Şərqşünaslıq İnstitutu Səudiyyə Ərəbistanının universiteti ilə əməkdaşlıq edəcək
Səudiyyə Ərəbistanının Məhəmməd İbn Səud Universitetinin Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri Məhəmməd Uteybi AMEA-nın akademik Z.M.Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunda olub.
Müəssisənin direktoru, akademik Gövhər Baxşəliyeva ilə görüşdə Azərbaycanın ərəb ölkələri ilə elmi, mədəni əlaqələrindən söz açılıb, bu əlaqələrin möhkəmlənməsində şərqşünas alimlərin mühüm rolu qeyd edilib. G.Baxşəliyeva rəhbərlik etdiyi institutda ərəb ölkələrinin tarixi, iqtisadiyyatı, dili və ədəbiyyatı ilə bağlı araşdırmaların aparıldığını, kitabların nəşr edildiyini söyləyib. Bundan əlavə, ərəb mənbələrində bir çox xalqların, o cümlədən Azərbaycanın tarixinə dair mühüm məlumatların olduğunu bildirib.
Sonra M.Uteybi təmsil etdiyi universitet barədə məlumat verib, Şərqşünaslıq İnstitutunda ərəbşünaslıq sahəsində aparılan tədqiqatları yüksək qiymətləndirib.
Sonda iki qurum arasında elmi əlaqələrin yaradılmasına dair ilkin razılıq əldə edilib və qarşılıqlı razılaşma sənədinin hazırlanmasına qərar verilib.

Заведующий Отделом международных связей Университета Мохаммеда ибн Сауда в Саудовской Аравии Мохаммед Утейби посетил Институт востоковедения имени академика З.М. Буньядова НАНА.
На встрече с директором учреждения академиком Говхар Бахшалиевой были затронуты научные и культурные связи Азербайджана с арабскими странами, отмечена роль восточных ученых в укреплении этих связей. Г.Бахшалиева довела до внимания, что в руководимом ею институте проводятся исследования и издаются книги по истории, экономике, языку и литературе арабских стран. Она также отметила, что в арабских источниках имеется важная информация об истории многих народов, в том числе и Азербайджана.
В свою очередь М.Утейби рассказал о представляемом им высшем учебном заведении, и высоко оценил изучение арабского языка в Институте востоковедения.
В заключение была достигнута предварительная договоренность об установлении научных связей между двумя заведениями и принято решение о подготовке взаимного соглашения.