Bu il 10-11 noyabr tarixlərində keçiriləcək Bakı Elm Festivalına hazırlıq işləri ilə əlaqədar mətbuat konfransı təşkil olunub. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) Mərkəzi Elmi Kitabxanasının yeni binasında baş tutmuş tədbiri festivalın rəhbəri, AMEA Rəyasət Heyəti Mərkəzi Aparatının Təhsil şöbəsinin müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Nuridə Quliyeva açıb. O, əvvəlcə festivalın əhəmiyyəti, xarici ölkələrin bu sahədəki təcrübəsi və Azərbaycanda bu istiqamətdə görülən işlər haqqında məlumat verib. Qeyd edib ki, festivala hazırlıq çərçivəsində akademiyanın elmi nailiyyətlərinin təbliği və ölkəmizdə elmə marağın artırılması istiqamətində geniş tərkibli fəaliyyət proqramı hazırlanıb. Proqramda ölkə alimlərinin ixtiralarına aid eksponatların nümayişi, maraqlı mühazirələr, əyləncəli elmi şouları və muzeylərə ekskursiyalar nəzərdə tutulur.
Festival və konsert proqramları eyni zamanda paytaxtın müxtəlif yerlərində, o cümlədən “Akademiya şəhərciyi”nin həyətində, AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanası, Geologiya və Geofizika, Fizika, Ədəbiyyat və digər institutlarında, həmçinin Azərbaycan Dövlət Neft Akademiyası, Bakı Dövlət, Azərbaycan Tibb və başqa universitetlərdə keçiriləcək. Həmçinin, 6, 23 və 132-134 nömrəli orta məktəblərdə də festivalın proqramlarını izləmək mümkün olacaq. Festival çərçivəsində akademiyanın Milli Azərbaycan Tarixi, Arxeologiya və etnoqrafiya muzeylərinə ekskursiyalar təşkil ediləcək. Tədbirlər hər kəs üçün açıq olacaq.
Sonra Bakı Elm Festivalının təşkilində köməklik göstərən Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti, Təhsil, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar nazirlikləri, həmçinin layihənin sponsorları olan Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti və “Azercell”in nümayəndələri çıxış edib. Festivalın əhəmiyyəti və hazırlıq işləri müsbət qiymətləndirilib.

Preparation for “Baku Science Festival” is underway
Press conference associated with Baku Science Festival to be held on November 10-11 was held. Conference which took place at new building of ANAS Central Scientific Library was opened by festival manager chief of Department of Education at ANAS Central Administration of the Presidium PhD in History Nurida Guliyeva. She provided information on essence of the festival, foreign experience in this field, and done fulfillments in Azerbaijan in this direction. The program intends exhibits show of domestic scientists’ inventions, entertaining scientific shows and museum tours.
Different parts of the capital, including in the yard “Academy campus”, Central Scientific Library of ANAS, Geology and Geophysics, Physics, Literature, and other institutions, as well as the Azerbaijan State Oil Academy, Baku State University, Azerbaijan Medical and other universities will host for festivals and concerts. Also, 6, 23, and 132-134 secondary schools will be able for watching festival programs. During the festival, excursions to the National Museum of Azerbaijan History, Archaeology and Ethnography museums will be organized. Events will be open to everyone.
Later on, delegates of festival organizers in Baku: Baku City Executive Power, Education, Ministry of Communications and Hi-Technologies, State Oil Company of the Azerbaijan Republic and “Azercell” Co.