Azərbaycanlı alimlər Almaniyada beynəlxalq konqresdə iştirak ediblər
Almaniyanın Visbaden şəhərində tibbi turizmlə məşğul olan "Quality in Health Prevention" təşkilatının dəstəyi ilə "Sağlamlığın müdafiəsi üzrə Avropa günü" konqresi keçirilib.
Fransa, Belçika, Slovakiya, Çexiya, Çin, Rusiya, Qazaxıstan və s. ölkələrdən alimlərin qatıldığı tədbirdə Azərbaycanı akademik Abdulla Qarayev adına Fiziologiya İnstitutunun direktoru, biologiya elmləri doktoru, professor Ulduz Həşimovanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti təmsil edib.
Tədbirdə U.Həşimova tibbi bərpa və kurortologiyada geniş istifadə olunan ağ naftalan yağının müalicəvi təsirləri üzrə eksperimental tədqiqatların nəticələrini təqdim edib. Bundan əlavə, qurultayda Azərbaycan nümayəndə heyəti tərəfindən ağ naftalan yağından hazırlanan kosmetik məhsullardan ibarət xüsusi stend təşkil olunub.
Almaniyanın Mainz Universiteti, Slovakiyanın Tibb Universiteti və Gürcüstanın Beretaşvili adına Eksperimental Biotibb Mərkəzi AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının yeni innovativ məhsulu olan ağ naftalan yağının terapevtik təsir mexanizmlərini öyrənməyə və gələcəkdə "Horizon 2020" proqramı üzrə birgə layihə həyata keçirməyə hazır olduqlarını bildiriblər.

Azerbaijani scientists participated in the international congress in Germany
The European Health Day Congress was held in Wiesbaden, Germany with the support of Quality in Health Prevention Organization.
Azerbaijan has been represented by the delegation led by Ulduz Hashimova, a director of the Institute of Physology named after acad. Abdulla Garayev, Doctor of Biology and Professor, at the event with participation of scientists from France, Belgium, Slovakia, Czech Republic, China, Russia, Kazakhstan and different countries.
At the event, U. Hashimova presented the results of experimental studies on the therapeutic effects of white naphthalene oil, widely used in medical rehabilitation and resort. In addition, a special stand of cosmetic products made of white naphtha oil was organized by the Azerbaijani delegation.
Mainz University of Germany, Medical University of Slovakia and Experimental Biomedical Center named after Beretashvili of Georgia expressed readiness to study the therapeutic effects of white naphtha oil, a new innovative product of ANAS High Technology Park, and to implement a joint project under the Horizon 2020 program.