Rusiyanın “МИР-24” televiziya kanalında “Günəş Şərqdən parlayır: “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 75 illiyi” adlı xüsusi reportaj yayımlanıb.
Reportajda AMEA-nın yaranma tarixi və keçdiyi inkişaf yolundan bəhs olunub, ölkədə elmin inkişafının uğurla həyata keçirilməsində dövlət proqramlarının rolundan danışılıb. Eləcə də elmin prioritet istiqamətləri kimi müəyyən olunan fizika, kimya, neft və neft kimyası ilə bağlı aparılan tədqiqatlar haqqında məlumat verilib.
Bununla yanaşı, AMEA-da saxlanılan nadir əlyazmalar və onların restavrasiyası ilə bağlı görülən işlər, Nəsrəddin Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasında aparılan astronomik tədqiqatlar diqqətə çatdırılıb.

На российском телеканале «МИР-24» был показан специальный репортаж под названием «Солнце светит с Востока: 75 лет Национальной академии наук Азербайджана».
В репортаже говорилось об истории создания и развития НАНА, роли государственных программ в успешном развитии науки в стране, а также исследованиях, которые проводятся в таких приоритетных сферах, как физика, химия, нефтяная и нефтехимическая отрасли.
Наряду с этим, было рассказано о хранящихся в НАНА редких рукописях и связанных с ними реставрационных работах, астрономических исследованиях, которые ведутся в Шемахинской астрофизической обсерватории имени Насреддина Туси.