Azərbaycan alimi Türk Dünyası Araşdırmaları Beynəlxalq Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü seçilib
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Botanika kafedrasının müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Elşad Qurbanov Türk Dünyası Araşdırmaları Beynəlxalq Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü seçilib. Alim, həmçinin dünya elminə verdiyi töhfələrə və yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması sahəsindəki xidmətlərinə görə akademiyanın “Beynəlxalq qızıl ulduz” medalına layiq görülüb.
Bu münasibətlə BDU-nun Botanika kafedrasında keçirilən tədbirdə Türk Dünyası Araşdırmaları Beynəlxalq Elmlər Akademiyasının Azərbaycan üzrə nümayəndəsi, professor Elçin İsgəndərzadə akademiyanın diplomunu, “Beynəlxalq qızıl ulduz” medalını və vəsiqəsini E.Qurbanova təqdim edib.
Elçin İsgəndərzadə görkəmli alimin zəngin elmi fəaliyyətindən, biologiya elminin inkişafına verdiyi töhfələrdən bəhs edib. Bildirib ki, E.Qurbanovun botanika sahəsində yaratdığı məktəbin əldə etdiyi misilsiz nailiyyətlər, qazanılan uğurlar dünya elmi ictimaiyyəti tərəfindən yüksək dəyərləndirilib. Onun qələmə aldığı dərslik və dərs vəsaitləri respublika botanikləri, torpaqşünasları və ekoloqlarının stolüstü kitabına çevrilib.
Sonda AMEA-nın müxbir üzvü E.Qurbanov təltiflərə görə Türk Dünyası Araşdırmaları Beynəlxalq Elmlər Akademiyasına minnətdarlığını bildirib.

Professor Elshad Gurbanov, head of Botany Department of Baku State University (BSU), corresponding member of ANAS, was elected a member of the International Academy of Turkic World Studies. The scientist was also awarded the Academy's “International Gold Star Medal” for his contributions to world science and to the training of highly qualified staff.
In this regard, Elchin Isgandarzadeh, representative of the International Academy of Turkic World Studies in Azerbaijan, presented the diploma of the Academy, “International Gold Star Medal” and certificate of honor to E. Gurbanov at the event held at the Botany Department of BSU.
Elchin Isgandarzadeh spoke about the rich scientific activity of the outstanding scientist and his contribution to the development of biological science. He said that the achievements obtained by the school of botanical work by E.Gurbanov and his achievements were highly appreciated by the world scientific community. His manuals and educational aids have become a desk book of republic botanists, soil scientists and ecologists.
Finally, corresponding member of ANAS E.Gurbanov thanked the International Academy of Turkic World Studies for their awards.