Rusiyalı alimlər Dendrologiya İnstitutunda becərilən bitkilərlə maraqlanıblar
Rusiyanın Tambov Vilayətinin Miçurin adına Federal Elmi Mərkəzinin direktoru Mixail Akimov və Tambov Kənd Təssərrüfatı Elmi Tədqiqat İnstitutunun direktoru Aleksey Şabalkin Dendrologiya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Tofiq Məmmədovla görüşüb.
Görüşdə Azərbaycanda becərilən alma növləri və məhsuldar keyfiyyətli sortların seçilməsi, şimal bölgəsində onların introduksiyası və iqlimləşdirilməsi məsələləri müzakirə edilib.  Həmçinin əhəmiyyətli bitkilərin introduksiyası və iqlimləşdirilməsi sahəsində birgə elmi-tədqiqat işlərinin aparılması üçün müqavilənin imzalanması barədə razılıq əldə olunub.
Daha sonra qonaqlar Dendrologiya İnstitutunun müasir avadanlıqlarla təhciz olunmuş laboratoriyaları, burada yerinə yetirilən elmi-tədqiqat işləri ilə tanış olub, yeni üslübda qurulmuş istixanalarda becərilən tropik və subtropik mənşəli bitkilərlə maraqlanıblar.
Sonda rusiyalı qonaqlara “Azərbaycan dendroflorası”nın V cildliyi və “Azərbaycanın nadir və nəsli kəsilməkdə olan ağac və kol bitkilər” kitabları təqdim edilib.

Mikhail Akimov, director of the Federal Scientific Center of Michurin of the Tambov region of Russia and Alexei Shabalkin, director of Tambov Research Institute of Agriculture, met with the director of the Institute of Dendrology, corresponding member of ANAS Tofig Mammadov.
The meeting discussed the selection of apples grown in Azerbaijan and the selection of high-quality varieties, their introduction and acclimatization in the northern region. Signing of an agreement has been obtained to conclude a joint research project on the introduction and acclimatization of important plants.
Later, the guests got acquainted with the laboratories of the Institute of Dendrology, equipped with modern equipment, research work done here, and tropical and subtropical plants grown in newly established oranges.
Finally, Russian guests were submitted the 5th volume of the "Azerbaijani dendroflora", "Rare and endangered trees and shrubs of Azerbaijan".