Naxçıvan Bölməsində “Tariximizin şərəfli və qəhrəmanlıq səhifəsi” mövzusunda konfrans keçirilib
AMEA-nın Naxçıvan Bölməsində 20 Yanvar faciəsinin 30-cu ildönümünə həsr olunan “Tariximizin şərəfli və qəhrəmanlıq səhifəsi” mövzusunda elmi konfrans keçirilib.
Əvvəlcə Azərbaycanın müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbirdə bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev Prezident İlham Əliyevin 13 dekabr 2019-cu il tarixində “20 Yanvar faciəsinin otuzuncu ildönümü haqqında” imzaladığı Sərəncamda faciənin mahiyyətinin geniş qeyd edildiyini deyib. Bildirib ki, 20 Yanvar faciəsi Azərbaycan xalqına qarşı törədilmiş ən qanlı hadisələrdən biridir. Bu faciənin törədilməsinin müxtəlif səbəbləri var idi. Bu hadisələrin arxasında müəyyən qüvvələr dayanırdı.
Alim 30 il öncə müasir tariximizə faciəli, eyni zamanda qəhrəmanlıq səhifələrindən biri kimi yazılan Qаnlı Yаnvаr hаdisəsi zamanı Azərbaycan xalqının səsinin heç yerə çatmadığı bir vaxtda ümummilli lider Heydər Əliyevin Azərbaycanın Moskvadakı nümayəndəliyinə gedərək törədilmiş qırğını sərt tənqid etdiyini və etiraz səsini bütün dünyaya çatdırdığını bildirib. Qeyd olunub ki, ulu öndərin 1993-cü ildə yenidən hakimiyyətə qayıdışından sonra bu hadisələrə tam siyasi-hüquqi qiymət verilib. 1994-cü ildə Milli Məclisin qəbul etdiyi xüsusi qərarda 20 Yanvar tarixi Ümumxalq Hüzn Günü elan edilib.
Bildirilib ki, faciə qurbanlarının əziz xatirəsini həmişə uca tutan Prezident İlham Əliyev onların adlarının əbədiləşdirilməsi, şəhidlərin ailə üzvlərinə maddi və mənəvi qayğı göstərilməsinə daim diqqətlə yanaşıb.
Daha sonra AMEA-nın müxbir üzvü Vəli Baxşəliyevin “Ümummilli lider Heydər Əliyev və 20 Yanvar faciəsinə hüquqi-siyasi qiymət verilməsi”, bölmənin Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun elmi işçisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Aytəkin Qəhrəmanovanın “20 Yanvar ərəfəsində Azərbaycanda ictimai-siyasi vəziyyət” və həmin institutun Antik və orta əsrlər arxeologiyası şöbəsinin müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Toğrul Xəlilovun “20 Yanvar faciəsi-insanlığa qarşı cinayət” mövzusunda elmi məruzələri dinlənilib.

“Honorary and Heroic Page of Our History” conference held in Nakhchivan Division
A scientific conference dedicated to the 30th anniversary of the tragedy of January 20 was held in the Nakhchivan Division of ANAS.
In advance, memory of martyrs who died for the independence and territorial integrity of Azerbaijan was honored with a moment of silence.
At the event, chairman of the Division, academician Ismayil Hajiyev, said that the essence of the tragedy was widely reflected in the Order “On the 30th anniversary of the January 20 tragedy”, signed by President Ilham Aliyev on December 13, 2019. According to him, the tragedy of January 20 is one of the bloodiest events against the Azerbaijani people.
The scientist noted that during the events of bloody January, inscribed in history as a tragic and heroic page of our modern history, Heydar Aliyev, putting his life in danger, came to the Permanent Mission of Azerbaijan in Moscow, strongly condemned the Soviet leadership for the massacre that was perpetrated in Baku. It was noted that after the national leader returned to power in 1993, these events received a full political and legal assessment. By a special decree of the Milli Majlis of January 20, 1994, January 20 was declared National Mourning Day.
Then, scientific lectures on “National leader Heydar Aliyev and the legal and political assessment of the tragedy of January 20”, “Socio-political situation in Azerbaijan on the eve of January 20” and “The tragedy of January 20 - a crime against humanity” were listened.