Bu il 10-11 noyabr tarixlərində keçiriləcək Bakı Elm Festivalına hazırlıq işləri ilə əlaqədar mətbuat konfransı təşkil olunub. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) Mərkəzi Elmi Kitabxanasının yeni binasında baş tutmuş tədbiri festivalın rəhbəri, AMEA Rəyasət Heyəti Mərkəzi Aparatının Təhsil şöbəsinin müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Nuridə Quliyeva açıb. O, əvvəlcə festivalın əhəmiyyəti, xarici ölkələrin bu sahədəki təcrübəsi və Azərbaycanda bu istiqamətdə görülən işlər haqqında məlumat verib. Qeyd edib ki, festivala hazırlıq çərçivəsində akademiyanın elmi nailiyyətlərinin təbliği və ölkəmizdə elmə marağın artırılması istiqamətində geniş tərkibli fəaliyyət proqramı hazırlanıb. Proqramda ölkə alimlərinin ixtiralarına aid eksponatların nümayişi, maraqlı mühazirələr, əyləncəli elmi şouları və muzeylərə ekskursiyalar nəzərdə tutulur.
Festival və konsert proqramları eyni zamanda paytaxtın müxtəlif yerlərində, o cümlədən “Akademiya şəhərciyi”nin həyətində, AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanası, Geologiya və Geofizika, Fizika, Ədəbiyyat və digər institutlarında, həmçinin Azərbaycan Dövlət Neft Akademiyası, Bakı Dövlət, Azərbaycan Tibb və başqa universitetlərdə keçiriləcək. Həmçinin, 6, 23 və 132-134 nömrəli orta məktəblərdə də festivalın proqramlarını izləmək mümkün olacaq. Festival çərçivəsində akademiyanın Milli Azərbaycan Tarixi, Arxeologiya və etnoqrafiya muzeylərinə ekskursiyalar təşkil ediləcək. Tədbirlər hər kəs üçün açıq olacaq.
Sonra Bakı Elm Festivalının təşkilində köməklik göstərən Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti, Təhsil, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar nazirlikləri, həmçinin layihənin sponsorları olan Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti və “Azercell”in nümayəndələri çıxış edib. Festivalın əhəmiyyəti və hazırlıq işləri müsbət qiymətləndirilib.

Продолжаются работы по подготовке к «Бакинскому фестивалю науки-2014»
31 октября 2014 года была организована пресс-конференция в связи с подготовкой к проведению в Баку 10-11 ноября 2014 года Бакинского фестиваля науки. Мероприятие, прошедшее в новом здании Центральной научной библиотеки НАНА, вступительным словом открыла руководитель фестиваля, заведующая Отделом образования Центрального аппарата Президиума НАНА доктор философии по истории Нурида Гулиева. Сначала она рассказала о значении фестиваля, опыте зарубежных стран в этой области и работах, реализованных в Азербайджане в этом направлении. Она отметила, что в рамках подготовки к проведению фестиваля разработана широкомасштабная программа деятельности, направленная на пропаганду научных достижений академии и повышение в стране интереса к науке. В программе предусмотрены показ экспонатов, относящихся к изобретениям ученых страны, выступления ученых с интересными докладами, проведение развлекательных научных шоу и экскурсии в музеи.
Фестиваль и концертные программы будут проводиться в различных частях столицы – в «Городке Академии», в Центральной научной библиотеке НАНА, Институте геологии и геофизики, Институте физики, Институте литературы и др., в том числе, в Азербайджанской государственной нефтяной академии, Бакинском государственном университете, Азербайджанском медицинском университете и др. В рамках фестиваля будут организоваться экскурсии в Национальный музей азербайджанской истории, Музей археологии и этнографии. Мероприятия будут доступны для всех.
Затем выступили представители Исполнительной власти города Баку, Министерства образования, Министерства связи и высоких технологий АР, оказывающие поддержку в организации фестиваля, а также Государственной нефтяной компании Азербайджанской Республики и “Azercell”, которые являются спонсорами проекта. Работы по подготовке к проведению фестиваля были оценены положительно.
В заключение мероприятия были даны ответы на все вопросы представителей средств массовой информации.