AMEA əməkdaşları Rusiyada keçirilən beynəlxalq tədbirdə iştirak ediblər
M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetində "Rus, Rusiya: Orta əsrlər və yeni dövr. REA-nın akademiki L.V.Milovun xatirəsinə həsr edilmiş VI qiraətlər" mövzusunda ənənəvi beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
Rusiya, Belarus, Almaniya, Fransa, Polşa, Qazaxıstan və digər ölkələrdən 170-dən çox tarixçi, filosof, filoloq, iqtisadçı, politologiya üzrə mütəxəssisin qatıldığı tədbirdə ölkəmizi AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elmi irs mərkəzinin rəhbəri, t.ü.e.d., dosent Zemfira HacıyevaA.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun şöbə müdiri, professor Tofiq Mustafazadə təmsil ediblər.
Tədbirdə Z.Hacıyevanın "Orta əsrlərdə Azərbaycan və Rusiyanın ticari-iqtisadi və diplomatik əlaqələri tarixindən qısa xülasə" və T.Mustafazadənin "XVIII əsrin üçüncü rübündə Rusiya və Azərbaycan xanlıqları (Rusiya İmperiyasının xarici siyasəti materialları əsasında)" mövzusunda məruzələri dinlənilib.
Z.Hacıyeva məruzəsində çoxsaylı arxiv materialları və mənbələrə (Şərq, Avropa, Türkiyə, İran, Rusiya və s.) əsaslanaraq VII-XVII əsrlərdə yaranan Azərbaycan-Rusiya ticari-iqtisadi və diplomatik əlaqələrinin elmi təsdiqini təqdim edib. O, hər iki dövlət arasında inkişaf edən ticarət və diplomatik əlaqələrin yaranmasında tacirlərin əvəzsiz rolunu bildirib. Bundan əlavə, məruzəçi VII-XVII əsrlərə aid sənədlərdə tacirlərin və Azərbaycan şəhərlərinin adlarının yanlış verilməsi və saxtalaşdırılmasını xüsusi vurğulayıb, azərbaycanlı tacirlərin və diplomatların fars kimi təqdim edilməsini tənqid edib.
Z.Hacıyevanın məruzəsi iştirakçılar tərəfindən maraqla qarşılanıb, suallar cavablandırılıb.
Qeyd edək ki, konfransın materialları kitab halında çap olunub və nəşrdə AMEA əməkdaşlarının da məqalələri yer alıb.

Employees of ANAS participated in the international event in Russia
Moscow State University named after M.V. Lomonosov has hosted the traditional international scientific conference "Russian, Russia: middle ages and new era. IV readings devoted to memory of academician of RAS L.V.Milov”.
Zemfira Hajiyeva, Doctor of historical sciences head of the Scientific Heritage Center of the Presidium of ANAS, and Tofig Mustafazadeh, Professor and chief department of the Institute of History named after A.A.Bakikhanov represented our country at the event with participations of 175 historians, philosophers, philologists, economists and political scientists from Russia, Belarus, Germany, France, Poland, Kazakhstan and other countries.
During the event, Z. Hajiyeva delivered a lecture on "A Brief Summary of the History of Trade-Economic and Diplomatic Relations of Azerbaijan and Russia in the Middle Ages" and T. Mustafazadeh on "Russian and Azerbaijani Khanates (based on the materials of foreign policy of the Russian Empire) in the third quarter of the XVIII century".
Relying on numerous archival materials and sources (East, Europe, Turkey, Iran, Russia, etc.) Z. Hajiyeva’s lecture presents scientific confirmation of the Azerbaijan-Russian trade-economic and diplomatic relations of the 7th-17th centuries. She stressed out exceptional role of merchants in the development of trade and diplomatic relations between the two countries. In addition, she underlined misrepresentation and falsification of the names of merchants and Azerbaijani cities in the documents of the VII-XVII centuries, criticizing the presentation of Azerbaijani merchants and diplomats as Persian.
Z. Hajiyeva's lecture aroused interest and questions were responded.
Note that, conference proceedings were published as a book form and covers articles by Azerbaijani scientists.