AMEA əməkdaşları Rusiyada keçirilən beynəlxalq tədbirdə iştirak ediblər
M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetində "Rus, Rusiya: Orta əsrlər və yeni dövr. REA-nın akademiki L.V.Milovun xatirəsinə həsr edilmiş VI qiraətlər" mövzusunda ənənəvi beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
Rusiya, Belarus, Almaniya, Fransa, Polşa, Qazaxıstan və digər ölkələrdən 170-dən çox tarixçi, filosof, filoloq, iqtisadçı, politologiya üzrə mütəxəssisin qatıldığı tədbirdə ölkəmizi AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elmi irs mərkəzinin rəhbəri, t.ü.e.d., dosent Zemfira HacıyevaA.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun şöbə müdiri, professor Tofiq Mustafazadə təmsil ediblər.
Tədbirdə Z.Hacıyevanın "Orta əsrlərdə Azərbaycan və Rusiyanın ticari-iqtisadi və diplomatik əlaqələri tarixindən qısa xülasə" və T.Mustafazadənin "XVIII əsrin üçüncü rübündə Rusiya və Azərbaycan xanlıqları (Rusiya İmperiyasının xarici siyasəti materialları əsasında)" mövzusunda məruzələri dinlənilib.
Z.Hacıyeva məruzəsində çoxsaylı arxiv materialları və mənbələrə (Şərq, Avropa, Türkiyə, İran, Rusiya və s.) əsaslanaraq VII-XVII əsrlərdə yaranan Azərbaycan-Rusiya ticari-iqtisadi və diplomatik əlaqələrinin elmi təsdiqini təqdim edib. O, hər iki dövlət arasında inkişaf edən ticarət və diplomatik əlaqələrin yaranmasında tacirlərin əvəzsiz rolunu bildirib. Bundan əlavə, məruzəçi VII-XVII əsrlərə aid sənədlərdə tacirlərin və Azərbaycan şəhərlərinin adlarının yanlış verilməsi və saxtalaşdırılmasını xüsusi vurğulayıb, azərbaycanlı tacirlərin və diplomatların fars kimi təqdim edilməsini tənqid edib.
Z.Hacıyevanın məruzəsi iştirakçılar tərəfindən maraqla qarşılanıb, suallar cavablandırılıb.
Qeyd edək ki, konfransın materialları kitab halında çap olunub və nəşrdə AMEA əməkdaşlarının da məqalələri yer alıb.

В Московском государственном университете им. М.В.Ломоносова прошла традиционная международная научная конференция «Русь, Россия: Средневековье и Новое время. VI чтения памяти академика РАН Л.В.Милова».
В мероприятии, в котором приняли участие более 170 историков, философов, филологов, экономистов и политологов из России, Беларуси, Германии, Франции, Польши, Казахстана и других стран, нашу страну представили руководитель Центра научного наследия аппарата Президиума НАНА доктор исторических наук, доцент Земфира Гаджиева и заведующий отделом Института истории им. А.Абакиханова профессор Тофик Мустафазаде.
На мероприятии были заслушаны доклады З.Гаджиевой «Краткое изложение истории торгово-экономических и дипломатических отношений Азербайджана и России в средние века» и Т.Мустафазаде «Россия и азербайджанские ханства в третьей четверти XVIII века (по материалам внешней политики Российской империи)».
В своем докладе З.Гаджиева, опираясь на многочисленные архивные материалы и источники (Восток, Европа, Турция, Иран, Россия и др.), представила научное подтверждение азербайджано-российских торгово-экономических связей в VII-XVII вв. Она подчеркнула неоценимую роль торговцев в развитии торгово-дипломатических отношений между двумя странами. Кроме того, докладчик особо подчеркнула факт искажения и фальсификации названий купцов и азербайджанских городов в документах VII-XVII веков, подвергнув критике представление азербайджанских купцов и дипломатов как персидских.
Доклад З. Гаджиевой вызвал большой интерес участников мероприятия. Были даны ответы на вопросы.
Отметим, что материалы конференции были опубликованы в виде книги, в которой также нашли свое отражение статьи сотрудников НАНА.