Şərqşünaslıq İnstitutu Səudiyyə Ərəbistanının universiteti ilə əməkdaşlıq edəcək
Səudiyyə Ərəbistanının Məhəmməd İbn Səud Universitetinin Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri Məhəmməd Uteybi AMEA-nın akademik Z.M.Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunda olub.
Müəssisənin direktoru, akademik Gövhər Baxşəliyeva ilə görüşdə Azərbaycanın ərəb ölkələri ilə elmi, mədəni əlaqələrindən söz açılıb, bu əlaqələrin möhkəmlənməsində şərqşünas alimlərin mühüm rolu qeyd edilib. G.Baxşəliyeva rəhbərlik etdiyi institutda ərəb ölkələrinin tarixi, iqtisadiyyatı, dili və ədəbiyyatı ilə bağlı araşdırmaların aparıldığını, kitabların nəşr edildiyini söyləyib. Bundan əlavə, ərəb mənbələrində bir çox xalqların, o cümlədən Azərbaycanın tarixinə dair mühüm məlumatların olduğunu bildirib.
Sonra M.Uteybi təmsil etdiyi universitet barədə məlumat verib, Şərqşünaslıq İnstitutunda ərəbşünaslıq sahəsində aparılan tədqiqatları yüksək qiymətləndirib.
Sonda iki qurum arasında elmi əlaqələrin yaradılmasına dair ilkin razılıq əldə edilib və qarşılıqlı razılaşma sənədinin hazırlanmasına qərar verilib.

Institute of Oriental Studies to cooperate with the University of Saudi Arabia
Head Department of International Relations of the University of Mohammed Ibn Saud in Saudi Arabia, Mohammed Uteibi visited the Institute of Oriental Studies named after academician Z.M. Bunyadov of ANAS.
At a meeting with the director of the institution, academician Govkhar Bakhshaliyeva, scientific and cultural ties of Azerbaijan with Arab countries were touched upon, role of oriental scholars in reinforcing these ties was noted. G. Bakhshalieva brought to the attention that her institute conducts research and publishes books on the history, economy, language and literature of the Arab countries. She also noted that in the Arab sources there is important information about the history of many peoples, including Azerbaijan.
In turn, M. Uteibi spoke about the institution of higher education he represents and praised the study of the Arabic language at the Institute of Oriental Studies.
In conclusion, a preliminary agreement was reached on the establishment of scientific relations between the two institutions and a decision was made to prepare a mutual agreement.