Rusiyanın “МИР-24” televiziya kanalında “Günəş Şərqdən parlayır: “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 75 illiyi” adlı xüsusi reportaj yayımlanıb.
Reportajda AMEA-nın yaranma tarixi və keçdiyi inkişaf yolundan bəhs olunub, ölkədə elmin inkişafının uğurla həyata keçirilməsində dövlət proqramlarının rolundan danışılıb. Eləcə də elmin prioritet istiqamətləri kimi müəyyən olunan fizika, kimya, neft və neft kimyası ilə bağlı aparılan tədqiqatlar haqqında məlumat verilib.
Bununla yanaşı, AMEA-da saxlanılan nadir əlyazmalar və onların restavrasiyası ilə bağlı görülən işlər, Nəsrəddin Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasında aparılan astronomik tədqiqatlar diqqətə çatdırılıb.

A special report was broadcast on the Russian television channel MIR-24, entitled “The sun is shining from the East: 75 years of the National Academy of Sciences of Azerbaijan”.
The report talked about the history of the creation and development of ANAS, the role of state programs in the successful development of science in the country, as well as research conducted in such priority areas as physics, chemistry, the oil and petrochemical industries.
Along with this, it was told about the rare manuscripts stored in ANAS and related restoration works, astronomical studies that are being conducted at the Shamakhi Astrophysical Observatory named after Nasraddin Tusi.