövlət dəstəyini daha da artırmaqdır.
Sonra F.Quluzadə çıxış edərək istehsal etdiyi avadanlıq haqqında tədbir iştirakçılarına məlumat verib. Bildirib ki, Azərbaycan istehsalı olan bu qurutma avadanlığı qazla çalışaraq isti hava dövriyyəsi yaradır və meyvələrin qurudulmasına imkan yaradır. Onun sözlərinə görə, YT Parkda istehsal olunan bu cihaz xarici ölkələrdəki oxşar avadanlıqlardan 2-3 dəfə ucuz başa gəlir: "Qurutma avadanlığından istifadə etməklə yay mövsümündə bol və ucuz olan məhsulu qurudub daha uzun müddət saxlamaq və istehlak etmək mümkündür".

Presentation of drying equipment made at the High Technology Park of ANAS
Presentation of natural drying equipment by individual entrepreneur Fakhraddin Guluzadeh was held at the High Technology Park of ANAS.
Opening the event, director of HT Park, PhD in Earth Sciences, associate professor Samir Mammadov opened the event and recalled that the organization headed by President Ilham Aliyev's decree dated November 8, 2016. He noted that the main purpose of the HT Park is to increase government support for sustainable economic growth and competitiveness, expanding innovation and high-tech industries based on modern scientific and technological achievements, research and development of modern technologies.
F. Guluzadeh then spoke about the equipment he made. He said that these drying equipment, produced in Azerbaijan, will allow for hot air circulation and allow drying of fruits. According to him, this device manufactured in HT Park costs 2-3 times cheaper than similar equipment in foreign countries.
He then demonstrated the equipment.
At the end of the event, the participants got acquainted with the material and technical base and modern equipment of the park.