İctimai Elmlər Bölməsinin Ümumi yığıncağı keçirilib
Ümumi yığıncaq bölmənin tərkibinə daxil olan elmi tədqiqat müəssisələrinin nailiyyətlərini özündə əks etdirən kitab və jurnallardan ibarət sərgiyə baxışla başlayıb.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, bölmənin akademik-katibi, akademik Nərgiz Axundova, büro üzvləri, elmi müəssisələrin rəhbərləri, elmi katiblər və aidiyyəti olan şəxslər iştirak ediblər.
Əvvəlcə akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək İctimai Elmlər Bölməsinin fəaliyyətindən bəhs edib. Alim son dövrlərdə bölmədə multidissiplinar tədqiqatların daha da genişləndiyini, mühüm elmi nəticələrin əldə olunduğunu nəzərə çatdırıb. Bildirib ki, bölmədə impakt faktorlu jurnallarda dərc olunan məqalələrin və istinadların sayının artırılması, beynəlxalq jurnallara sərbəst çıxışın təmin olunması istiqamətində kompleks tədbirlər həyata keçirilir.
Akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan dövlətinin və elmimizin daha da inkişafı naminə alim və mütəxəssisləri dünya elminin tələblərinə cavab verən prioritet istiqamətlərdə tədqiqatlar aparmağa çağırıb: "Biz ölkə başçısının azərbaycançılıq və dövlətçilik ənənələrinin inkişafı, eləcə də elmin tərəqqisi ilə bağlı bütün çağırışlarına cavab verməliyik". Dövlətçilik və milli maraqlarımızın ölkənin hüdudlarından kənarda tanıdılması üçün ekspedisiya və arxeoloji qazıntıların həyata keçirilməsinin zəruriliyindən danışan akademik İsa Həbibbəyli bu istiqamətdə xarici alimlərlə birgə tədqiqatlar aparmağın əhəmiyyətini xüsusi qeyd edib.
Daha sonra AMEA-nın Abbasqulu Ağa Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, t.ü.f.d. Cəbi Bəhramova “Azərbaycan sərhəd mühafizəsinin 100 illiyi (1919-2019)” yubiley medalı təqdim olunub.
Ümumi yığıncaqda İctimai Elmlər Bölməsinin tərkibinə daxil olan elmi müəssisələrdə 2019-cu ildə aparılmış elmi tədqiqat işlərinin yekunlarına dair hesabatlar dinlənilib. Hesabat məruzələrində bu il bölmənin institutları və Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində əldə olunan mühüm elmi nəticələr, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin sərəncamları və dövlət proqramları, eləcə də Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin qərar və sərəncamlarının icrası ilə əlaqədar yerinə yetirilmiş işlər, həyata keçirilmiş tədbirlər barədə geniş məlumat verilib. Dövlət başçısının sərəncamları əsasında bir sıra mühüm tədbirlərin keçirilməsi, sanballı çap əsərləri, monoqrafiyaların ərsəyə gəlməsi, qabaqcıl elmi tədqiqat işlərinin müdafiə olunması haqqında danışılıb.

Состоялось Общее собрание Отделения общественных наук НАНА
Первым делом присутствующие ознакомились с выставкой, состоящей из книг и журналов, отражающих достижения научно-исследовательских учреждений, входящих в состав отделения. На Общем собрании приняли участие вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли, академик-секретарь отделения, академик Наргиз Ахундова, члены бюро, руководители и ученые секретари соответствующих научных учреждений и т.д.
Открыв мероприятие вступительным словом, академик Иса Габиббейли сообщил, что деятельность Отделения общественных наук еще более расширилась, повысились показатели по отделению, возросло количество научных достижений и важных результатов. Академик отметил, что необходимо уделять особое внимание увеличению числа статей, публикуемых в журналах с импакт-фактором, и ссылок на них, а также обеспечению беспрепятственного выхода в международные базы. Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что важные научные достижения и успехи ученых будут способствовать еще большему развитию независимого Азербайджана и отечественной науки: «Во имя развития нашей страны, традиций азербайджанства и государственности мы должны пропагандировать нашу науку, а также отвечать на все призывы главы государства, нацеленные на освещение наукой жизненного пути новых поколений и ее служение народу, государству и нации». Академик отметил, что для пропаганды наших государственных и национальных интересов за пределами страны большое значение имеет проведение экспедиций и археологических раскопок, и подчеркнул необходимость в проведении совместных с научными учреждениями зарубежных стран исследований.
На мероприятии заместителю директора Института истории имени А.Бакиханова НАНА по научной работе Джаби Бахрамову была вручена юбилейная медаль «100-летие Пограничной охраны Азербайджана (1919-2019)».
На Общем собрании были прослушаны отчеты, отражающие итоги научно-исследовательских работ, которые велись в научных учреждениях Отделения общественных наук в 2019 году. В отчетных докладах подробно говорилось о важных научных результатах, полученных в институтах отделения и Национальном музее истории Азербайджана, работах, проделанных в соответствии с распоряжениями Президента Азербайджанской Республики и государственными программами, а также с постановлениями и распоряжениями Кабинета министров Азербайджанской Республики, осуществленных важных мероприятиях, весомых печатных изданиях, защите научно-исследовательских работ, посвященных актуальным темам.