Azərbaycanlı alimlər Almaniyada beynəlxalq konqresdə iştirak ediblər
Almaniyanın Visbaden şəhərində tibbi turizmlə məşğul olan "Quality in Health Prevention" təşkilatının dəstəyi ilə "Sağlamlığın müdafiəsi üzrə Avropa günü" konqresi keçirilib.
Fransa, Belçika, Slovakiya, Çexiya, Çin, Rusiya, Qazaxıstan və s. ölkələrdən alimlərin qatıldığı tədbirdə Azərbaycanı akademik Abdulla Qarayev adına Fiziologiya İnstitutunun direktoru, biologiya elmləri doktoru, professor Ulduz Həşimovanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti təmsil edib.
Tədbirdə U.Həşimova tibbi bərpa və kurortologiyada geniş istifadə olunan ağ naftalan yağının müalicəvi təsirləri üzrə eksperimental tədqiqatların nəticələrini təqdim edib. Bundan əlavə, qurultayda Azərbaycan nümayəndə heyəti tərəfindən ağ naftalan yağından hazırlanan kosmetik məhsullardan ibarət xüsusi stend təşkil olunub.
Almaniyanın Mainz Universiteti, Slovakiyanın Tibb Universiteti və Gürcüstanın Beretaşvili adına Eksperimental Biotibb Mərkəzi AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının yeni innovativ məhsulu olan ağ naftalan yağının terapevtik təsir mexanizmlərini öyrənməyə və gələcəkdə "Horizon 2020" proqramı üzrə birgə layihə həyata keçirməyə hazır olduqlarını bildiriblər.

Азербайджанские ученые приняли участие в международном конгрессе в Германии
В городе Висбаден Германии состоялся конгресс "Европейский день защиты здоровья", организованный международной организацией "Quality in Health Prevention".
На мероприятии, в котором принимали участие ученые из Франции, Бельгии, Словакии, Чехии, Китая, России, Казахстана, нашу страну представила директор Института физиологии им. академика Абдуллы Караева доктор биологических наук, профессор Улдуз Гашимова.
В конгрессе У.Гашимова выступила с докладом, представляющим результаты экспериментальных исследований лечебного действия нафталанового масла, которые особенно важны для практики реабилитационной медицины и курортологии, где он нашел широкое применение. Также на конгрессе азербайджанской делегацией был организован специальный стенд с косметическими продуктами, приготовленными на основе белого нафталанового масла.
Майнцский университет Германии, Словацкий медицинский университет и Центр экспериментальной биомедицины им. Бериташвили Грузии выразили свое желание и готовность к изучению механизмов терапевтического действия белого нафталана как инновационного продукта Парка высоких технологий НАНА, а также подготовке совместного проекта по программе Горизонт 2020.