Türkiyəli alim Dilçilik İnstitutunda məruzə ilə çıxış edib
Tədbiri müəssisənin direktoru, akademik Möhsün Nağısoylu açaraq bildirib ki, seminarda Türkiyənin Hacettepe Universitetinin professoru Şükra Haluk Akalının "Türk dili tarixində Günəş dil nəzəriyyəsi: dünəni və bu günü" mövzusunda məruzəsi dinləniləcək. M.Nağısoylu türkiyəli alimin uzun illərdir Dilçilik İnstitutu ilə sıx əməkdaşlıq etdiyini və Azərbaycan elminə, mədəniyyətinə dərin rəğbət bəslədiyini deyib.
Sonra Ş.H.Akalın elmi məruzəsini təqdim edib. Məruzəçi Günəş dil nəzəriyyəsinin türk dilinin dünya tarixində ilk dillərdən biri olduğunu müdafiə edən dilçilik nəzəriyyəsi olduğunu söyləyib. Bildirib ki, bu nəzəriyyə 1930-cu illərdə Mustafa Kamal Atatürk tərəfindən dəstəklənib və inkişaf etdirilib.
Alim dilin mənşəyinə dair indiyə qədər irəli sürülmüş nəzəriyyələrdən də danışıb.
Məruzə tədbir iştirakçıları tərəfindən maraqla qarşılanıb, mövzu ətrafında müzakirələr aparılıb.
Sonda Ş.H.Akalına Azərbaycan-Türkiyə elmi əlaqələrinin inkişafındakı fəaliyyətinə görə təşəkkürnamə verilib.

Турецкий ученый выступил с докладом в Институте языкознания
Мероприятие открыл директор учреждения академик Мохсун Нагысойлу, который отметил, что на семинаре будет заслушан доклад профессора Университета Хаджеттепе в Турции Ш.К.Акалина на тему «Солнечная языковая теория в турецкой истории: прошлое и настоящее». М.Нагысойлу отметил, что ученый уже много лет тесно сотрудничает с Институтом языкознания и глубоко интересуется азербайджанской наукой и языком.
Далее турецкий ученый представил свой научный доклад. Он отметил, что автором идеи «солнечной языковой теории» был австрийский ученый доктор Германн Квергидж, и эта идеология была поддержана и развита Мустафой Кемалем Ататюрком в 1930-х годах. Он сказал, что суть теории заключается в том, что турецкий язык является одним из первых языков в мировой истории, а также источником многих слов в других языках.
Ш.Акалин сказал, что важные исследования проводились в Турции, но не были приняты лингвистами на международной арене.
Доклад вызвал большой интерес участников, проведены дискуссии по этой теме.
В заключение Ш.Акалину было вручено благодарственное письмо за вклад в развитие азербайджано-турецких научных связей.