Rusiyalı alimlər Dendrologiya İnstitutunda becərilən bitkilərlə maraqlanıblar
Rusiyanın Tambov Vilayətinin Miçurin adına Federal Elmi Mərkəzinin direktoru Mixail Akimov və Tambov Kənd Təssərrüfatı Elmi Tədqiqat İnstitutunun direktoru Aleksey Şabalkin Dendrologiya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Tofiq Məmmədovla görüşüb.
Görüşdə Azərbaycanda becərilən alma növləri və məhsuldar keyfiyyətli sortların seçilməsi, şimal bölgəsində onların introduksiyası və iqlimləşdirilməsi məsələləri müzakirə edilib.  Həmçinin əhəmiyyətli bitkilərin introduksiyası və iqlimləşdirilməsi sahəsində birgə elmi-tədqiqat işlərinin aparılması üçün müqavilənin imzalanması barədə razılıq əldə olunub.
Daha sonra qonaqlar Dendrologiya İnstitutunun müasir avadanlıqlarla təhciz olunmuş laboratoriyaları, burada yerinə yetirilən elmi-tədqiqat işləri ilə tanış olub, yeni üslübda qurulmuş istixanalarda becərilən tropik və subtropik mənşəli bitkilərlə maraqlanıblar.
Sonda rusiyalı qonaqlara “Azərbaycan dendroflorası”nın V cildliyi və “Azərbaycanın nadir və nəsli kəsilməkdə olan ağac və kol bitkilər” kitabları təqdim edilib.

Директор Федерального научного центра им. Мичурина Тамбовской области России Михаил Акимов и директор Тамбовского научно-исследовательского института сельского хозяйства Алексей Шабалкин встретились с директором Института дендрологии, членом-корреспондентом НАНА Тофигом Мамедовым.
На встрече обсуждались виды яблок, выращиваемых в Азербайджане, и отбор плодоносных сортов, а также вопросы их интродукции и акклиматизация в северном регионе. Была достигнута договоренность о заключении договора о проведении совместных научных исследований по интродукции и акклиматизации важных растений.
Далее гости ознакомились с оснащенными современным оборудованием лабораториями Института дендрологии, проведенными здесь исследовательскими работами. Интерес зарубежных гостей вызвали тропические и субтропические растения, выращиваемые в теплицах нового стиля.
В заключение российским гостям были представлены пятитомник «Азербайджанская дендрофлора» и книга «Редкие и исчезающие деревья и кустарники Азербайджана».