AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkında istehsal edilən qurutma avadanlığının təqdimatı olub
AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkında (YT Park) fərdi sahibkar Fəxrəddin Quluzadənin hazırladığı təbii qurutma avadanlığının təqdimatı keçirilib.
Tədbiri YT Parkın direktoru, Yer elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Samir Məmmədov açaraq rəhbərlik etdiyi qurumun Prezident İlham Əliyevin 8 noyabr 2016-cı il tarixli Sərəncamı ilə yaradıldığını xatırladıb. Qeyd edib ki, YT Parkın yaradılmasında əsas məqsəd iqtisadiyyatın davamlı inkişafı və rəqabət qabiliyyətinin artırılmasına, müasir elmi və texnoloji nailiyyətlərə əsaslanan innovasiya və yüksək texnologiya sahələrinin genişləndirilməsinə, elmi tədqiqatların aparılmasına və yeni texnologiyaların işlənilməsi üzrə müasir komplekslərin yaradılmasına dövlət dəstəyini daha da artırmaqdır.
Sonra F.Quluzadə çıxış edərək istehsal etdiyi avadanlıq haqqında tədbir iştirakçılarına məlumat verib. Bildirib ki, Azərbaycan istehsalı olan bu qurutma avadanlığı qazla çalışaraq isti hava dövriyyəsi yaradır və meyvələrin qurudulmasına imkan yaradır. Onun sözlərinə görə, YT Parkda istehsal olunan bu cihaz xarici ölkələrdəki oxşar avadanlıqlardan 2-3 dəfə ucuz başa gəlir: "Qurutma avadanlığından istifadə etməklə yay mövsümündə bol və ucuz olan məhsulu qurudub daha uzun müddət saxlamaq və istehlak etmək mümkündür".

Состоялась презентация сушильного оборудования, производимого Парком высоких технологий НАНА
В Парке высоких технологий (Парк ВТ) НАНА прошла презентация оборудования для естественной сушки индивидуального предпринимателя Фахраддина Гулузаде.
Мероприятие открыл директор Парка ВТ доктор философии по наукам о Земле, доцент Самир Мамедов, который напомнил, что возглавляемая им организация была создана Распоряжением Президента Ильхама Алиева от 8 ноября 2016 года. Он отметил, что основной целью Парка ВТ является усиление государственной поддержки устойчивого экономического роста и конкурентоспособности, расширению инновационных и высокотехнологичных производств на основе современных научно-технических достижений, исследований и разработок современных технологий.
Затем Ф.Гулузаде выступил с речью и проинформировал участников об оборудовании. По его словам, производимое в Азербайджане сушильное оборудование работает при помощи природного газа, создает циркуляцию горячего воздуха и условия для сушки фруктов. По его словам, стоимость этого оборудования, производимого в Парке ВТ, в 2-3 раза дешевле, чем аналогичное оборудование в зарубежных странах.
Затем он продемонстрировал оборудование.
В конце участники мероприятия ознакомились с материально-технической базой и современным оборудованием парка.