Azərbaycan alimi Türk Dünyası Araşdırmaları Beynəlxalq Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü seçilib
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Botanika kafedrasının müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Elşad Qurbanov Türk Dünyası Araşdırmaları Beynəlxalq Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü seçilib. Alim, həmçinin dünya elminə verdiyi töhfələrə və yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması sahəsindəki xidmətlərinə görə akademiyanın “Beynəlxalq qızıl ulduz” medalına layiq görülüb.
Bu münasibətlə BDU-nun Botanika kafedrasında keçirilən tədbirdə Türk Dünyası Araşdırmaları Beynəlxalq Elmlər Akademiyasının Azərbaycan üzrə nümayəndəsi, professor Elçin İsgəndərzadə akademiyanın diplomunu, “Beynəlxalq qızıl ulduz” medalını və vəsiqəsini E.Qurbanova təqdim edib.
Elçin İsgəndərzadə görkəmli alimin zəngin elmi fəaliyyətindən, biologiya elminin inkişafına verdiyi töhfələrdən bəhs edib. Bildirib ki, E.Qurbanovun botanika sahəsində yaratdığı məktəbin əldə etdiyi misilsiz nailiyyətlər, qazanılan uğurlar dünya elmi ictimaiyyəti tərəfindən yüksək dəyərləndirilib. Onun qələmə aldığı dərslik və dərs vəsaitləri respublika botanikləri, torpaqşünasları və ekoloqlarının stolüstü kitabına çevrilib.
Sonda AMEA-nın müxbir üzvü E.Qurbanov təltiflərə görə Türk Dünyası Araşdırmaları Beynəlxalq Elmlər Akademiyasına minnətdarlığını bildirib.

Заведующий кафедрой ботаники Бакинского государственного университета, член-корреспондент НАНА профессор Эльшад Гурбанов избран членом Международной академии наук исследований тюркского мира. Ученый был также награжден медалью «Международной золотой звезды» академии за вклад в мировую науку и подготовку высококвалифицированных кадров.
В организованном в этой связи мероприятии на кафедре ботаники БГУ представитель Международной академии исследований тюркского мира по Азербайджану Эльчин Искандарзаде вручил Э.Гурбанову диплом академии, медаль «Международной золотой звезды» и свидетельство.
Эльчин Искандарзаде рассказал о богатой научной деятельности видного ученого и его вкладе в развитие биологической науки. По его словам, научные результаты, полученные школой ботаники Э.Гурбанова, и его достижения высоко оценены мировым научным сообществом. Его учебники и учебные пособия стали настольной книгой ботаников, почвоведов и экологов республики.
В завершение член-корреспондент НАНА Э.Гурбанов выразил свою благодарность Международной академии наук исследований тюркского мира.