İctimai Elmlər Bölməsinin Ümumi yığıncağı keçirilib
Ümumi yığıncaq bölmənin tərkibinə daxil olan elmi tədqiqat müəssisələrinin nailiyyətlərini özündə əks etdirən kitab və jurnallardan ibarət sərgiyə baxışla başlayıb.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, bölmənin akademik-katibi, akademik Nərgiz Axundova, büro üzvləri, elmi müəssisələrin rəhbərləri, elmi katiblər və aidiyyəti olan şəxslər iştirak ediblər.
Əvvəlcə akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək İctimai Elmlər Bölməsinin fəaliyyətindən bəhs edib. Alim son dövrlərdə bölmədə multidissiplinar tədqiqatların daha da genişləndiyini, mühüm elmi nəticələrin əldə olunduğunu nəzərə çatdırıb. Bildirib ki, bölmədə impakt faktorlu jurnallarda dərc olunan məqalələrin və istinadların sayının artırılması, beynəlxalq jurnallara sərbəst çıxışın təmin olunması istiqamətində kompleks tədbirlər həyata keçirilir.
Akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan dövlətinin və elmimizin daha da inkişafı naminə alim və mütəxəssisləri dünya elminin tələblərinə cavab verən prioritet istiqamətlərdə tədqiqatlar aparmağa çağırıb: "Biz ölkə başçısının azərbaycançılıq və dövlətçilik ənənələrinin inkişafı, eləcə də elmin tərəqqisi ilə bağlı bütün çağırışlarına cavab verməliyik". Dövlətçilik və milli maraqlarımızın ölkənin hüdudlarından kənarda tanıdılması üçün ekspedisiya və arxeoloji qazıntıların həyata keçirilməsinin zəruriliyindən danışan akademik İsa Həbibbəyli bu istiqamətdə xarici alimlərlə birgə tədqiqatlar aparmağın əhəmiyyətini xüsusi qeyd edib.
Daha sonra AMEA-nın Abbasqulu Ağa Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, t.ü.f.d. Cəbi Bəhramova “Azərbaycan sərhəd mühafizəsinin 100 illiyi (1919-2019)” yubiley medalı təqdim olunub.
Ümumi yığıncaqda İctimai Elmlər Bölməsinin tərkibinə daxil olan elmi müəssisələrdə 2019-cu ildə aparılmış elmi tədqiqat işlərinin yekunlarına dair hesabatlar dinlənilib. Hesabat məruzələrində bu il bölmənin institutları və Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində əldə olunan mühüm elmi nəticələr, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin sərəncamları və dövlət proqramları, eləcə də Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin qərar və sərəncamlarının icrası ilə əlaqədar yerinə yetirilmiş işlər, həyata keçirilmiş tədbirlər barədə geniş məlumat verilib. Dövlət başçısının sərəncamları əsasında bir sıra mühüm tədbirlərin keçirilməsi, sanballı çap əsərləri, monoqrafiyaların ərsəyə gəlməsi, qabaqcıl elmi tədqiqat işlərinin müdafiə olunması haqqında danışılıb.

The General Meeting of the Division of Social Sciences of ANAS was held.
In advance, attendees were acquainted with the exhibition, consisting of books and journals reflecting the achievements of the research institutions attached to the division. Vice-president of ANAS academician Isa Habibbayli academician-secretary of the division, academician Nargiz Akhundova, members of the bureau, heads and scientific secretaries of relevant scientific institutions, etc. took part in the General Meeting.
Opening the event academician Isa Habibbayli said that the activities of the Division of Social Sciences and noted that, multidisciplinary researches have been expanded recently, as well as obtained a number of scientific achievements and important results. The academician noted that it is necessary to pay special attention to increasing the number of articles published in journals with impact factor, and references to them, as well as ensuring unhindered access to international databases. Academician Isa Habibbayli stressed out that, important scientific achievements and successes of scientists will contribute to the further development of independent Azerbaijan and domestic science: “We must respond all challenges of head of state concerning Azerbaijanism and statehood, including promotion of our science”. He also underlined the significance of implementing expeditions and archaeological excavations and carrying out joint research with scientific institutions of foreign countries for promotion of our national interests and statehood beyond the country.
At the event, deputy director of the Institute of History named after A. Bakikhanov of ANAS for science Jabi Bahramov was awarded the jubilee medal "100th anniversary of the Border Guard of Azerbaijan (1919-2019)."
The lectures covering the results of research work carried out in scientific institutions of the Division of Social Sciences in 2019 were listened at the meeting. Report lectures presented in detail the important scientific results obtained in the institutes of the division and National Museum of Azerbaijan History, work done in accordance with the orders of the President of the Republic of Azerbaijan and state programs, including with the decrees and orders of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan.